Itthon Tossenberger Adél 2011. október. 05. 10:18

Folyik a kiszorítás a "nyóckerből", a "csövik" veszik a betyárbútort

Már alig több mint egy héttel az érvénytelen józsefvárosi népszavazás után is látványosan kevesebb a hajléktalan a VIII. kerületben. Kedd délelőtt mindössze egyetlen fedél nélkülivel találkoztunk, viszont feltűnően sok volt az utcaseprő. A környékbeliek azt mondják, a hajléktalanok elmenekülnek más kerületekbe, mert ma már azért is büntetnek, ha eldobnak egy cigarettacsikket az utcán.

Tegnap este nyolckor mintegy ötven tiltakozó demonstrált a Józsefvárosi Polgármesteri Hivatal előtt. Kopiás Attila Steve, a gyűlés szervezője elmondta, hogy jelzést akarnak adni arról a hajléktalanellenes döntéseket meghozó politikusoknak, hogy az állampolgárok figyelik őket, és nem hagyják szó nélkül, ha a hajléktalanokat zaklatni akarják. Úgy vélte, amíg a kerület hajléktalan lakói zaklatásnak lesznek kitéve, addig egyre erősödni fog ez a figyelem és a tiltakozás.

A maroknyi tiltakozó állításával szemben, a kerület hajlékkal rendelkező lakóinak többsége egyelőre egyetértően nyugtázza a hatósági retoziókat. Mint ismeretes, Kocsis Máté józsefvárosi polgármester az érvénytelen szeptember 25-i népszavazás után egy nappal mondta: nem vonják vissza a kukázás tilalmáról szóló rendeletet, és "helyi sajátosságokkal kiegészítve" bevezetik az életvitelszerű közterületen tartózkodás tilalmát.

A polgármester azt is bejelentette, hogy a rendőrség és a közterület-felügyelet együttműködésével "nagyszabású, 0-tól 24 óráig tartó közrendvédelmi akció kezdődik a szabálysértések visszaszorítására". Kedd délelőtt körbejártuk a Mátyás tér, a Dankó utca, a Teleki tér és a Népszínház utca környékét is, de az utcán összesen egy fedél nélkülivel találkoztunk. Annál többen dolgoztak a közterek "megtisztításán" – az akció láthatóan nem maradt eredmény nélkül.

„Helyi sajátosság” lehet többek között az is, hogy egy az interneten is elérhető anonimizált szabálysértési határozat szerint egy cigarettacsikk eldobása is súlyos tízezreibe kerülhet egy hajléktalannak, mint ahogy az is, ha egy „kövön üldögél”. Bár az is igaz, hogy a civil mozgalmárok által az internetre feltöltött szabálysértési határozatok mindegyike figyelmeztetés, pénzbüntetésekről egyelőre nincs szó.

Érdektelenségbe fulladt

A VIII. kerületben érvénytelen lett a hajléktalanellátással kapcsolatos kérdésekben kiírt helyi népszavazás, miután a választásra jogosultak 16 százaléka járult az urnákhoz a minimálisan szükséges 50 százalék helyett. Az 57 835 jogosult közül 9227-en vettek részt a szavazáson.

A megjelentek 85,9 százaléka támogatja, hogy hatályban maradjon a kukázást tiltó rendelet, 88 százalék igennel szavazott a közterületen történő életvitelszerű lakhatás megtiltására, illetve 94,5 százalék egyetért azzal, hogy Józsefváros polgármestere még az idén tárgyalásokat folytasson a fővárosi önkormányzat vezetésével a hajléktalanellátás színvonalának emelése és a kerület – hajléktalanokkal kapcsolatos – tehermentesítése érdekében.

