Itthon hvg.hu 2011. október. 12. 17:25

Szakad is az MSZP, meg nem is

A Népszabadság úgy tudja, az MSZP-platformok ma délutáni titkos egyeztetésén kiderült, már biztos, hogy szakad az MSZP: a pártban működő hét platform közül hat vállalta, hogy a többségi álláspontot minden ügyben elfogadva továbbra is a szocialista pártban marad, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platform azonban ezt nem tette meg.

A Népszabadság információi szerint a hét platform egyeztetésén megállapították, hogy utoljára ülnek együtt mind a heten, a Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalíció Platform (DKP) pedig külön utakon folytatja. Ezt Kiss Péter, a Baloldali Tömörülés elnöke is megerősítette, mint mondta, ebben a körben valószínűleg az utolsó tanácskozások egyikét folytatták le.

A Népszabadság több résztvevőtől is úgy értesült, hogy Gyurcsány Ferenc az ülésen egyértelművé tette: kevesebb érv szól a maradás mellett, mint ellene, ráadásul a DKP vezetőségének többsége a kiválás mellett foglalt állást. A lap úgy tudja, a volt kormányfő ugyanakkor azt mondta: még gondolkodni fognak a döntésen a kongresszusig. Ezt azonban a jelenlévők is már úgy könyvelték el: vége az együttműködésnek, és csak a formai kilépés van hátra.

Hiller István, a platformkonferencia szervezője (a Társulás a Szociáldemokrata Értékekért Platform elnök) a Népszabadságnak azt mondta: a tömörülések közös nyilatkozatot fogadtak el. Ebben mindannyian kinyilvánították, hogy történjék a párttal a közeljövőben bármi, Orbán Viktor és az általa épített rendszer a közös legyőzendő ellenfél.

A másik pontban a platformok kimondták, hogy véleményükkel legyen többségben vagy kisebbségben, mindig az MSZP-ben akarják folytatni a politizálást. Ez utóbbi pontot a Gyurcsány-platform, a DKP nem írta alá, azaz nem tett hűségesküt.

Túry Gergely

Az ülésről távozóban Gyurcsány Ferenc elmondta: nem hoztak végleges döntést arról, hogy elhagyják-e az MSZP-t. Hozzátette, legkésőbb a szocialisták november közepén esedékes kongresszusáig eldöntik, hogy így tesznek-e. "Nem kell hebrencskedni. Ez nem olyan döntés, mint hogy az ember reggel milyen nyakkendőt vesz fel" - fogalmazott. Kifejtette, lát esélyt arra, hogy az MSZP-ben maradnak, de elismerte, hogy a tanácskozáson nagyobb részt arról volt szó, mi a teendő a későbbi együttműködés érdekében akkor, ha távoznak. Ebben az esetben - tette hozzá újságírói kérdésre - meglesz a frakcióalakításhoz minimálisan szükséges tíz politikusa a Demokratikus Koalíciónak. 

A végjátékot már elővetítette, hogy Varju László DKP-igazgató is a békés elválásról nyilatkozott a Kossuth Rádióban. A szocialista politikus az interjúban megerősítette azt, amit a Népszabadság korábban megírt: a kiválók képesek lesznek önálló frakciót alakítani a Parlamentben. Varju a közrádióban elmondta, hogy a DKP már lemondott az MSZP megújításáról, a novemberi kongresszus előkészítése sem abba az irányba halad, amit javasolnak. A képviselő hangsúlyozta: az új párt nevéről még nem döntöttek, és a távozással kapcsolatban is csak a kongresszus előtt hozzák majd meg a végső döntést.

Mesterházy Attila pártelnök szerda délután sajtótájékoztatón azt mondta, hogy az elválásnak "a lehető legkulturáltabban" kell megtörténnie. A kérdésre, hogy a békés elválás mit jelenthet, azt mondta az újságíróknak: "nemsokára meg fogják látni".

A frakcióvezető emellett kijelentette azt is, hogy az MSZP a következő években is a legnagyobb ellenzéki frakció marad, ez pedig csak akkor lehetséges, ha 12-nél kevesebben távoznak a jelenlegi MSZP-ből, a szocialista képviselőcsoport létszáma ugyanis jelenleg 12-vel nagyobb a Jobbikénál.

A pártelnök a hvg.hu-nak adott interjújában korábban a Demokratikus Koalícióval történő szakításról szólva szintén a békés elválást pártolta, mint mondta: "Ha menni akarnak, menjenek, mert minden egyes hét veszteség, nyűglődés mindkét fél számára. Én egyben vagyok érdekelt: legyen békés az elválás. Ne térdig vérben gázolva menjenek, ne egymást gyalázva történjen meg a távozás." Mesterházy emellett a jövőbeni együttműködéstől sem zárkózott el, mert mint mondta, az Orbán-rendszerrel szembeni küzdelemben számítani kell egymásra. "Arra, hogy 2014-ben akár szövetkezhetnek is a kormánnyal szembeni demokratikus pártok, mozgalmak, hogy ezt a rendszert le tudjuk váltani, a kukába tudjuk dobni. Ha nem tudnak az MSZP-vel tovább együtt menni, akkor hát nézzük meg, ki mekkora támogatást tud gyűjteni külön-külön."

Korábban az MSZP hvg.hu-nak nyilatkozó vezetői azt nyilatkozták, hogy nem számítanak szakításra egészen a november 12-13-án tartandó pártkongresszusig, mert mindkét félnek az az érdeke, hogy a végletekig kiélezzék az ellentéteket a támogatókért folytatott harcban.

Hirdetés