Itthon hvg.hu 2011. július. 07. 18:08

Közmédia: a maradók aláírnak, de sokszor azt sem tudják, mit

Szerdán elkezdődött a felmondásokról szóló előzetes értesítések, illetve a szerződésmódosítások átadása a közmédiában. Nagy Navarro Balázs, a Közmédiumok Szakszervezeti Tanácsának (KÖZSZAT) elnöke - aki szerkesztőként maga is a Médiaszolgáltatás-támogató és Vagyonkezelő Alap (MTVA) alkalmazásában áll és akitől a munkáltató nem vált meg - a hvg.hu-nak elmondta: a maradók sok esetben úgy írják alá a munkaszerződést, hogy ennek jövőbeli következményeit nem ismerik.

A szakszervezeteknek rendkívül súlyos aggályaik vannak az elbocsátásokkal és az értesítésekkel kapcsolatban. Az egyik ilyen, hogy azoknak a munkavállalóknak, akiket az Alap továbbra is alkalmaz, alá kell írniuk egy munkaszerződés-módosítást. Elméletileg az új munkaköri leírásról részletes szóbeli vagy írásos tájékoztatást kellene kapniuk az érintetteknek, ez azonban - tapasztalta Nagy Navarro - nem történt meg. Ezáltal a munkavállalók úgy írják alá a munkaszerződést, hogy ennek jövőbeli következményeit nem ismerik, a munkaadótól pedig csak azt az információt kapják, hogy nincs okuk az aggodalomra, hiszen harminc napon belül kézhez kapják az új munkaköri leírásukat. „Vannak, akik nem mertek ellenkezni, hiszen az a jelenlegi légkört tekintve nem lenne célszerű" - mondta Nagy Navarro Balázs.

Célkeresztben a dolgozók
AP

A Televíziósok Független Szakszervezete (TFSZ) vezető tisztségviselői ma egyébként bementek az elbeszélgetésekre, hogy személyesen is lássák, hogyan történik a munkáltatói tájékoztatás. Ez nemcsak a szerződés értelmezésében jelenthet segítséget a munkavállalóknak, hanem a kiegyenlítetlen erőviszonyok kompenzálásában is.

Nagy Navarro Balázs szerint sokszor nem a munkavállaló közvetlen főnöke mondja ki az elbocsátásra vonatkozó végeredményt, hanem számos esetben teljesen más területen dolgozó, vezető beosztású alkalmazott.

Mint a KÖZSZAT elnökétől megtudtuk, az elbocsátásról előzetesen értesítetteket a tájékoztatás közlését követő második munkanaptól felmentik a munkavégzés alól, és a felmondásig a leállást megelőző négy naptári negyedév átlagkeresetének 80 százalékát, minimálisan a személyi alapbért fizetik.

A szakszervezetek igyekeznek megnyugtatni tagjaikat és azokat, akiket elküldtek az MTVA-tól. Nagy Navarro Balázs - a Televíziósok és Filmkészítők Független Szakszervezetének egyik alelnökeként - a vele folytatott beszélgetésünk alatt is éppen konzultációt szervezett az elbocsátottak körében, hogy átbeszéljék, kinek hogyan tudnak segíteni.

Lázár András, a közmédiumok szakszervezeteinek ágazati elnöke szerint fontos, hogy az elbocsátások folyamatát és minden részletét nyilvánosságra hozzák, de éppen ilyen fontos lenne az elbocsátások okairól és következményeiről is beszélni, ám erről a "média feltűnően hallgat".

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.