Sajónémetit egy álriport kapcsán fedezte fel a sajtó. A Tv2 hirhedett kukoricatolvajos anyagának helyben vegyes volt a megítélése, mert volt, aki örült a figyelemfelhívásnak, mások azon bosszankodtak, hogy rossz hírét keltették a falunak. Egy hónappal a forgatást követően utánajártunk, megnyugodtak-e már a kedélyek. Látlelet.
Akár egy „kis Visegrád” is lehetne Sajónémeti, a földrajzi fekvését tekintve: a Sajó egy hosszabb egyenes szakasza után éppen a község fölé magasodó hegy alatt vesz derékszögű kanyart. Vasárnap délutáni forróságban az 560 fős zsákfalu szinte teljesen kihalt. Egykor földvár állott Németi felett, rom is már alig maradt belőle, mégis akinek van ideje felmászni a Várhegyre, a Sajó-völgy csodálatos panorámájában gyönyörködhet.
A várat egykor Mátyás Fekete Serege is elfoglalta a cseh huszitáktól, a király pedig a közeli Sajógömör hegyén kapáltatta meg a főurakat. Van tehát történelme Sajónémetinek. A munkaképes emberek a környék bányáiban vagy az ózdi vasgyárban dolgoztak évtizedeken át, szabad idejükben pedig földet műveltek és saját szőlőben termelték meg a savanyú bort. Még a ’80-as években sem jutott eszébe senkinek, hogy hozzányúljon a máséhoz. Ez az idő elmúlt. A falu most a Tv2 kukoricalopásról szóló álriportja miatt vált országosan ismertté, noha ebből a "reklámból" nem kértek volna a helyiek.
Hol a közbiztonság mostanában?
Első utunk a templommal szemben lakó Kövér Józsefhez vezet, aki 16 éven át irányította Sajónémetit. A rendszerváltozás előtt tanácstag is volt, főállásban pedig szakmunkástanulókat oktatott kovács szakmára.
Négy cikluson át, 1990-től voltam polgármester, de abban az időben nem történtek ilyen durva bűncselekmények Sajónémetiben, mint mostanában. Én oda mertem menni ahhoz az emberhez, aki valami rosszat csinált és számon kértem – emlékezik Kövér József. Ha tudom, hogy utánam ilyen helyzet alakul ki, újra indultam volna - tette hozzá.
Fia, ifjabb Kövér József az udvaron éppen egy motorkerékpárt bütyköl. Őt 2010-ben választották alpolgármesterré, és kissé másképpen ítéli meg a helyzetet. Szerinte nem a falu önkormányzatában van a hiba. Mostanában olyan események történtek, amire korábban nem volt példa. Háromszor is idős embereket raboltak ki házaikban, és erőszakoskodtak velük. A környékbeli erdők lassan elfogynak, mert lopják a fát. Húsz éve még szinte mindenkinek volt szőleje a faluban, de most jó, ha nyolcan művelik és nem biztos, hogy ők fognak szüretelni, egyre több a terménylopás. Az egykor jól termő földeken ma a dudva nő – sorolja ifj. Kövér a problémákat.
De akad más is: a Várhegy alatti pincesort gyakran fosztogatják, a tulajdonosok félnek, ha feljelentést tesznek és megkerül az elkövető, később bosszút áll rajtuk. Szerinte „Terjék Zoli (az elbocsátott mezőőr) erre a tarthatatlan állapotra akart rávilágítani, amikor szóba állt a tévésekkel”. Egyébként az alpolgármester szerint egyedülálló, amit a volt mezőőr tesz a faluért. „Szervezi a polgárőrséget, éjszaka is végig hajt az utcákon kis traktorával és benéz az idős emberek udvarába, hogy minden rendben van-e” – ömlött a szó a megtermett alpolgármesterből.
Szociális bizonytalanság
Hogy miért mérgesedett el a helyzet a faluban? – teszi fel a kérdést. Szerinte a bajok többsége a megélhetési gondokból származik, mert a térségben alig van munkahely. A 28 500 forintos segélyből vagy a négyórás közmunkáért kapott fizetésből nem lehet megélni. A rendőrség figyel a falura, sokat járőröznek a polgárőrökkel, de néhány család nem akar jogkövetően élni és velük van a baj.
Az önkormányzat még valahogy tartja magát, ami annak köszönhető, hogy idáig nem vettek fel hitelt, de ennek az volt az ára, hogy be kellett zárni az iskolát. Édesapja regnálása alatt sikerült a földvár maradványait láthatóvá tenni, és pihenőhelyet építettek rá, de mostanra az is rossz állapotba került. Mondókáját költői kérdéssel zárja: hogyan várható egy négyórás munkát végző embertől bármiféle lelkesedés?
Fosztogatás árvíz idején
Elköszönünk, majd a falu fő utcáján teszünk egy sétát. Az egyik udvarban egy középkorú férfi traktort szerel. Záhodszki István egy ózdi nagyüzemben dolgozik, és mellette földet művel a faluban. Sokszor meglopják, de otthagyni nem szeretné a háztájit, mert ő is a frankhiteles, és a törlesztő részlet alaposan megemelkedett.
– Tavaly ötször öntött ki a Sajó, és olyankor az egész falu a gáton volt, de segítettek a védekezésben az ózdi rendőrök és más rendvédelmisek is. Szeptember elején is zsákoltunk az árvíznél, a szőlőhegyen azokban a napokban több hétvégi házat vertek szét ismeretlenek. Ki gondolta volna, hogy amikor a víz fenyegeti a falut, néhány embernek akkor is a fosztogatáson jár az esze? – kérdezi lemondóan.
