2011. május. 19. 18:02 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. május. 19. 17:48 Vállalkozás

Trükkös csalók utaznak a vállalkozókra

Reklám e-mail alapozza meg a legújabb csalási módszert: pénzt próbálnak kiszedni cégvezetőkből.

A kis- és középvállalkozásokat fenyegető újfajta csalási módszer jelent meg az országban - írja a vg.hu -, legalábbis olvasóik beszámolói alapján erős a gyanú, hogy fiktív cég próbál pénzt kicsalni cégvezetőkből. Az átverés egy reklám e-maillel indul, amelyben egy magyar személy németországi bejegyzésű cég nevében üzletet ajánl. Mint írja, magyarországi cégek, vállalkozások részére kínálnak értékesítési kapcsolatot a német nyelvterületű országok felé.

Elmondásuk szerint vállalják, hogy elkészítik a cég német nyelvű weboldalát vagy áruházát, ügyfélszolgálatot biztosítanak, üzletkötőkkel szerződnek az adott termék vagy szolgáltatás értékesítésére, marketing-kampányt indítanak valamint németországi irodát és levelezési címet ajánlanak - mindezt 250 ezer forint beugróért, illetve a szolgáltatások, termékek eladásából származó 3 százalékos jutalékért.

Azóta azonban több hazai vállalkozó is úgy nyilatkozott, hogy miután fizettek, az ígéretekből semmi nem valósult meg, a vélelmezett csaló pedig elérhetetlen.

Először akkor vált gyanússá az ügylet, amikor az egyik, a szokásosnál szemfülesebb potenciális áldozat referenciákat kért az illetőtől, aki pusztán egy hat cégnévből álló listát tudott mutatni némi időhúzás után, ám németországi weboldala egyiküknek sem volt.

A károsultak most egységbe tömörülve próbálják visszaszerezni a pénzüket. Többségük jóval többet is fizetett 250 ezer forintnál, mivel a személyes megbeszélésen már 2 500 euróról volt szó, mondván, „a titkárnő véletlen téves összeget írt az e-mailbe”.

* * * Támogatott hitel vállalkozások számára

A Széchenyi Kártya Program némileg megváltozott feltételekkel, Széchenyi Kártya Program MAX+ néven folytatódik 2023-ban. Ennek köszönhetően év végéig fix 5 százalékos kamat mellett kaphatnak kölcsönt céljaik megvalósításához a vállalkozások. Ez a jelenlegi piaci kamatozású vállalkozói hitelekhez képest 12-18 százalékos kamatelőnyt jelent. A Bankmonitor Széchenyi Hitel kalkulátorával a vállalkozások ellenőrizhetik, hogy milyen támogatott hitelt igényelhetnek.