Mélygarázs épülhet a Kossuth tér alatt?
Ha elfogadják négy kormánypárti képviselő javaslatát, a kabinet fogja kezelni a Kossuth teret, amelyet hamarosan átrendeznének.
Hétfőn az Országgyűlés a Kossuth tér tervezett rekonstrukciójáról szóló határozati javaslatról tárgyalt. Lázár János, Balsai István és L. Simon László fideszes képviselők, illetve Harrach Péter kereszténydemokrata frakcióvezető beterjesztése szerint az Országgyűlés felkérné a kormányt, hogy a parlament elnökével és hivatalával együttműködve „kezdje meg és 2014. május 31-ig bonyolítsa le a tér teljes rekonstrukcióját”. A beterjesztők célja egyebek mellett, hogy a Kossuth tér nyerje vissza 1944 előtti állapotát, valamint, hogy a kormány költözzék ki az Országgyűlésből.
Balsai István fideszes képviselőt, a négyek egyikét arról kérdeztük, hogy a Demszky Gábor akkori főpolgármester és Rogán Antal V. kerületi polgármester pár évvel ezelőtti, a Kossuth tér átalakítására vonatkozó tárgyalásai és a mostani határozati javaslat mennyiben kompatibilis egymással. A leendő alkotmánybíró hangsúlyozta: „A határozat nem tartalmaz sem terveket, sem műszaki leírást, sem költségvetést”, csak azt, hogy egy állami tulajdonú mélygarázs épül. Balsai szerint a Demszky-Rogán féle elképzelés – melyről már makett is készült – „kútba esett”. Hozzátette: annak a tervnek szintén része volt egy mélygarázs.
A kormánypárti politikus hangsúlyozta: a javaslat szerint az Országgyűlés nem foglalkozik a tervekkel, hanem ezzel megbízza a kormányt. Kérdésünkre arra hívta fel a figyelmet, hogy a határozati javaslatban a kormánynak a jövőben otthont adó épületet sem konkretizálják. „Egyébként nem a kormányról van szó. Néhány hivatalról van szó. A kormány nyolcvan vagy kilencven százaléka már nem használja ezt az épületet. A miniszterelnök úrról van szó és a miniszterelnök úr néhány hivatali egységéről” – fogalmazott a volt igazságügy-miniszter.
Balsai szerint a miniszterelnöknek és közvetlen környezetének megfelelő hely lehetne a Földművelésügyi Minisztérium Kossuth téri épülete, bár hozzátette, hogy ez csak az ő saját véleménye. A politikus közölte: a Kossuth tér most részben kerületi, részben fővárosi tulajdonban van. A határozattervezet célja, hogy a tér kizárólagos állami tulajdonba kerüljön – tudtuk meg Balsaitól.
Az MSZP képviselői egységesen nemmel szavaztak arra, hogy a határozati javaslatot a Ház egyáltalán bocsássa-e részletes vitára. (Egyébként csak szocialista politikusok nyomtak nemet.) A szocialista Steiner Pál, volt V. kerületi polgármester elmondta a hvg.hu-nak: „Az egész határozat így, jelen formájában kezelhetetlen és rengeteg olyan kérdésre nem ad választ, amire válasz kellene adnia.” Az ellenzéki politikus szerint a tér tulajdonosi hatáskörét részben az állam, részben a főváros gyakorolja, az építéshatósági hatáskör ugyanakkor kizárólag az V. kerületé.
A volt polgármester arra hívta fel a figyelmet, hogy az előző ciklusban utódja és Demszky Gábor főpolgármester között megállapodás köttetett a tér rendezéséről. Tervek, hatástanulmányok készültek, de – legalábbis Steiner szerint – Rogán Antal megakadályozta az építési engedély kiadását, majd a fülkeforradalom után az önkormányzat visszaállította a korábbi helyzetet, „így nem lesz akadálya az építési engedély kiadásának” – vélte.
Steiner Pál szerint a fő probléma, hogy – tekintettel a Kossuth tér jellegére – nemzetbiztonsági szempontokat is figyelembe kell venni. Erre való tekintettel az Országgyűlésnek ki kellene venni az építkezést a közbeszerzési törvény hatálya alól – amire egyébként e törvény lehetőséget ad. Steiner hozzátette: azt fogja javasolni, hogy az Országgyűlés állítson fel egy, a térrendezést felügyelő parlamenti bizottságot.
A miniszterelnöki kiköltözést sem érti az ellenzéki politikus, pontosabban a kormányfői kiköltözést önmagában nem ellenzi, de nem látja, hogy ennek mi köze a tér átalakításához. Hozzátette: „az ország jelenlegi gazdasági helyzetében nem biztos, hogy ez a legfontosabb probléma”. Steiner ugyanakkor egyetért azzal, hogy a Kossuth tér „az ország főtere legyen” és ehhez valóban kell a mélygarázs, hogy a tér jelentős részét ne az ott parkoló autók foglalják el.
SZEGŐ PÉTER