Az MSZP szerint a kormány azzal, hogy az alkotmány módosítását kezdeményezi az ügyben, beismerte, hogy a megyei önkormányzatok vagyontárgyainak állami kézbe adása alkotmányellenes.
Orbán Viktor miniszterelnök – a megyei közgyűlési elnökökkel kötött megállapodás aláírása után – október 3-án bejelentette: az állam átveszi a megyei önkormányzatok intézményeit és velük együtt a megyei közgyűléseknél eddig felhalmozódott mintegy 180 milliárd forint adósságot – idézte fel Lukács Zoltán országgyűlési képviselő hétfői sajtótájékoztatóján.
A szocialista politikus szerint a megállapodás ellentétes az alkotmánnyal, az önkormányzati és az államháztartási törvénnyel. Véleménye szerint ezt a kormány is beismerte, amikor a vagyonátadást szabályozó indítvány benyújtásával egy időben az alkotmány módosítására is javaslatot tett, megakadályozandó, hogy az önkormányzati vagyon államosítását bárki az Alkotmánybíróságon támadja meg. A kormány pénteken terjesztette be azt az alkotmánymódosítást, amely rögzítené, hogy a helyi önkormányzati tulajdonnak az állam vagy más helyi önkormányzat részére történő ingyenes átadásáról törvény rendelkezhet.
Lukács Zoltán szerint a javaslat elfogadása az intézmények összevonása és a szolgáltatások színvonalának csökkentése mellett oda vezetne, hogy a megyei önkormányzatok vagyonuk egészét elvesztik és lényegében megszűnnek. Hozzátette: ha mindössze arról lenne szó, hogy a kormány tárgyalni akar a bankokkal a megyei önkormányzatok 180 milliárd forintos adósságának átütemezéséről, ahhoz nem volna szükség a mintegy ezermilliárdos önkormányzati vagyon államosítására.
Az MSZP-s politikus arra szólította fel a fideszes közgyűlési elnököket, hogy ne "szegjék meg az esküjüket, ne árulják el a megyéjüket" és ne szavazzák meg a megyei önkormányzatok vagyonának államosítását. A szocialisták egyébként korábban törvényességi eljárást kezdeményezve a megyei kormányhivatalokhoz, hivatali visszaélés gyanúja miatt az ügyészséghez fordultak a megyei önkormányzatok vagyontárgyainak állami kézbe adása miatt.