Videó: trükkös lopásokkal fosztják ki a nyugdíjasokat
Többféle, úgynevezett trükkös lopással károsított meg, főleg idős embereket az a három bűnbanda, melyek felszámolásáról most adott tájékoztatást a rendőrség. A BRFK székházában egy videót is bemutattak a trükkös módszerekről.
Három bűnbanda leleplezése miatt is megveregetheti saját vállát a Budapesti Rendőr-főkapitányság 2011-ben, és meg is tette ezt azon a kedd délelőtti sajtótájékoztatón, amelyen beszámoltak a „trükkös lopás” kategóriájába tartozó bűncselekmény-sorozatokról. A legtöbb áldozat az úgynevezett „szépkorúak”, vagyis idősebb korosztály körébe tartozik, a leleplezés Berár Iván, a Gazdaságvédelmi Főosztály vezetője szerint csak a rendőrség gyors reagáló-képességének köszönhető.
Ez a három jelenség, amelyek vegyes bűncselekményeknek számítanak; a „kerékszúrás”, az álorvosok és az álrendőrök általi elkövetett lopások. Ez utóbbiban különösen érintettnek érzik magukat a rendvédelmi szervek, mivel ebben az esetben magukat rendőrnek kiadó bűnözők jutnak be csellel a kiszemelt idős áldozat otthonába, ahol aztán a lakás feltérképezése után, az áldozat távollétében követik el a rablást. Berár Iván alezredes szerint az idősebb emberek bizalommal fordulnak a rendőrökhöz, mivel általában magányosan, elszigetelve élnek, könnyen beengednek a lakásukba egy magát rendőrnek kiadó, hamis igazolvánnyal rendelkező embert.
Kerékszúrás, álorvosok
A BRFK sajtószóvivője, Horváth Katalin Fanni külön kiemelte a valódi és a hamis rendőri egyenruha és tartozékok különbségeit, illetve azt, hogy „ha alaposabban megnézünk egy rendőri igazolvány, könnyen észrevehetjük, ha hamisítványról van szó, amennyiben hiányzik róla a vízjel, a fénykép, a vonalkód, az érvényességi dátum vagy a rendőrségi logó”.
Berár Iván elmondása szerint Budapesten 2011-ben 50 olyan bűncselekmény történt, amelyet „kerékszúrásnak” neveznek, ezeknek az áldozatai általában 50-60 év körüli férfiak, akiknek a bűnözők kifigyelték szokásaikat és útvonalukat, majd egy speciális beépített pengével felszerelt bakanccsal kiszúrják az egyik autógumijukat. Erre a korosztályra jellemző, hogy a sérült kereket maguk cserélik ki, ezt használják ki a bűnözők, akik közben ellopják az autóból az értékeket. Az áldozat gyakran csak órákkal később veszi észre, hogy kifosztották.
Az álrendőrökhöz hasonló jelenség az álorvosok felbukkanása, akik idős embereket hívnak fel telefonon, vagy csengetnek be a lakásukba, és valamelyik rokonuk balesetéről számolnak be, akinek sürgős ellátásra van szüksége, azonban a Országos Egészségbiztosítási Pénztár nem fedezi a költségeket. Meggyőzik a kétségbeesett hozzátartozót, hogy támogassa anyagilag rokona gyógyulását, amelyet a jóérzésű „szépkorúak” gyakran meg is tesznek és az így kicsalt összegek akár több milliós nagyságrendre is rúghatnak.
Berár Iván szerint mióta sikeresen elkapták a fent említett bűnbandákat, az elkövetők pedig jelenleg is előzetesben vannak, csökkentek az ehhez hasonló regisztrált bűncselekmények a fővárosban. Hogy ez így is maradhasson, széleskörű összefogásra van szükség, ezért a rendőrség a sajtó segítségét kérte, hogy az általuk készített kisfilm, illetve szórólap, amelyben felhívják a figyelmet az idősebb korosztályt fenyegető veszélyekre, lopásokra mindenkihez eljusson.