Itthon Tossenberger Adél 2011. augusztus. 03. 15:12

Még a drogfutár is csődbe megy a belvárosban – galéria

Budapest belvárosában egyre több üresen álló, illetve kiadásra váró üzlethelyiség szúr szemet a járókelőknek. Azt a túlélő kereskedők sem tudják, mit lenne igazán érdemes forgalmazni, a környékbeliek pedig szörnyűnek tartják az elhanyagolt utcaképet. Az Országos Kereskedelmi Szövetségnél mégis azt mondják, ha nem mélyül el jobban a devizaválság, 2011 második felére mégis nőhet a fogyasztás.

Már Budapest belvárosában is egyre több a bezárt üzlet, és a még nyitva tartók jó részén is ott a tábla: "Üzlet eladó", "Az üzlet bérleti joga átadó". Még a legforgalmasabb helyeken, például a Váci utca környékén, a Ferenciek terén, a Kossuth Lajos utcában vagy a körút belvárosi részein is szemet szúr a sok régóta bezárt üzlet az elhanyagolt kirakatokkal, amikre sokszor már plakátokat, hirdetéseket is ragasztanak. A gazdasági válság okozta vásárlóerő-csökkenés miatt sokan voltak kénytelenek lehúzni a rolót, a még túlélők is bizonytalanul tekintenek a jövőbe. Nemrég a Morgan&Stanley jelentése számolt be róla, hogy a forintárfolyam gyengülése is fokozza a visszaesést.

„Talajvesztett, bizalomvesztett ember lettem. Régen nem volt ilyen óriási különbség az emberek között” – mondja egy Rákóczi úti minőségi ruhaüzlet eladója, aki szerint „a Kádár-rendszerben senki sem járt ilyen lerobbantan, mint most”. Azt mondja, „akkor fölemelték az embereket, most viszont lenyomják". „Ennek a vadkapitalizmusnak egy szabálya van: én éljek, a többi meg körülöttem dögöljön meg. Ez nem egy emberközpontú világ” – teszi hozzá.

Az üzletükből kikoptak a törzsvásárlók, ma már jobbára csak a turisták engedhetik meg maguknak, hogy náluk vásároljanak. Az eladó szerint szinte „óráról órára szűnnek meg a környéken az üzletek", nemrég még az alacsony árakat kínáló 100 forintos bolt is bezárt. A válságban a tolerancia is csökken: egyesek szerint azért is nehéz megmaradni, mert „sokszor külföldiek - kínaiak, törökök vagy arabok – viszik el a helyeket".

Egy turkálóban is azt mondják, nincs értelme a környéken boltot nyitni, érdemesebb eldugott lakótelepeken próbálkozni, mert ott kisebb a verseny. A szomszédos jól menő diszkont egyik eladója is bizonytalanul ad tippet, de ő a környékbeli sok irodista miatt a helyünkben vagy főzelékest nyitna vagy török ruhákat árulna, mert az „egy fokkal jobb minőségű, mint a kínai”.

Szellem üzletek Budapesten - kattintson a képre a galériához!

Fazekas István

Ő is észrevette, hogy folyamatosan szűnnek meg a boltok, de azt mondja, nem csak itt, hanem a plázákban is. „Az embereknek nincsen pénze, vagy ha van is, másra költik. A fiatalok is inkább a jövőjüket alapozzák meg, mint hogy plázákban verjék el a pénzüket” – magyarázza a vélt összefüggéseket.

Versenyképes végkiárusítás

Az Astoria felé közeledve is sok az üres üzlethelyiség, az éjjel-nappaliban azt mondják, nemrég a „ruhabolt, a hifisek, a telefonosok és az egyeurós bolt is bezárt”. Ők sem remélnek sok jót a jövőtől, igaz, ők azért, mert nemsokára több konkurens élelmiszerbolt is nyílik majd körülöttük.

A Kossuth Lajos utca egyik ruhaüzletében az eladólányok éppen a „Végkiárusítás” feliratot tökéletesítik, de amikor megkérdezzük, ők is bezárnak-e, azt mondják, nem, viszont az őszi kollekcióig már mindent fél áron adnak – ők így versenyeznek. A helyzet szerintük sem rózsás, panaszkodnak a magas bérleti díjakra, majd hozzáteszik: „Van, aki túléli a hullámvölgyeket, van, aki nem”.

Fazekas István

Az egyik járókelő a Ferenciek terénél már esztétikai szempontból közelíti meg a problémát, azt mondja, „régen itt nagyon nagy élet volt, most viszont hagynak tönkremenni mindent”. „Az elhagyott üzletek csúnyák, mocskosak, szörnyű, ami itt van. Ez van olyan szomorú, mint a hajléktalanság” – magyarázza az idős hölgy. Szerinte mindez azóta van, amióta megjelentek a plázák, a kisebb üzletek pedig tönkrementek.

Budán, a XI. kerületi Bartók Béla úton is több üres boltot találunk, bár az egyik üzlettulajdonos szerint ott az önkormányzat vette vissza a bérlőktől az üzlethelyiségeket, hogy kulurális központtá alakítsa át a Gellért tér és a Móricz Zsigmond körtér közötti szakaszt. Az egyik antikvárium tulajdonosa azt mondja, neki annyi előnye van, hogy hisz abban, amit csinál, egyébként viszont manapság „még a drogfutár is csődbe megy”. 35 éve ezt csinálom, ehhez értek, de minden éjjelem azzal megy el, hogy agyalok, mit lehetne csinálni ezen kívül” – teszi hozzá.

„Keserves évek”

Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára is megerősíti, hogy „keserves évek állnak a kereskedelem mögött”: 2009-2010-ben több mint 20 ezerrel csökkent az alkalmazottak száma, 2007-től 2009 végéig pedig kereskedelmi értékesítőhelyekből is nagyjából 20 ezerrel lett kevesebb.

Fazekas István

A főtitkár szerint a kereskedelmi fogyasztás 2007 óta folyamatosan csökkent, ez a visszaesés pedig a 2007-2008-as megszorító intézkedések, illetve a gazdasági válság „pusztítása” után csak 2010 második felében állt meg. A növekedés viszont még most sem indult el, és a forgalom is nagyon hullámzó.

Vámos ezzel együtt bizakodó, s bár tisztában van vele, hogy a svájcifrank-probléma és a magas üzemanyagárak pénzt vonnak el a háztartásoktól meg a vállalkozásoktól is, ezzel pedig fékezik a kilábalást, mégis azt mondja: ha a devizaválság nem mélyül el, akkor akár már 2011 második félévében is beindulhat a kereskedelmi fogyasztás növekedése.

Hirdetés