Itthon hvg.hu 2011. augusztus. 11. 13:36

Államtitkári „pofavizit” a szakszervezetnek, egyedül a tárca elégedett

Mindössze egy „pofavizit” zajlott le ma délelőtt a várt egyeztetések helyett a Nemzetgazdasági Minisztériumban (NGM) a szakszervezetek szerint. Kiderült, hogy a meghívottakat fogadó helyettes államtitkár, Kardkovács Kolos csupán közvetítői felhatalmazást kapott, így érdemben nem is kezdődhetett tárgyalás a Munka törvénykönyve (Mtk.) nyilvánosságra került tervezetéről. A tárca mégis egyeztetésről ír.

Hiába hívta ma "egyeztetésre" a kormány a munkavállalói érdekképviseleteket, nem tárgyalt velük érdemben - erre ugyanis egyszerűen nem kapott felhatalmazást a Nemzetgazdasági Minisztérium részéről Kardkovács Kolos államtitkár. A szakszervezetek a minisztérium munkaanyagának napvilágra kerülése óta sérelmezik, hogy úgy készül a kormány az Mtk. átírására, hogy az előkészítésből kihagyták az érdekképviseleteket.

Az ágazati szakszervezetek mintegy 150 pontban kifogásolják a tervezett módosításokat, mert szerintük a változtatások szinte kizárólag a munkavállalók jogait csorbítanák. A szakszervezeti kifogások és a sztrájkkal fenyegetőző rendvédelmi dolgozók miatt csütörtök délelőttre találkozót szerveztek a minisztériumba, amin 35 szervezet képviseltette magát.

"Semmi jót nem remélnek"

A Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége (MSZOSZ) Pataky Péter elnököt hatalmazta fel arra, hogy mondja el a konföderáció szakmai érveit. Erre azonban nem kerülhetett sor, mert az elnök beszámolója szerint a helyettes államtitkár nem kapott felhatalmazást a szakmai egyeztetés megkezdésére. Pedig a találkozón jelen volt két pécsi munkajogi professzor is, Kiss György és Berke Gyula, akik a nyilvánosságra került tervezetet kidolgozták.

Sokkal kiszolgáltatottabbak lesznek a dolgozók, ha elfogadják a kormány javaslatait
Bánkuti András

Pataky Péter szerette volna a politikusoktól megkérdezni, milyen elvek alapján dolgozták ki az új Mtk.-t és miért hagyták ki az első fázisból a szakszervezeteket. Erre az említett okok miatt nem kaphatott választ, viszont javasolta, hogy szakmai egyeztetésre jöjjön létre a „triparti”, vagyis a minisztérium, a munkaadók és a szakszervezetek képviselői közösen vitassák meg, milyen változtatásokra van szükség. Ezzel Kardkovács Kolos egyetértett. Holnap a munkáltatókkal ül egy asztalhoz a helyettes államtitkár, amitől Pataky Péter munkavállalói szempontból nézve „semmi jót nem remél”.

Az MSZOSZ elnöke a hvg.hu-nak elmondta, szerinte az lenne a legjobb forgatókönyv, ha megkezdődhetnének a háromoldalú tárgyalások, aminek az elején mindjárt tisztázódhatnak az elvi kérdések. Az új tervezet ugyanis úgy, ahogy van, számukra elfogadhatatlan, mert teljes mértékben kiszolgáltatottá teszi a munkavállalót, sőt, számos eddigi szerzett jogtól meg is fosztaná őket.

Az NGM ígér

A találkozó után az NGM sajtóközleményt adott ki. Ebben azt írják: a munkavállalók személyhez fűződő jogainak védelme nem gyengül, hanem "megerősítésre kerül azzal, hogy a tervezet törvényi garanciát kíván adni arra, hogy minden ilyen jellegű tevékenység - a jelenlegi gyakorlat helyett - a jövőben szabályozott körülmények között történjen. A személyiségi jogok védelméhez tartozik az is, hogy az álláskeresőt továbbra sem kötelezhetnék pl. terhességi teszt elkészítésére".

Az új Mtk. "nem csökkenti az alapszabadság és az életkor alapján járó pótszabadság mértékét, és lehetővé teszi, hogy a kollektív szerződés a jövőben is korlátozás nélkül állapíthasson meg életkorhoz kapcsolódó pótszabadságot a munkavállaló javára. A Munka Törvénykönyve tervezete a nemzetközi és európai uniós irányelveknek megfelelő szakszervezeti jogokat kíván biztosítani".

Mint a Vasas Szakszervezeti Szövetség elnöke korábban a hvg.hu-nak elmondta, az érdekképviseletek akár összehangolt sztrájkkal is készek tiltakozni, ha nem veszik figyelembe javaslataikat.

Hirdetés
hvg360 Tiszai Balázs 2025. január. 06. 09:30

MVM-terjeszkedés Romániában: a helyiek szerint Orbán most tolja be az országba Putyin trójai falovát

A magyar állami energiacég kivásárolja a német E.On-t Románia második legnagyobb gázcégéből. A helyi félelmek szerint, ha az üzlet lezárul, az MVM orosz gázzal fogja ellátni az ország háztartásainak csaknem felét, és ezzel nagyban erősödik Moszkva befolyása Bukarestben. A tranzakció 2025 első felében zárulhat, de még elkaszálhatják. Ennek az esélyét erősítheti az a sürgősségi rendelet, mellyel a román kormány megakadályozhatja a stratégiai fontosságú vállalatok “ellenséges” átvételét.