Republikon Intézet: a KDNP árnyékpárt
Parlamenti aktivitása, szereplései és témafelvetései nem mutatják az önálló profillal rendelkező, aktív párt képét – ez derül ki a Republikon Intézetnek a KDNP-ről készített elemzéséből.
A KDNP minden releváns mutató alapján alulteljesít más parlamenti frakciókhoz képest; sem kezdeményezései, sem módosító javaslatai, sem politikai felszólalásai nem utalnak arra, hogy a párt önálló politikai szerepre törekedne. Miközben a Fidesz számos esetben politizál szövetségese nélkül, a KDNP ilyet fordítva szinte soha nem tesz - áll a Republikon Intézet elemzésében.
Harrach Péter frakciója javaslatainak háromnegyedét a Fidesszel közösen jegyzi, de kisszámú önálló kezdeményezéseik sem érvényesülnek: a 2010-es őszi és a rendes tavaszi ülésszak alatt nem tárgyaltak és nem fogadtak el olyan törvényt, melyet KDNP-s képviselők önállóan nyújtottak be. Sőt, a kormányváltás óta mindössze 7 KDNP-s törvényjavaslatot vett tárgysorozatba a kormánypárti többség - áll az elemzésben.
Semjén Zsolt mindössze egy alkalommal szólalt fel napirend előtt, és 5 alkalommal egyéb ügyben a parlamentben – kollégája, Navracsics Tibor tízszer ennyi megszólalással élt. A fenti eredmények annyiban nem is meglepők, hogy a KDNP politikusai között igen sok a Fideszből kifejezetten „frakciónagyobbítás” okán átült politikus: több mint egyharmaduk 2006 előtt még a Fideszt erősítette, így a párt elnöke, frakcióvezetője és több parlamenti bizottsági elnöke is.
A Republikon Intézet elemzéséből egy önálló tevékenységet nem igazán végző, nagyobb szövetségese mellett láthatatlan, kézivezérelt, pártközi csatáit rendre elvesztő árnyékpárt képe rajzolódik ki. A kutatás számai és a feltárt trendek alapján kijelenthető: a Kereszténydemokrata Néppárt jelenleg egy passzív, közvetett jelentőségű politikai alakulat, melyben nem tapasztalható az önálló politikai létre irányuló igény - és emiatt ennek lehetősége sem - írja az elemzés.