ATV: már hétfőn frakcióülést tart a Demokratikus Koalíció
Már hétfőn megalakul a Demokratikus Koalíció képviselőcsoportja az MSZP-ből távozó képviselőkből, és aznap frakcióülést is tart az új parlamenti párt – értesült az ATV Híradó. A hírműsor úgy tudja: Gyurcsány Ferenc lesz a pártelnök és Molnár Csaba a parlamenti frakcióvezető.
Gyurcsány Ferencék platformjának országos tanácsa eddig hezitált, de a Népszava információi szerint végül rábólintottak a távozásra. Az előre megírt válási forgatókönyvet már a csütörtöki egyeztetésen megmutatta Gyurcsány Ferenc Mesterházy Attilának. Az ATV Híradó és az Index is úgy tudja, hogy tíz szocialista frakciótag, Vadai Ágnes, Molnár Csaba, Varju László, Vitányi Iván, Baracskai József, Ficsor Ádám, Kolber István, Szűcs Erika és Oláh Lajos pénteken már alá is írta azt a nyilatkozatot, amelyben kijelentik, csatlakozni fognak az országgyűlés új frakciójához.
Gyurcsány Ferenc csütörtökön elismerte: ha feláll az új párt, vezető szerepet vállalna benne. Az ATV Híradó információi szerint ő lesz a párt elnöke, és a parlamenti üléseken is ő reagál a miniszterelnök felszólalásaira. A frakciót Molnár Csaba vezetné - olvasható az atv.hu-n megjelent cikkben.
Varju László legutóbb a Magyar Rádió pénteki adásában beszélt a szétválás lehetőségéről. A Gyurcsány Ferenc volt kormányfő vezette Demokratikus Koalíció Platform is fontosnak tartja, hogy az MSZP maradjon a parlament vezető ellenzéki ereje, ezért tizenegynél több szocialista képviselő biztosan nem csatlakozik a várhatóan kiválókhoz - mondta a platform igazgatója a 180 perc című műsorban.
Varju László úgy fogalmazott: a nemzetbiztonsági bizottság vezetőjét a legnagyobb ellenzéki erő adja, és "ez nem kerülhet olyan szervezet kezébe, mint a Jobbik". A politikus leszögezte azt is, hogy a szocialista párt színeiben szerzett mandátumukat a szétválás esetén sem adják vissza.
Az Országgyűlésben a szocialista frakciónak 58, a Jobbik képviselőcsoportjának 46 tagja van. Gyurcsány Ferenc csütörtökön, miután tárgyalt Mesterházy Attila elnök-frakcióvezetővel azt mondta, lényegesen nagyobb az esélye annak, hogy az általa vezetett platform távozik az MSZP-ből, mint annak, hogy a szocialista pártban marad. Azt ígérte: szombaton, a platform egyéves születésnapján jelentik be döntésüket.
A Népszava értesülései
A lap a szombati számában azt írja, hogy a DK elnöksége azt szeretné, ha az új frakciót Molnár Csaba vezetné. Annak gyors megalakításához azonban arra is szükség lenne, hogy az MSZP elnök-frakcióvezetője a szakítást követően hivatalosan arról tájékoztassa Kövér László házelnököt: kettévált a képviselőcsoport. Ha viszont arról ír, hogy tizen kiváltak, akkor még biztosabb, hogy hat hónapig függetlenként kell dolgozni a megalakuló párt képviselőinek. Úgy tudjuk, hogy a szocialista elnökség ebben az ügyben nem szertne gesztust gyakorolni, annál is inkább, mert a helyi szervezetekben, illetve a párt választmányában sokan azt sem tartják jónak, hogy a platform tagjait nem zárták ki korábban az MSZP-ből. A DK-nak egyébként - saját bevallásuk szerint - jóval több tagja van kívülről, mint a szocialista pártból.
Korábban ugyan sokan biztosra vették, hogy ha Gyurcsánnyal együtt tízen távoznak a szocialista frakcióból, azonnal önálló képviselőcsoportot is alakíthatnak a volt kormányfő hívei, mostanra kiderült, hogy a parlament házszabálya nem rendelkezik egyértelműen az ügyben. Így sorsukról a házbizottság, illetve Kövér László házelnök dönthetne. A házszabályban szerepel, hogy "képviselőcsoportot legalább tíz országgyűlési képviselő alakíthat", viszont az is, hogy "a kilépett vagy kizárt képviselőt függetlennek kell tekinteni. Az így függetlenné vált képviselő a kilépését vagy kizárását követő hat hónap elteltével bármely képviselőcsoporthoz csatlakozhat"."