Többféle verzió is megjelent a magyar sajtóban azzal kapcsolatban, miért vonták vissza végül a dohánytermékek jövedéki adójának emeléséről szóló minisztériumi javaslatot. Az Origo és a HVG is úgy tudja, hogy a fideszes Hörcsik Richárd javaslata puhította fel az előterjesztést. Az Index cikkében pedig úgy fogalmaztak, hogy a multik a nemzetgazdasági tárcánál, az egyetlen hazai tulajdonú dohánycég, a Continental pedig a parlamentben lobbizott az ügyben.
Az Országgyűlés alkotmányügyi bizottságának indítványára hiúsult meg az utolsó percben a cigaretta és a fogyasztási dohány jövedéki adójának tervezett emelése. A Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) korábban azt javasolta, hogy három lépésben emeljék az adót: hat, kilenc, majd 11 százalékkal. Hírek szerint az eredeti előterjesztés visszavonását végül maga a tárca kezdeményezte, de az erről szóló javaslatot hivatalosan az alkotmányügyi bizottság nyújtotta be. Balsai István bizottsági elnök az Origo kérdésére nem árulta el, kitől érkezett a szöveg, amelyhez a nevét adta, és amelyet a bizottság kormánypárti tagjai megszavaztak.
A HVG legfrissebb - csütörtökön utcára kerülő - lapszámában azt írja, az ügyben Hörcsik Richárd sárospataki fideszes képviselő módosító indítványa okozott zavart, amelyet június közepén nyújtott be. Az előterjesztést a parlament megszavazta, így az beépült az egységes javaslatba. Lényege, hogy a magyar gyártók érdekében az eredetinél kevésbé emelték volna az olcsósága miatt egyre népszerűbb sodródohány adóját, de a cigarettákét is csak annyira, hogy a büdzsének alig származott volna többletbevétele a változtatásból.
Hörcsik Richárd az Origo ma megjelent cikkében módosító javaslatát azzal indokolta, hogy az ő választókerületében van egy olyan dohánygyár, ahol az adóemelés hatására szerinte munkahelyek kerülhettek volna veszélybe. Emellett szerinte a vágott dohány leginkább az alacsonyabb jövedelműek körében népszerű, és ha az adóemelés miatt növekszik az ára, az nem elsősorban a költségvetési bevételek növekedéséhez, hanem a cigaretta feketekereskedelmének növekedéséhez vezetne. A politikus elmondta azt is: az adóemelési javaslat további sorsába nem szólt bele, mert külföldön tartózkodott, így nem tudott arról sem, hogy hatása lett volna annak visszavonására.
A leszavazás miatt idén már biztosan nem emelkedik a dohánytermékek adója. Ezzel az NGM közlése szerint idén 3 milliárd forintot bukik a költségvetés, és egyelőre kérdés, mi lesz a 2012-re tervezett két másik adóemelési lépéssel, melyek az Index számításai szerint több mint 20 milliárd forintos bevételt hoztak volna.
Az Index Hörcsik Richárddal kapcsolatban azt írja: a külügyekkel foglalkozó lelkész képviselő sem adó-, sem egészségügyi kérdésekben nem mutatott korábban semmiféle aktivitást, viszont ő Sátoraljaújhely egyéni képviselője. Itt működik a Continental Dohányipari Zrt. gyára, amelynek igazán jelentős bevételi forrása származik a sodorni való dohány gyártásából. A cikk szerint Hörcsik Richárd nem titkolta: választókerületi képviselőként a helyi cégekkel, így a Continentallal is többször egyeztetett, hiszen ez feladata is. Ugyanakkor a dohányipar szinte összes szereplője hallgat az ügyben, köztük a Continental is – tették hozzá.
Ősszel várhatóan újra az Országgyűlés elé kerül a cigaretta és a dohány jövedéki adójának emelése, mivel enélkül nem tudják teljesíteni az unió által 2018-ra előírt adóminimumot. Matolcsy György gazdasági miniszter is azt nyilatkozta hétfőn, hogy az adóemelés üteméről szóló döntést az adótörvények őszi vitájában folytatják le.