Itthon hvg.hu 2011. október. 13. 13:13

Hétfő a határidő: Mesterházy nyílt szakítást akar

Mesterházy Attila levélben kéri az MSZP tagjait arra, hogy hétfőig nyilatkozzanak, maradnak-e a frakcióban. Feljelentik az ügyészségen a megyei közgyűlések elnökeit is, mert a közgyűlésben való szavazás nélkül átengedik az önkormányzatok vagyonát az államnak.

"Ha valaki azt gondolja, hogy az MSZP a Dunai Vasmű, a Fidesz pedig az Apple, akkor ez sértő a szocialistákra nézve, és ha ennyire rossz valakinek a képe a pártjáról, akkor nem érdemes tovább nyűglődni" – reagált Mesterházy Attila, az MSZP elnöke az Index egyik videójára utalva. A pártelnök csütörtöki sajtótájékoztatóján bejelentette: minden egyes szocialista frakciótagnak levelet küldtek ki, amelyben arra kérik őket, hétfőig nyilatkozzanak, akarnak-e továbbra is a képviselőcsoportban maradni. Mesterházy azt mondta, ő már hitet tett a tagság mellett.

A pártelnök úgy foglamazott: nem akarnak nyomást gyakorolni a frakció tagjaira, senkit nem tartóztatnak, de hitbeli kérdés, hogy a szocialista párt támogatásával a parlamentbe bejutott képviselők melyik frakcióba tartoznak. Mesterházy azt mondta, ezzel a lépéssel azt szeretné elérni, hogy nyíltan történjen a szakadás, mindenki vállalja fel a döntést és "ne tűnjön mutyizásnak a szétválás". Ugyanakkor hozzátette: respektálja azt a hitet, ami Gyurcsányban a politika megújításával kapcsolatban van, és elfogadja, hogy ez a hite egy új párt alakításához vezet.

A pártelnök arról is beszélt, tudomása van arról, hogy folyamatosan keresik a képviselőket, nyilatkozzanak arról, mi zajlik az MSZP-ben. Jelenleg a frakcióban hét olyan politikus ül, aki a Gyurcsány vezette Demokratikus Koalíció Platform tagja is egyben: Baracskai József, Ficsor Ádám, Molnár Csaba, Vadai Ágnes, Vitányi Iván, Varju László és Gyurcsány Ferenc. A házszabály szerint tíz képviselő kell ahhoz, hogy önálló frakció alakuljon.

Mesterházy Attila
Hernádi Levente Haralamposz

Az MSZP elnöke bejelentette, hogy feljelentéssel fordultak az ügyészséghez hivatali visszaélés gyanúja miatt, amiért a megyei közgyűlések elnökei aláírták azt a nyilatkozatot, amelyben az önkormányzati vagyon államnak történő átadását vállalták. Mesterházy szerint a megyei közgyűlések elnökeinek erre nem lett volna joguk, hiszen a közgyűlések nem szavaztak a kérdésről, ami a pártelnök értelmezésében a törvény szerint feltétel lett volna.

Mint megírtuk: Orbán Viktor miniszterelnök október elején jelentette be, hogy január elsejétől az állam átveszi a megyei önkormányzati intézményeket, valamint a megyei közgyűléseknél eddig felhalmozódott mintegy 180 milliárd forintnyi adósságot is. A kormányfő tájékoztatása szerint a megállapodás végrehajtásáról szóló törvényeket még az ősszel beterjesztik, a települések egészségügyi és oktatási intézményeinek átvételéről pedig ágazati jogszabályokban rendelkeznek. A kormányfő októberben írta alá a megállapodást 19 megyei közgyűlés elnökével.

Hirdetés