2011. október. 07. 15:47 MTI/hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. október. 07. 16:44 Itthon

Áder: "szószólót" kaphatnak a parlamentben a kisebbségek

Magyarország "komoly késésben van" a külföldön élők szavazati jogának szabályozásával más országokhoz képest – mondta Áder János európai parlamenti képviselő egy budapesti konferencián. A fideszes politikus beszélt arról is, hogy pártja javaslata szerint az itthoni kisebbségekre nem vonatkozna az ötszázalékos parlamenti küszöb, de ha mégsem tudnának mandátumot szerezni, lenne egy „szószólójuk” az Országgyűlésben.

A határon kívüli állampolgárok parlamenti képviseletéről és a külföldi szavazásról pénteken, Budapesten tartott nemzetközi konferencián a politikus kifejtette: a külföldön élők szavazati jogát az EU 27 tagállama közül 24 szabályozza, a megoldások pedig szerteágazóak. Ugyanakkor a legtöbb ország ezt a kérdést nem kapcsolja össze a határokon belül élő kisebbségek szavazati jogával.

Áder János a külföldi szavazatleadással kapcsolatban kiemelte: a Fidesz javaslata alapján a személyes voksolás mellett lehetőség lenne a szavazásra levél útján is, ugyanakkor az elektronikus voksolás lehetőségét elvetették, mivel – mint mondta – az országok ezt a módszert általában csak kísérleti jelleggel alkalmazzák, mert még sok a hiba a rendszerben.

Hangsúlyozta, hogy a külföldön élő magyarok csak az országos listára szavazhatnának a Fidesz tervei alapján.

A határokon belül élő kisebbségek szavazati jogáról elmondta, hogy a 13 Magyarországon bejegyzett kisebbség listaállítását kedvezményekkel segítené a Fidesz javaslata, így például az ötszázalékos parlamenti küszöb rájuk nem vonatkozna. Ha mégsem sikerül mandátumot szerezni, egy "kisebbségi szószóló" képviselné a közösséget, aki "a szavazati jogon kívül minden más jogosítvánnyal rendelkezne" a parlamentben – ismertette pártja álláspontját.

Egy vezető fideszes politikus a hvg.hu-nak a héten azt mondta, hogy a legkisebb eredménnyel a parlamentbe bejutó képviselőre leadott szavazatszámot vehetik figyelembe a kisebbségi mandátumszám kiszámolásánál: ennek felét kell összegyűjteni ahhoz, hogy legalább egy mandátumot kaphasson az adott kisebbség. Ha ennél kevesebb szavazatot kapnának, akkor még mindig küldhetnének képviselőt a parlamentbe, de jogköre korlátozott lenne, például nem szavazhatna a törvénytervezetekről.

Áder János a pénteki konferencián arról is beszámolt, hogy a javaslat szerint a kisebbségek esetében a szavazópolgároknak nyilatkozniuk kell arról, ha a kisebbségi és nem pártlistára kívánnak voksolni. "Ez elkerülhetővé tesz mindenfajta visszaélést" – fűzte hozzá.

Az EP-képviselő a magyar választójogi rendszer tervezett módosításával kapcsolatban úgy fogalmazott: a jövőben is két szavazata lenne a szavazópolgároknak, megmaradnak a "komolysági szűrők", vagyis a parlamenti küszöb és az ajánlószelvények rendszere, amelyekre a politikus szerint az ország kormányozhatósága miatt van szükség. Nem változna tehát a rendszer lényege – mutatott rá. Ugyanakkor a parlamenti képviselők száma 386-ról 200-ra csökkenne.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.