Itthon Csikász Brigitta 2011. szeptember. 28. 13:50

Állásajánlat nyugdíjas rendőröknek: állatgondozás, takarítás, kordonállítás

A kormányzat terveit hallva a jelenleg nyugdíjban lévő, 57. életévüket még be nem töltött rendőrök közül többen jelentkeztek munkára. Kérelmeiket azonban elutasították – közölték a hvg.hu-val. Minderről az Országos Rendőr-főkapitányságon nem tudnak, szerintük mindenkinek helye van a testületben. Egy belső irat szerint többek között állatgondozóként, takarítóként, illetve kordonállítóként és -bontóként számítanának rájuk.

Nincs státusz, és pénz sincs hozzá – erre hivatkozva utasítottak el egy korábban a kecskeméti rendőrkapitányságnak dolgozó nyugdíjas rendőrt, amikor állásért jelentkezett. A tiszthelyettes, mint arról a hvg.hu-nak beszámolt róla, 25 éves szolgálati viszony után idén jött el a testülettől. „Egy átszervezés miatt néhány kollégámmal együtt élhettem a korkedvezményes nyugdíj lehetőségével.” A kormányzati terveket hallva azonban úgy gondolta, visszamegy a rendőrségre, de idáig nem tartottak igényt a munkájára.

Tiszthelyettesünk nem az egyetlen, aki maga jelentkezett. A sajtóban már megjelent, hogy többek között Szombathelyen és Győrben is próbálkoztak ezzel nyugdíjas rendőrök, de ők sem jártak sikerrel. Kiss Sándor, a Rendészeti és Közigazgatási Dolgozók Szakszervezetének (RKDSZ) alelnöke Győr-Moson-Sopron megyében két olyan egyenruhásról tudott, akik újra berukkolnának. Az érdekvédelmi képviselő nem látja túl rózsásnak a helyzetet, szerinte "az emberek körében nagy a bizonytalanság és a félelem".

Miért is mennének vissza 20-30 ezer forintért?

Kiss Sándor a hvg.hu-t arról tájékoztatta, hogy szabad rendőri státusz alig van. Amennyiben igen, akkor közel sem biztos, hogy a 40 év felettiek mind megfelelnek az egészségügyi alkalmassági vizsgálaton. „Jelenleg nem az látszik, hogy a leszerelt egyenruhásokért kapkodnának. Úgy tűnik, nem is az a cél, hogy visszavegyék őket, hanem az, hogy a 16 százalékos adót minél több embertől be tudják szedni” – fejtette ki markáns véleményét Kiss Sándor. A szakszervezeti vezető elmondta azt is, hogy egy korábban megszerzett belső rendőrségi irat alapján, amelyet feltettek a szakszervezet honlapjára is, többek között állatgondozóként, takarítóként, illetve kordonok felépítésében és lebontásában részt vevőként számítanának rájuk.

Túry Gergely

Garamvölgyi László, az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) szóvivője a hvg.hu-nak azt mondta, nem tudnak vissza nem vett emberekről. „A testület humánszolgálatánál egy hónappal ezelőtt hozták létre az úgynevezett reaktivációs számítógépes adatbázist, amelybe minden jelentkező kolléga anyaga bekerül. Megnézzük, hogy az illető milyen munkára jelentkezett, hogy milyen helyek vannak, azok bérrel lefedettek-e, s ezek alapján dől el, ki hova kerülhet.” Garamvölgyi tájékoztatása szerint mintegy ötven ember jelentkezett eddig munkára a nyugállományban lévők közül, s harmincat foglalkoztatnak is, többek között az ORFK-n.

A szakszervezet tud a problémáról

Pongó Géza, a Független Rendőr Szakszervezet főtitkára úgy véli, lehet, hogy vannak ilyen visszafoglalkoztatott emberek, de azok szerinte korábban vezetői beosztásban voltak, vagy tanácsadói státuszból foglalkoztatták vissza őket. Ő ugyanis, mint a hvg.hu-nak elmondta, nem tud arról, hogy önként jelentkező nyugdíjasokra igényt tartott volna a testület, pedig több jelentkezési kérelmet is látott. „A jelentkezéseket, többek között olyanét, aki közlekedési helyszínelőnek szeretett volna visszakerülni, arra hivatkozva utasították el, hogy nem áll módjukban felvenni őt” – közölte Pongó. Márpedig a határozatok ellen nem lehet panasszal élni.

A főtitkár ezt a problémát jelezte a Belügyminisztériumnak is, ahol azt mondták, hogy kivizsgálják a kérdést, de végül semmi sem történt. Pongó Géza közölte azt is, hogy a nyugdíjas hivatásosok számára anyagilag nem éppen kecsegtető a tervezet. „Ha az 57. életévüket be nem töltött nyugdíjas kolléga visszajön dolgozni, akkor garantálják neki azt, hogy a nettó fizetése annyi lesz, mint a jelenlegi szolgálati nyugdíja. Aki viszont nem akar ismét a testületben tevékenykedni, az 16 százalékkal kevesebb nyugdíjra tarthat számot. Ez körülbelül 20-30 ezer forintos elvonást jelent, ami miatt biztosan sokan úgy gondolják majd, hogy inkább 'lenyelik', mert nem éri meg nekik ennyiért dolgozni. Főleg, ha a civil életben van valamilyen munkájuk.”

Nem tudni, mire jutott a BM
Kíváncsiak lettünk volna arra, hogy a szakszervezet által jelzettek alapján a belügyi tárca vizsgálata mire jutott, ám megkeresésünkre eddig nem érkezett válasz. Amennyiben megküldik, természetesen közöljük a reagálást.

Az FRSZ vezetője szerint bőven akad olyan szakterület, ahol a dolgozni vágyóknak – akik speciális, fegyver nélküli szolgálatot látnának el – lenne helyük: így nem csak a közmunkáknál lehetnének felügyelők, hanem a bűnmegelőzési és továbbképzési programokban is közreműködhetnének. Pongó megjegyezte, a helyzet egyelőre kiforratlan, nem látják, hogy fog működni, s hogy abból a körülbelül húszezer főből, akiket a visszafoglalkoztatás érinthet, hányan akarnak majd munkába állni. A főtitkár úgy vélte, ha a törvényt elfogadják, és a rendelkezéseket kidolgozzák, valószínűleg mindenkit fel fognak venni, aki az egészségügyi vizsgálaton alkalmasnak bizonyul. „Egyelőre azonban ez a kérdés egy sok ismeretlenes egyenlet a számunkra” – összegezte a helyzetet Pongó.

A BRFK-n tárt karokkal fogadnák az embereket

A Budapesti Rendőr-főkapitányságon nem szeretnék elküldeni a munkára jelentkező nyugdíjasokat – közölték a hvg.hu-val. Mint elmondták, náluk jelenleg is több szabad státusz van, jogi végzettségű embert keresnek és a gazdaságvédelmi osztály létszámát bővítik harminc fővel. A nyugdíjasok visszafoglalkoztatásával kapcsolatban azért hangsúlyozzák, hogy először legyen meg a jogszabályi háttér, utána gondolkodnak majd annak végrehajtásán, amit persze befolyásolni fog, hogy hányan akarnak újra dolgozni és milyen területen lehet őket munkára fogni.

Hirdetés