Terjednek Borsodban az ellenzék által bírált és antidemokratikusnak tartott intézkedések. Csütörtökön Miskolcon csonkítottak a képviselők véleménynyilvánítási lehetőségein. A megye második legnagyobb városában, Ózdon már korábban megszüntették a napirend előtti felszólalásokat, amit áprilisban tetéztek a széksértési rendelettel. A közigazgatási hivatal idáig nem emelt kifogást az intézkedésekkel szemben.
Elégette az önkormányzat Szervezeti és Működési Szabályzatát (SZMSZ) a csütörtöki képviselőtestületi ülés előtt Mokrai Mihály és Tompa Sándor. Az MSZP-s miskolci képviselők az ellen tiltakoztak, hogy a szabályzat módosításával a fideszes többség megszüntette a napirend előtti hozzászólásokat.
A képviselőtestület fideszes többsége csütörtökön arról is döntött, hogy a jövőben bárkinek kikapcsolhatják a mikrofonját, ha ők úgy gondolják. Elég lesz hozzá egy ügyrendi javaslat, amit a többség megszavaz, ha parttalannak érzik a vitát, vagy más okot találnak a többségben lévő képviselők a képviselőtársuk elhallgattatására.
A javaslat indoklásaként azt jelölték meg, hogy a napirend előtti viták miatt túl hosszúra nyúlnak a testületi ülések, és ezért "kevesebb idő jut az érdemi döntésekre".
Haza lehet menni, ha unják
A vitát kiváltó napirendi pont vitája egy órán át tartott, ahol Szegedi Márton, a Jobbik frakcióvezetője a demokratikus jogok sérüléséről beszélt. Szerinte a jövőben így nem lehet majd valós vitákat kezdeményezni.
A jobbikos képviselő szerint elfogadhatatlan az a fideszes érv, mely szerint a napirend előtti hozzászólások miatt nyúlnak hosszúra az ülések. Szegedi azt mondta, manapság sokan dolgoznak 12 órás munkaidőben, ráadásul a képviselők ezért kapják a tiszteletdíjukat. Kilátásba helyezte, ha megszavazzák az előterjesztést, ezentúl a tervezett napirend előtti hozzászólásokat minden alkalommal a városháza előtt fogják elmondani a sajtónak.
Kicsinyes bosszúnak nevezte a javaslatot Simon Gábor MSZP-s frakcióvezető, aki szerint ez csak az ellenzék elhallgattatását szolgálja. Felszólította képviselőtársait, hogy aki unja a közgyűlést, nyugodtan távozhat, nem kötelező végigülni a tanácskozást. Simon azt mondta, idáig főleg a kormánypártiak szólaltak fel a kérdéses időben és így „nekik lesz kevesebb esélyük az ellenzékiek lejáratására”.
Miskolc városnak egyébként mától van aljegyzője is, Szabó Zoltánt választották meg erre a posztra. Az ülésen szóba került a lyukói városrész tarthatatlan közbiztonsága is, amire Kriza Ákos polgármesternek az volt a válasza, hogy a város rendőri állománya száz fővel nőtt az elmúlt időszakban.
Pénzbüntetéssel sújtott szavak
Nem ez az első eset Borsod megyében, hogy a többséget adó fideszes képviselők az SZMSZ módosításával korlátozzák az ellenzék jogosítványait.
Ózdon 2011. április 6-án a széksértést emelték be az SZMSZ-be, ami után bármilyen sértőnek vélt kifejezésért 10 ezer forint pénzbüntetést szabhat ki a többség az általuk vétkesnek kikiáltott képviselőre. Indoklásukban akkor azt vizionálták, hogy előfordulhat néhány képviselő esetében a durva beszéd vagy egymás sértegetése, amit akár büntetéssel is meg kell akadályozni. Az ózdi önkormányzat testületében már korábban megszüntették a napirend előtti felszólalásokat.