Terrorcselekmény gyanújával nyomoz Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök és egyes rendőri-politikai vezetők ellen az ügyészség a 2006 őszi tömegoszlatások kapcsán - erősítette meg az Magyar Nemzet Online szerdai értesülését Horányi Miklós, a legfőbb ügyészség szóvivője az MTI-nek. A szóvivő később azt mondta, ő csak azt erősítette meg, hogy az eljáráshoz becsatolták a feljelentést is.
"Megfelel a valóságnak, hogy Völgyesi Miklós feljelentést tett az ügyben" - mondta a szóvivő. Völgyesi Miklós - aki a 2006 őszi események feltárásán miniszterelnöki megbízottként dolgozó Balsai István szakértő csoportjában is tevékenykedett - két héttel ezelőtt tett feljelentést a legfőbb ügyésznél. A beadvány Gyurcsány Ferenc mellett egyelőre ismeretlen állami-politikai vezetők, illetve a tömegoszlatások végrehajtásáért felelős rendőrparancsnokok ellen is irányul.
A Balsai-jelentésre hivatkozó feljelentés szerint 15 különféle bűncselekmény mellett felvethető a terrorcselekmény gyanúja is. "A terrorcselekmény megvalósulásához nem szükséges, hogy a lakosságot 'eredményesen' megfélemlítsék, elég az arra irányuló szándék" - idézi Völgyesi Miklóst a Magyar Nemzet Online, több példát is hozva a "megfélemlítési szándékra" a 2006. október 23-i tömegoszlatásból.
Jogi szakértőink szerint az MTI és a Magyar Nemzet valószínűleg téved, amikor Gyurcsány elleni nyomozásról ír. Igaz ugyan, hogy Gyurcsány Ferencet korábban kiadta az Országgyűlés, de a sikertelen sukorói kaszinó-beruházás meghiúsult telekcseréjének ügyében, ami azonban teljesen más ügy. A legfőbb ügyésznek egy új ügyben, jelen esetben a terrorcselekmény gyanúja miatt újra kellene indítványoznia Gyurcsány képviselői mentelmi jogának felfüggesztését, amennyiben meggyanúsítja a volt kormányfőt.
A feljelentés befogadása egyébként sem szükségszerűen jelent egyet a nyomozás elrendelésével, a nyomozóhatóság, ügyészség, rendőrség el is utasíthatja, ami ellen a feljelentő panasszal élhet.
Gyurcsány Ferencnek a 2006-os rendőri erőszakban betöltött vagy vélt szerepe miatt többször is feljelentést tettek már, de eddig még nem indult ellene büntetőeljárás.
Noha az MTI a Legfőbb Ügyészség (LÜ) szóvivőjére hivatkozva azt írta, terrorcselekmény gyanújával nyomoznak Gyurcsány Ferenc volt kormányfő ellen, a Népszava kérdésére Horányi Miklós szóvivő később azt mondta: ilyet konkrétan nem nyilatkozott. Horányi szerint ő csak annyit erősített meg, hogy a budapesti illetve a debreceni katonai ügyészségen már egy ideje folyó eljárásokhoz becsatolták Völgyesi Miklós témába vágó feljelentését.
A Magyar Nemzet Online-nak nyilatkozó Völgyesi - aki a 2006. őszi események feltárásán miniszterelnöki megbízottként dolgozó Balsai István szakértő csoportjában is tevékenykedett - elmondta, a Katonai Főügyészségtől szerdán kapta meg levélben a tájékoztatást, hogy feljelentése alapján a Debreceni Katonai Ügyészség folytatja le az eljárást, ahol egyébként már folyik egy nyomozás a 2006. őszi események miatt.
Völgyesi Miklós 2010-ben a Magyar Hírlapnak fejtette ki nézetét, miszerint Gyurcsány "puccsot tervezett" és 2006 őszén "látta elérkezettnek az időt a harc végső megvívására. Immár bizonyítékok sorából tudjuk, hogy személyesen ő vezényelte az ország felforgatását" - vélekedett a Legfelsőbb Bíróság nyugdíjas bírája, akinek idén augusztus 20-án "igazságügyi szolgálata, példamutató bírói munkája, valamint a 2006. őszi emberi jogi jogsértéseket vizsgáló Civil Jogász Bizottság társelnökeként végzett tevékenysége" elismeréseként adományozta az államfő - a miniszterelnök javaslatára - a Magyar Köztársasági Érdemrend középkeresztje kitüntetést.