Egy "elrettentő példa" szerint: "A BRFK VIII. kerületi Rendőrkapitánysága tett feljelentést nevezett ellen, mert 2011.10.02. 11:40 órakor látták, hogy a Budapest VIII. kerület, II. János Pál pápa tér parkosított részén lévő padon ülve a kezében tartott cigarettacsikket eldobta. Nevezett a cselekmény elkövetését a helyszínen elismerte. […] Megállapítottam, hogy cselekményével megvalósította a mód. 218/1999. (XII. 28.) 7. § (1) bek. a) pontjába ütköző köztisztasági szabálysértést, melynek elkövetője 50 ezer forintig terjedő pénzbírsággal sújtható”.

Úgy látszik, bírság sem kell, elég a hatósági vegzálás ahhoz, hogy a hajléktalanok vegyék a betyárbútort.

Elindult a tisztogatás

Az egyik kerületben dolgozó, neve elhallatását kérő szociális munkás azt mondta a hvg.hu-nak: „Mindenki látja, hogy szedik össze az embereket. Megy egy rendőrautó, mögötte pedig egy kisbusz. Látványosan ráálltak a hajléktalanokra, érezhető, hogy elindult a tisztogatás”. A Népszínház utcában a padon fekve találunk egy hajléktalan férfit, őt két hét alatt négyszer vagy ötször vitték be a rendőrök, de azt mondja, nem érdekli, ezért a menekülésen sem gondolkodik. „Már azért is szólnak, ha csak leülök egy padra, de úgysem tudnak velem semmit csinálni” – mondja a férfi, aki március óta hajléktalan, korábban pékként dolgozott, és abban reménykedik, hogy heteken belül megint el tud helyezkedni.

Az első ütem

Április 27-én 18 igen, 12 nem szavazat és 3 tartózkodás mellett a Fővárosi Közgyűlés elfogadta a közterületek rendjéről és használatáról szóló rendelet módosítását, amelynek értelmében a jövőben szabálysértésnek minősül a közterületeken való életvitelszerű tartózkodás.

A városvezetés előterjesztésének értelmében a jövőben tilos lesz a közterületeken való életvitelszerű lakhatás, s ez 50 ezer forintos pénzbírsággal szankcionálható. Az előterjesztés értelmében a jövőben közterület-használati hozzájárulást kell kérni, és díjat kell fizetni a szórólaposztóknak és az utcazenészeknek is.

Aknai Zoltán, a Menhely Alapítvány igazgatója szerint a náluk dolgozó szociális munkások is meg tudják erősíteni, hogy a kerület komolyan veszi a tervezett akciót. „Van, akit éjjelente rendszeresen felzavarnak, mások ellen eljárást indítottak” – magyarázza Aknai, aki szerint „meglehetősen furcsa ez az üldöztetés”. A szakember azt is elmondja: a VII. kerületben is megcsinálták már ugyanezt két évvel ezelőtt, akkor pedig sokan átjöttek a VIII. kerületbe. A szakember szerint ennek a módszernek nincs sok értelme, mert a probléma ugyanúgy megmarad.

Pataky Zsolt

Rengeteg a járőr

Hasonló jelenségekről számolt be a Város Mindenkié Csoport is közleményében, mely szerint a „hajléktalanellenes razzia során az elmúlt héten tömegesen állítottak elő köztéren élő embereket, hogy így szorítsák ki őket a kerületből”. Az egyik utcaseprő a Mátyás térnél azt mondta a hvg.hu-nak: rengeteg a járőr, és csak az elmúlt héten körülbelül 160 embert vittek be a rendőrök. Csodálkozunk, honnan ilyen jólértesült, de választ nem kapunk.

Utcaseprőnk számának eredete talán Kocsis Máté Facebook-bejegyzésénél keresendő. A kerületi polgármester szeptember utolsó napján arról írt, hogy addig 111 marasztaló határozat született életvitelszerűn közterületen élőkkel szemben, 23-szor közterületen alkoholt fogyasztókat és 8-szor kukázókat intettek meg. Egyelőre nem szabtak ki pénzbüntetést. De mint Vojtonovszki Bálinttól, A Város Mindenkié mozgalom szóvivőjétől megtudtuk, az Országgyűlés előtt fekszik a szabálysértési törvény módosító indítványa, amely a "visszaesőknél" ötvenről 150 ezerre emelné a bírság felső határát. Ha tehát valakit fél éven belül kétszer érnének "csövezésen", ennyit kellene fizetnie, vagy ha nem tud, akkor a bírságot elzárásra változtathatnák.

