2011. július. 19. 13:16 MTI Utolsó frissítés: 2011. július. 19. 14:19 Itthon

Az orvosi kamarának sem tetszik a rezidensek ösztöndíjprogramja

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) szerint minden eddiginél nagyobb bérfeszültséget generál, ha megvalósul a kezdő szakorvosoknak szánt ösztöndíjprogram.

Éger István, a MOK elnöke keddi, budapesti sajtótájékoztatóján átgondolatlannak nevezte a Réthelyi Miklós nemzeti erőforrás miniszter és Szócska Miklós egészségügyi államtitkár által múlt pénteken bejelentett koncepciót, amely szerint havonta százezer forintos ösztöndíjat kaphatnak novembertől azok a rezidensek, akik az idén jelentkeznek a szakorvosképzésre, vállalják, hogy ettől kezdve tíz évig Magyarországon dolgoznak, továbbá nem fogadnak el hálapénzt.

Éger István azt mondta: a mintegy 30 ezer orvosból mintegy hatszázra kiterjedő intézkedés még az érintettek számára sem jelent biztos egzisztenciát, hiszen ők az 5 év - az ösztöndíj időszakának - elteltével "ugyanúgy beesnek abba a gödörbe", ahol a többiek vannak most, a fizetésük gyakorlatilag csökkenni fog.

A felvázolt rendszer a kamara elnöke szerint "önmagában nem jó". Nem értik például azt sem, hogy miért feledkeztek meg a fogorvosokról. Holott éppen ők azok, akik már évek óta nem részesülnek állami finanszírozású rezidensképzésben, havonta 60-100 ezer forintot kell fizetniük – hangsúlyozta Éger István. Az ösztöndíj feltételeként megjelölték a hálapénz megtagadását. A kamara szerint ez egy ellenőrizhetetlen, etikailag kezelhetetlen kérdés.

A MOK elnöke felhívta a figyelmet arra is, hogy a kamarákról szóló törvény értelmében a köztestületeknek joguk van a véleménynyilvánításhoz. "Ettől a jogtól a kamarát megfosztották" – mondta, megjegyezve: nem volt tudomásuk arról, mi készül, pedig talán ha előzetesen elmondhatták volna a véleményüket, "ez a fiaskó megelőzhető lett volna".

Éger István szerint az sem meglepő, hogy a rezidensek is elégedetlenségüknek adtak hangot a bejelentés kapcsán, hiszen a rezidensek sem csak hatszázan vannak. "Mit mondanak a tavaly végzetteknek?" – tette fel a kérdést, hozzáfűzve: "erre nem lehet azt mondani, hogy valahol el kell kezdeni". A MOK elnöke szerint a rezidensek akciójára sem jelent megoldást ez az intézkedés, hiszen - mint mondta - volt olyan szakorvos, aki a bejelentést követően jelezte: eddig nem tette, de most már letétbe helyezi a felmondólevelét.

Éger István kifejtette: mintegy egy hónappal ezelőtt tárgyalássorozatot kezdtek a rezidensek sorsáról, valamint az orvosi életpályáról, akkor még arról volt szó, hogy nagyjából tíz nap múlva újra leülnek tárgyalni. "A folytatás helyett robbant a pénteki hír" - mondta a kamara vezetője, akinek a legutóbbi információi szerint a további tárgyalások augusztus végéig szünetelnek. Mindezek alapján Éger István szerint az egészségügyi tárcával történő egyeztetés nem tűnik eredményesnek. Ezért mérlegelik, hogy a kormányfőhöz, illetve a kormányfő közvetlen környezetéhez forduljanak az egészségügyi dolgozók bérezésének ügyében – tette hozzá.

A sajtótájékoztatón Éger István a kamarai tagság kötelező válásának idején, április 1. és május 31. között szedett regisztrációs díjról szólva kérdésesnek nevezte, hogy "utólag a salátatörvényben foglaltakat ki hogyan értelmezi". Hangsúlyozta: jogászai megerősítették, hogy az adott időszak alatt hatályos törvények alapján szabályszerűen kértek a visszalépő kollégáktól háromezer forintos díjat.


Hirdetés
hvg360 Pálúr Krisztina 2025. január. 03. 19:45

„Szüleink és nagyszüleink rutinszerűen spóroltak” – de lehet-e egyszerre takarékoskodni és egészségesen étkezni?

Érezhetően tovább drágultak az élelmiszerek, sokaknak kell még szorosabbra húzni a nadrágszíjat, és ez nem kellemes érzés. Balázs Barbara újságíró és takarékos gasztroblogger könyve útmutató ahhoz, hogyan lehet a házikoszttal takarékoskodni, milyen a mértékletes konyha, és hogyan győzhetjük le a kisebbségi komplexusainkat, ha főzésről van szó. <strong>Mit érdemes megtartani a régi idők szokásaiból</strong>, és hogyan spóroljanak, akik speciális diétára szorulnak?