„Minden fémből készült tárgyat elvittek, de van ettől embertelenebb történet is. Februárban meghalt egy idős néni, és még el se temették, amikor már kifosztották a házát”. Az önkormányzattól is elloptak két fűnyíró gépet. Történnek besurranásos lopások idős emberekhez, a termőföldi dézsmálás pedig tényleg mindennapos. Szerinte a faluban 7-8 nevet emlegetnek, mint valószínűsíthető elkövetőket, „belterjes bűnözés zajlik”. „A tolvajokat egy nyomkövető kutya simán megfogná. Csakhogy az ózdi rendőröknek nincs nyomkövető kutyájuk” – árad a panasz a középkorú férfiból, aki szintén polgárőr.
Összefogás óhaja
A helyi civiléletet szervező Nagy Tünde és a többi önkéntes a falu csinosításán dolgoznak. Az asszony felháborítónak tartja, hogy amit társadalmi munkában ők megcsinálnak, mások tönkreteszik. A templom melletti parókiát a közelmúltban körbekerítettük, ám a drótkerítést egy hét alatt ellopták. – Egyik ismerősöm az apja emléke miatt próbálja még művelni a szőlőt, tavaszra minden karója eltűnt. Képviselő voltam 2010-ig, és már akkoriban is romlott a helyzet. A legnagyobb bajt abban látom, hogy nincs összefogás, a települési és kisebbségi önkormányzat vezetőinek közösen kellene tenni a rendért, és erre nincs meg az akarat. A felsorolással azonban nem jutunk előbbre, de tény, hogy a Tv2 által leforgatott anyag, még ha így álriport is lett belőle, gyakran lejátszódik nálunk, ez legyen a végszó – tárja szét a kezét középkorú, fekete hajú nő.
Tőle a szomszéd utcában lakó kisebbségi önkormányzati elnökhöz indulunk, ő is mondjon véleményt a falu mindennapjairól, ha már a tévériport felbosszantotta. Menetközben ősz hajú embertől kérünk útbaigazítást, aki hulló körtét aprít műanyag hordóba. Cefre lesz belőle, akárki meglássa. Jó az idei termés, a cukorfok is kiváló, már csak egy jó szeszfőzdét kell kiválasztani a környéken, ahol lecsepeg a kisüsti.
Pusztuló környezet
A munkahelyek hiánya és a pénztelenség a térség legnagyobb problémája – kezdi az eszmefuttatást a nyugdíjas Farkas Attila. Szerinte a helyiek elszoktak a munkától, amit példával is illusztrál. „Pár éve hét munkanélküli ember mehetett volna Győrbe havi nettó 140 ezer forintért köztisztasági munkára. Mindent lerendeztünk, de végül senki nem vállalta az utazást. Érdemes szétnézni a falu környékén, Sajónémeti határa siralmassá vált. A Nagy völgyben ősidők óta hatalmas gyümölcsös volt, a termő fákat kivágták és eltüzelték. A Malmos kertben vannak a legjobb földek, a lopások miatt mindenki feladta a művelést. A felső pincesoron kifosztották az én pincémet is, 60 ezer forint értéket vittek el. Folytathatjuk a sort polgármesterünk nagybátyjának félholtra verésével. Az idős férfit csuklyások támadták meg és rabolták ki saját házában. Hoztak a rendőrök nyomkövető kutyát is, de tettes azóta sincs. A múlt héten egy 68 éves férfit saját lakásában, késsel fenyegetőzve rabolt ki egy ismerőse és vitte el 50 ezer forintját. Higgyék el, soha nem volt ilyen rossz a helyzet Sajónémetiben, mint az utóbbi 5-10 évben. Az emberek félnek és tehetetlenek”.
Máshol sem jobb?
Farkas Attila megmutatja Berki Zoltán házát, akinek udvarán egy tíz év körüli fiú labdázik. Kérésünkre kihívja az apját. „Semmivel sem rosszabb a helyzet Sajónémetiben, mint az ország más régióiban” – ezt már a kisebbségi elnök mondja, aki a Tv2 riportjai után a leginkább háborgott. „Ma is azt állítom, hogy a négy itt élő férfi felnőtt ember és tudniuk kellett volna, mihez adják magukat. Véleményem szerint Terjék a TV2-vel közösen járatta le a falut és olyan dolgokat mutattak be, amelyek máshol is előfordulnak”. Berki Zoltán szerint mióta a rendőrök pár hónapja elvittek egy fiatal férfit, azóta nem történt bűncselekmény.
Az Ózdi Rendőrkapitányság Putnoki Rendőrőrsének parancsnoka szerint Sajónémetiben hasonlóak a bűnügyi mutatók, mint a térség más településein. Görömbei Zoltán százados elmondta a hvg.hu-nak, hogy áprilisban a községben 10 ügyben nyomoztak, köztük volt egy 83 éves férfi ellen elkövetett rablás is. Különösen a vagyon elleni támadások szaporodtak meg, azóta fokozták az ellenőrzést. Májusban öt büntetőügyben kellett nyomozást indítani, június-július hónapokra viszont már csak 1-1 ilyen eljárás maradt. Ehhez az is kellett, hogy hat személyt szabálysértési őrizetbe vegyenek fa- és terménylopás miatt. Az ózdi rendőrök a szokásos járőrözésen felül – a megyei főkapitányságról kivezényelt erőkkel és polgárőrökkel kiegészülve idén 162 alkalommal járőröztek Sajónémetiben. A községben van körzeti megbízott is. Igaz, augusztus 24-én és 29-én újabb rablás történt Sajónémetiben, de az elkövetőket pár órán belül elfogták.