Itthon Kapcsándi Dóra 2011. szeptember. 21. 13:21

Felsőoktatási reform: többféle keretszám-verzió is kering

Nem tudni, megjelenhet-e október 15-ig a keresztféléves felsőoktatási felvételi tájékoztató, mert az oktatási államtitkárság – a reformra hivatkozva – egyelőre jegeli információink szerint a felvételi folyamatot. Jelenleg senki nem tudja, mi lesz azokkal, akik februártól szeretnének továbbtanulni. A Nefmi szerint időben utcán lesz a kiadvány. A jövő évi keretszámokról négy tervezet is kering a szereplők között.

Semmit nem lehet tudni arról, hogy mik az elképzelései Nemzeti Erőforrás Minisztériumnak (Nefmi) a keresztféléves felsőoktatási képzésekről – mondta a hvg.hu-nak egy felsőoktatási intézmény neve elhallgatását kérő vezetője. A keresztféléves képzés azt jelenti, hogy a hallgatók egy tanév közepén, vagyis télen felvételiznek, és a tavaszi szemeszterben, februárban kezdik meg tanulmányaikat. Ilyen képzésekre az elmúlt években évente mintegy tízezren jelentkeztek.

A 2012-es tavaszi keretszámokat szeptember 15-ig kellett meghatároznia az Oktatási Hivatalnak, majd október 15-ig megjelentetni az úgynevezett „kis kék könyvet”, vagyis az erről szóló felvételi tájékoztatót, és – az eredeti terv szerint – a felvételik november 15-től indulnának. Csakhogy, mint azt forrásunk elmondta, az Oktatási Hivatal hiába állította össze a keretszámokat múlt hét végéig, a Nefmi államtitkárságán egyelőre nem hagyták jóvá ezeket, mert "jövőre úgyis átalakul az egész rendszer". Így nem lehet tudni, hogy - a közigazgatási egyeztetések időtartamát is figyelembe véve - megjelenhet-e időben a tájékoztató, és elindulhat-e a felvételi. „Kifutunk az időből, aki ilyen képzésre akart jelentkezni, semmit nem tud arról, hogy jövőre bármelyik intézménybe felveszik-e” – mondta lapunknak az intézményvezető.

Időben megjelenik a kiadvány – közölte a Nefmi

Cikkünk megjelenése után a Nefmi sajtóosztálya azt közölte, hogy a tájékoztató megjelenésének határideje október 15. és a kiadvány rendben meg fog jelenni. Arra a kérdésünkre, hogy a keretszámokról eddig kikerült tervezetek milyen viszonyban vannak egymással, a Nefmi azt közölte: „Az államilag finanszírozott keretszámokról minden évben kormányrendelet dönt.  Az, hogy egy adott évben hány hallgató tanulmányait finanszírozza az állam függ a demográfiai helyzettől, a gazdaság felvevőképességétől és az ország teherbíró-képességétől. Az aktuális keretszámokról ezen szempontok mérlegelésével kell minden esztendőben dönteni, s a döntést kormányrendeletben megjelentetni. A sajtóban számtalan munkaanyag kereng, ezek egyikét sem érdemes elemezgetni, hiszen egyik sem más, mint valamiféle javaslat, vagy modellszámítás. Ami az Oktatásért Felelős Államtitkárságot illeti, a 2012-es államilag támogatott létszámra vonatkozó 25 ezer főről szóló szám teljesen légből kapott, az államtitkárság nem tett, és nem is tesz ilyen javaslatot. A szaktárca a jövő évi keretszámokat már az új törvényben meghatározott alapelvek, feltételek mentén szeretné kijelölni, így a keretszámokat meghatározó javaslatának kidolgozására néhány héten belül kerül sor.”.

Többféle tervezet

Bár a felsőoktatási törvény tervezetével kapcsolatban (melyről még a tárca saját belső elemzése is megállapítja, hogy növeli az elvándorlást és a munkanélküliséget) Dux László helyettes államtitkár már többször kijelentette, hogy az készen van, és a kormány el is fogadta, a Nefmi még tegnap is egyeztetett a Magyar Rektori Konferenciával, a Doktoranduszok Országos Szövetségével, a Hallgatói Önkormányzatok Országos Konferenciájával, valamint a Felsőoktatási Dolgozók Szakszervezetével. Igaz, kijelentették, hogy a szövegtervezeten már nem akarnak változtatni, bár információink szerint komoly bírálatok érték a szöveget, és a HÖOK vezetése egy hallgatói demonstrációt sem zárt ki.

Sem a hallgatók, sem az oktatók nem ugrálnak majd örömükben - ha egyszer végre elkészül a törvény
Stiller Ákos

A keddi egyeztetésen nem esett szó ugyanakkor a nagy felháborodást kiváltó felvételi keretszámokról. Ezzel kapcsolatban több forrásunk is jelezte, hogy a Nefmi tervezetén túl még több is „kering” a szereplők között, úgy tudjuk, a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium (KIM), a Nemzeti Fejlesztési Minisztérium, valamint a Nemzetgazdasági Minisztérium is készített egy keretszámtervezetet. (Igaz, egyik KIM-es forrásunk azt mondta, ő nem tud róla, hogy náluk készült volna ilyen.) Érdekesség, hogy éppen a Nefmié számol a legradikálisabb csökkentéssel. A hvg.hu birtokába jutott egyik alternatív tervezet például négy évre húzná el az államilag támogatott keretszám szűkítését, és jövőre 43 603 helyet hagyna, szemben a Nefmi 25 ezres változatával.

Szerintük is sürgős lenne

A törvény megalkotása és elfogadása legalább két okból sürgős – miként ezt a tervezet preambulumában saját magának is megfogalmazta a Nefmi: „jogkövető kormányzati munka mellett csak a koraősszel elfogadott törvény esetén hozhatók meg fontos strukturális változások a 2012 szeptemberében induló tanévtől; a törvényalkotás késlekedése esetén a változások kezdő dátuma 2013 szeptemberére tolódna ki”. Ez pedig a jogalkotók szerint is kényes lenne politikailag, hiszen „a 2013/14-es tanév egy parlamenti választás éve, mely nem kedvező a nyugodt, szakmailag megalapozott rendszerátalakító munkák elvégzése szempontjából”. Ráadásul a ”publikus törvényalkotási tervben és a Széll Kálmán-tervben erre tettünk ígéretet, így a céldátum halasztása hitelvesztéssel járna”.

Elküldtük kérdéseinket a Nefmi sajtóosztályának a keresztféléves jelentkezésekkel, és a többi keretszám-tervezettel kapcsolatban is, válaszukat közölni fogjuk.

Hirdetés