2011. október. 13. 10:40 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. október. 13. 10:37 Itthon

Nehezen indulnak be az adományboltok

Egyre több alapítvány és civil szervezet készül adományboltot nyitni, a már meglévők azonban eddig Magyarországon még nem érték el céljukat - írja a Figyelő. Igaz, az adományboltok rendszere segíthetne a civil szféra finanszírozásában és kiegészíthetné a bolhapiacok által dominált használtcikk-piacot.

Több adománybolt működik már Budapesten, de kettő Pécsett és egy Szegeden is van - írja a Figyelő csütörtöki száma. A lap bemutatja a Magyarországon újnak számító üzleti alapon működő, de az üzemeltetési költségeken felüli bevételt támogatásra fordító boltokat, amelyek azonban egyelőre nehezen indultak el, a jótékonykodásra fordítható összeget pedig még nem termelnek.

Az óbudai Perc utcában működő Budaszíve Adománybolt 2011 tavasza óta működik, és bár az árukészlet tárgyi adományokból származik, az üzemeltetési költségek, a helyiség bérleti díja és a bérköltségek miatt a bolt alig tud nullszaldósan működni. A Kálvin tér közelében található Kórházi Önkéntes Szolgálat Alapítvány (KÖSSZA) adományboltja pedig szintén nehezen termeli meg a működéséhez szükséges havi összeget.

A Figyelő szerint ez részben azért van, mert Magyarországon a használt tárgyak leggyakrabban a hétvégi bolhapiacokon, a földre terített takarókról és újságpapírokról kelnek el, és nem boltokban, Nyugat-Európában pedig adókedvezmények is segítik az adományboltok megnyitását és működését is, Magyarországon viszont ugyanolyan szabályok vonatkoznak a jótékony célú üzletekre is, mint az egyszerű kereskedelmi egységekre.

Az adományboltokban a legkülönbözőbb használt holmikhoz lehet hozzájutni a lakberendezési tárgyaktól, a háztartási gépeken és a használati tárgyakon, ruhákon át a játékokig és a könyvekig.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.