Erre elég nagy az esély, hiszen a fővárosi hajléktalanszállók 110 százalékos kihasználtsággal működnek ma is, és még a leghidegebb napokon is legkevesebb kétezer ember alszik az utcán. És ezek szerint eközben törvényt sért.

A Város Mindenkié információi szerint számos hajléktalant zártak fogdába pusztán azért, mert a kerület valamely közterületén tartózkodott, a fővárosi állományból pedig ötven rendőrt vezényeltek Józsefvárosba, hogy hatékonyabbá tegyék a kiszorítást. A civil szervezet úgy tudja, a polgármester 24 órás ügyeletet rendelt el és minden olyan önkormányzati dolgozót rendkívüli szolgálatba állított, akinek van jogi képzettsége. Erre azért van szükség, hogy a nagy számban előállított emberek ügyében gyorsított eljárásban tudjanak szabálysértési határozatot hozni. Eközben szerintük a rendes ügyfélszolgálat ellátására nincs kapacitás. Az ügy kapcsán megkerestük a VIII. kerületi polgármesteri hivatalt is, de Kocsis Máté nem kívánt nyilatkozni.

A hajléktalanok nagyfokú realitásérzékkel abban bíznak, hogy az akció előbb-utóbb kifullad. Lehet is abban valami, hogy megerősített rendőri és a hatósági erők tartósan aligha köthetők le a "probléma rendezésére".

„Csórikáim, hova menjenek?”

Bár a lapunk által megkérdezett utcaseprők azt mondták, egyértelműen kevesebb lett a szemét, amióta razziáznak a rendőrök, és kevesebb a hajléktalan, egyikük szerint minden csoda három napig tart: „Most átmennek másik kerületekbe, aztán visszaszivárognak. Ezek már így fognak meghalni".

A változásnak több lakó is örül, a Nagy Fuvaros utca egyik vegyesboltjában azonban azt mondja az eladó, sajnálja az elűzött hajléktalanokat. „Ez olyan, mintha száműzetésben élnél a saját országodban. Csórikáim, hova menjenek?” – magyarázza. Azt is elmeséli, hogy az ő környékükön nem "csinálnak kupit a fedél nélküliek", de épp nemrégiben mesélték neki, hogy a Városligetbe mennek lakni, mert itt nem maradhatnak tovább.

A Népszínház utca egyik kocsmárosa már nem ilyen megértő, azt mondja, tizenhárom éve dolgozik ugyanott, de mindig csak rosszabb lesz a helyzet. Ő nem is lát szívesen hajléktalanokat a kocsmájában, mert "büdösek".

Józsefvárosi lélek

A VIII. kerületi önkormányzat programot indít azoknak, akik a kerületben veszítették el otthonukat. A Józsefvárosi lélek program lelki segítségnyújtási, életviteli, lakhatási, egzisztenciateremtési és közösségi program lesz. Ebben azok a közterületen, krízisszállón, hajléktalanszállón vagy anyaotthonban élők vehetnek rész, akiknek előtte legalább öt évig állandó otthonuk volt a VIII. kerületben. A városrész városüzemeltetési szolgálata munkaszerződést fog kötni a programba kerülőkkel, illetve egyéves lakásbérleti szerződést is kötnek velük. Az egyéves bérleti szerződés lejárta után a társasházi lakóközösségek véleményét is kikérik az érintettekről, ami arra sarkallja a programban részt vevőket, hogy betartsák az együttélés szabályait – mondta a polgármester, hozzátéve, hogy ennek figyelembevételével hosszabbítják meg a bérleti szerződéseket.

Cikkünk megjelenéséig a VIII. kerületi Rendőrkapitányság nem reagált megkeresésünkre.

Hirdetés