2011. október. 04. 12:52 MTI Utolsó frissítés: 2011. október. 04. 13:04 Itthon

Jobbik: ha megszavazzák Orbán ötletét, hűtlen kezelést követnek el

A Jobbik szerint ha a megyei önkormányzati képviselők megszavazzák a miniszterelnök által hétfőn bejelentett önkormányzati intézmény- és adósságátvételt, akkor "a hatályos jog szerint hűtlen kezelést követnek el", és ezért fel lehet őket jelenteni - mondta Hegedűs Lórántné ellenzéki képviselő.

Orbán Viktor hétfőn írt alá megállapodást a 19 megyei közgyűlési elnökkel, ami szerint jövő év január elsejétől az állam átveszi a megyei önkormányzati intézményeket, valamint a megyei közgyűléseknél eddig felhalmozódott mintegy 180 milliárd forintnyi adósságot is. A megállapodás végrehajtásáról szóló törvényeket még az ősz folyamán beterjeszti a kormányzat, a települések egészségügyi és oktatási intézményeinek átvételéről pedig ágazati jogszabályokban rendelkeznek.

Hegedűs Lórántné "szégyenteljes kompromisszumnak" nevezte a megállapodást, amelynek értelmében a 180 milliárdnyi adósság átvállalásáért cserébe az állam 740 intézményt is "megkap". A jobbikos politikus hangsúlyozta: a megállapodásban nincsen szó az önkormányzatok kártalanításáról, amiért átadják ezeket a vagyontárgyakat az államnak. Az ellenzéki képviselő szerint ez felháborító, hiszen az önkormányzatok azért adósodtak el, mert az állam az elmúlt 20 évben "kivéreztette" őket a folyamatos alulfinanszírozással, most pedig elveszi a vagyongazdálkodásuk alá tartozó vagyontárgyakat is.

Ráadásul Hegedűs Lórántné emlékeztetett arra is, hogy a Széll Kálmán-terv szerint az eddigi önkormányzati feladatokra a jövőben évről évre kevesebb forrás jut majd, ami a Jobbik szerint a feladatellátás megszűnéséhez vezet majd. Vagyis azt fogja jelenteni, hogy tömegével szűnnek majd meg az eddig is veszteséges oktatási, szociális és egészségügyi intézmények, hacsak igénybe vevőik nem fizetnek külön az ellátásért.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2024. november. 28. 10:09

Felesleges kényeskedni a függetlenség miatt – a bírókat képviselő OBT elnöke a kormány alkujáról

Két lehetőség volt: vagy nincs pénz, vagy pedig van, de akkor alá kell írni a papírt – így magyarázta a HVG információi szerint egy belső értekezleten Szabó Péter, az Országos Bírói Tanács elnöke, miért ment bele a kormány diktálta megállapodásba. Beszédének több forrásból hozzánk eljutott átirata szerint azt mondta, felesleges kényeskedni a bírói függetlenség miatt.