Itthon M. László Ferenc 2011. augusztus. 02. 12:20

Benézték Róna Péter bejelölését a türelmetlen LMP-sek

Egyre nagyobb a nyomás az LMP vezetőségén, hogy gondolja újra a legkisebb ellenzéki párt politikáját és vegye át a belső vitái miatt bénult, fokozatosan zsugorodó MSZP helyét a "váltópárti" pozícióban. A stratégián és a 2014-es választási programon már külön bizottság dolgozik, ám a tagság egyre feszültebb és türelmetlenebb, ami időnként indulatos belső vitákhoz, máskor politikai bakikhoz vezet.

"Sajátos lelkiállapotban van a tagság. Látják, hogy a kormány támogatottsága fokozatosan csökken, a bizonytalanok tábora egyre csak nő, a Fidesz politikáját élesen ellenző szavazóink többsége pedig egyre türelmetlenebbül azt várja, hogy az LMP profitáljon a helyzetből. Erre a párt elviekben alkalmas is lenne: deklaráltan baloldali és nem vetül rá az elmúlt nyolc év katasztrofális kormányzásának árnya. Ezért növekvő nyomás nehezedik a vezetőségre, hogy tegye tömegpárttá az LMP-t, foglalja el az MSZP helyét" – jellemezte a Lehet Más a Politikát az utóbbi hetekben meghatározó hangulatot a párt egyik fővárosi politikusa.

Az LMP hvg.hu-nak nyilatkozó középvezetői szerint ezzel a hangulattal magyarázhatók a június végén kiszivárgott – az Egyenlítő Tv nevű blog által nyilvánosságra hozott – indulatos belső viták, miként többen erre vezetik vissza azt is, hogy a párt több országgyűlési képviselője csatlakozott ahhoz a Facebookon meghirdetett mozgalomhoz, amely Róna Péter közgazdász miniszterelnökké választása mellett kampányol. Bár az LMP hivatalosan is kapcsolatban áll a baloldali nézeteket valló, az egykulcsos adót igazságtalannak tartó Rónával – őt jelölték a Nemzeti Bank felügyelőbizottságába, továbbá ő a pártalapítvány társelnöke –, a zöldek képviselői úgy csatlakoztak a Facebook-oldalhoz, hogy a 2014-es miniszterelnök-jelölésről semmiféle döntés nem született, sőt a választásokig követendő stratégiáról sem zárult még le a vita.

Hasonló útkeresés jellemezte az LMP július 10-én Pásztón megrendezett kongresszusát is, ahol a küldöttek megvitatták a következő időszak politikai menetrendjét. Ezzel egy időben az LMP-választmány stratégiaalkotásért felelős tagjának, Karácsony Gergelynek a vezetésével létrejött egy 9 fős bizottság is, amely már a 2014-es választási programon és az új stratégián dolgozik.

Információink szerint a belső fórumokon zajló vita egyik lényeges kérdése, hogyan növekedhetne tovább az LMP, hogyan törhet ki a rétegpárti helyzetéből és lehetne hosszú távon az Orbán-kormány váltópártja.

"Nem mennek át az üzenetek"

"Tavaly a legfőbb célunk az volt, hogy az országgyűlési és a helyhatósági választásokon kerüljünk fel a politikai térképre. Ez sikerült, most már át is kéne rajzolni" – mondta a hvg.hu-nak Vágó Gábor LMP-s parlamenti képviselő, aki maga is bejelölte a Róna mellett kampányoló Facebook-oldalt.

Róna Péter - ki jelölte?

Nemcsak ő, hanem a Népszabadság hétfői cikke szerint Szabó Tímea parlamenti képviselő és az LMP gazdaságpolitikai szakpolitikusa, Scheiring Gábor is bejelölte az oldalt. A hvg.hu úgy tudja, ezért bírálták is őket az LMP vezetésében, hiszen egy olyan fontos kérdésben nyilvánítottak véleményt, ami minden pártban érzékeny terület, a jelölést rendszerint hosszú kiválasztási folyamat előzi meg.

"Felfokozott várakozás van a pártban, hogy végre történjen valami, ami trendfordító lenne, ami segítene kitörni a rétegpárti helyzetből. Egy karizmatikus, a szélesebb választói tömegek számára is vonzó személy megnevezése ilyen lehetne, mert az eddigi üzenetek nem igazán mentek át" – mondta az LMP egy neve elhallgatását kérő fővárosi politikusa, aki ugyanakkor elismerte, a Róna Péter melletti kiállás túl korai, ráadásul a párt testületeivel nem egyeztetett döntés feszültségeket gerjeszthet.

Vágó egyébként a hvg.hu-nak azt mondta, kedveli Róna írásait, csak ezért lájkolta az oldalt, ez nem politikai állásfoglalás a részéről. Szerettük volna megkérdezni döntései okairól Szabót és Scheiringet is, de cikkünk megjelenéséig egyiküket sem értük el. Linder Bálint, a párt sajtófőnöke azt nyilatkozta, az oldalnak nincs köze a párthoz, azt nem az LMP vagy valamelyik politikusa indította, Róna Péter pedig a Klubrádiónak hétfőn azt mondta, erre a párt nem kérte fel, de ha így is történne, akkor sem vállalná a jelölést.

