2011. augusztus. 31. 20:25 MTI Utolsó frissítés: 2011. augusztus. 31. 21:02 Itthon

"Balkáni szint": a családtagok ápolják majd a betegeket a kórházakban?

Azonnali intézkedés hiányában hamarosan nem lesznek, akik ellássák a betegeket Magyarországon - figyelmeztettek a szakma képviselői szerdán, a XV. Önkormányzati egészségügyi napok kongresszusán Budapesten.

Kovács József az Országgyűlés egészségügyi bizottságának fideszes elnökeként és a békéscsabai Pándy Kálmán Megyei Kórház főigazgatójaként is megerősítette: a humán erőforrások kérdését mindenképpen előtérbe kell helyezni, mivel jelenleg ez a legnagyobb probléma az ágazatban.

Balogh Zoltán, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) elnöke azt mondta: ha nem tesznek az egészségügyi dolgozók elvándorlása ellen, főként a bérek rendezésével, akkor 2012-ben azért kell majd kórházbezárásról és "karcsúsításról" beszélni, mert tényleg nem lesz ember az intézményekben. Úgy fogalmazott: "eljutunk egy olyan balkáni szintre", amikor a kórházakban a családtagoknak kell ápolniuk hozzátartozójukat. Ennek kapcsán kiemelte, hogy a szakdolgozói szakmában is, különösen az ápolók között, egyre nagyobb a hiány. A külföldre vándorlás hivatalos statisztikáiban ez azért nem látszik olyan markánsan, mert az orvosokhoz képest az ápolói munkavállalás jóval egyszerűbb. Mint mondta, a szakdolgozók többsége feketén dolgozik külföldön, habár sokszor a munkáltatók számára is nyilvánvaló, hogy hol töltik "betegszabadságukat", amelynek során egy hónap alatt akár 3-4 havi jövedelmüknek megfelelő pénzt kereshetnek például Ausztriában.

A MESZK elnöke arra is kitért, hogy az egészségügyi dolgozók körében meglehetősen nagy riadalmat keltett a Munka törvénykönyvének tervezete is, amely a szakdolgozók tekintetében átlagosan 20 ezer forint nettó jövedelemcsökkenést jelentene. Balogh Zoltán szerint ez "elfogadhatatlan" lenne, hiszen a szakdolgozók összbruttó jövedelme ugyan lényegesen nem változott, de a plusz juttatásaik minimálisra csökkentek. Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke is megjegyezte: akik korábban nem akarták elhagyni az országot, azok a Munka törvénykönyvének tervezetében megismert "rémségek" hallatán kérvényezték a külföldi munkavállaláshoz szükséges engedélyt. Pedig az egészségügyi dolgozók körében már enélkül is kényszerű divattá vált a határátlépés - tette hozzá.

Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke elmondta: becsléseik szerint idén várhatóan 1200 lesz azon orvosok száma, akik külföldi munkavállalásukhoz szükséges engedélyért folyamodnak, az idén rezidensképzésbe lépők számát négyszáz körül várják, ezzel egy időben pedig nagyjából 800 orvos megy nyugdíjba. Ha az egészségügyi dolgozók anyagi és munkakörülményei tekintetében nem történik rövid időn belül érdemi intézkedés, "spontán" fog kiürülni a magyar ellátórendszer - mondta Papp Magor. Megjegyezte ugyanakkor: a felmondólevelek letétbe helyezésével sem az intézmények vagy az ágazati vezetés ellen vannak, hiszen ők inkább abban érdekeltek, hogy megegyezés szülessen.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.