Gyakran tobzódnak az indulatok

Több forrás is megerősítette, hogy az értékalapú politizálás és a tömegpárttá válás – illetve a különféle elvek – hívei között gyakran indulatos viták zajlanak a belső fórumokon. Erre vonatkozott az Egyenlítő TV nevű blog által nyilvánosságra hozott levél is, amelyben az LMP 49 tagja – köztük Schiffer András, Karácsony Gergely, Kaufer Virág és Scheiring Gábor – bírálta az indulatos vitázókat és a sajtónak való szivárogtatást. "A tagságunk egy része nagyon aktív, napi szinten követi és értékeli a párt politikáját. Sokszor nehéz elfogadtatni velük, hogy a demokratikus úton, testületileg hozott döntésekhez a vezetőknek tartaniuk kell magukat. Most formálódnak azok a módszerek, melyek révén hatékonyan lehet vezetni egy alapvetően anti-elitista pártot" – mondta a hvg.hu-nak Karácsony Gergely.

Karácsony Gergely ás Schiffer András - érik a baloldali fordulat?
Túry Gergely

"Jó lenne, ha a ciklus közepére a legfőbb ellenzéki párttá válnánk. Ez most lehetetlen feladatnak tűnik, de azt sem hitte senki, hogy a parlamenti választáson 7 százalék felett teljesítünk" – mondta a párt egyik név nélkül nyilatkozó országgyűlési képviselője. A lapunknak nyilatkozó LMP-s politikusok többsége úgy vélte, ehhez ki kell törni a rétegpárti szerepből, ami különösen nehéz, hiszen a törzsszavazók többsége ragaszkodik a "zöld értékekhez": a legutóbbi kongresszuson a küldöttek elsöprő többsége döntött úgy, hogy az LMP kérvényezze teljes jogú tagságát az Európai Zöld Pártba.

Ugyanakkor a párttal szimpatizáló értelmiségi körökben egyre gyakrabban vetődik fel, hogy az LMP "ne féljen a baloldaliságtól", foglalja el a belső viták miatt bénult MSZP helyét. Több LMP-s forrás is azt mondta, szükségtelen a baloldali értékek felvállalására noszogatni a pártot, hiszen mindenkinél határozottabban bírálták a parlamentben az egykulcsos adót, a közmunkaprogramok átalakítását, vagy az új Munka törvénykönyve tervezetét. Több parlamenti képviselő jelentős fordulatnak nevezte, hogy az LMP felvette a kapcsolatot a szakszervezetekkel: hétfőn a Ligával, korábban az értelmiségi szakszervezettel egyeztettek az együttműködésről.

"Nem kell betojni attól, hogy egyes fórumozó, levelezőlistákra írogató hangoskodók beszólogatnak, ha valami rosszul működik, határozottan át kell alakítani" – mondta egy fővárosi LMP-s politikus, aki biztatónak tartja, hogy a legutóbbi kongresszus feloszlatta a párt Fejér megyei szervezetét. Schiffer András frakcióvezető a július 10-i döntés után az MTI-nek azt mondta, a parlamenti és az önkormányzati választási eredmények is messze elmaradtak attól, amit a megyében várni lehetett, a jelöltállítás pedig "egészen siralmas volt".

Dolgoznak a 2014-es programon

"Lehet, hogy az LMP baloldaliságához nem férhet kétség, de akkor az a baj, hogy nem mennek át az üzenetek" – mondta egy neve elhallgatását kérő fővárosi politikus, aki szerint nyugtalanító, hogy a közvélemény-kutatások szerint az MSZP tábora júliusban tovább csökkent, az LMP-nek még nem sikerült áttörést elérnie, igaz, a biztos pártválasztók körében a Tárki szerint a párt aránya három százalékról ötre nőtt.

Már 2014-re gyúrnak
Túry Gergely

"Messze nem vagyunk még elkésve" – mondta a hvg.hu-nak Karácsony Gergely, az LMP korábbi kampányfőnöke, aki most a 2014-ig követendő stratégia kidolgozásával foglalkozó 9 fős bizottságot vezeti. A testület – melyben több, az LMP "kitalálásában", alapításában részt vevő személyiség (többek között Rauschenberger Péter, Schiffer András) is helyet kapott – augusztus végéig állítja össze azt a vitairatot, amely a párt újrapozicionálását, a stratégia újragondolását fogja megalapozni.

A tervek szerint a dolgozatot a területi szervek ősszel vitatják meg, majd az LMP kongresszusa januárban véglegesíti a ciklus második felében követendő stratégiát, illetve Karácsony szerint már most megalapozzák a 2014-es választási programot is.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.