Nagy sétálótérré alakítaná át a kormány a Kossuth teret
A Parlament régi méltóságának visszaállítását tűzte ki célul az a kormánypárti javaslat, mely szerint növelnék a zöldfelületet, növelését, eltűntetnék a parkoló autókat egy mélygarázsba, valamint a szobroknak és az emlékműveknek "méltó helyet" találnának.
A Parlament régi méltóságának visszaállítása a célja annak a kormánypárti javaslatnak, amely szerint kizárólagos állami tulajdonba kerülne az Országház előtti Kossuth Lajos tér - közölte az indítvány egyik előterjesztője, Balsai István csütörtökön az MTI-vel. Mint fogalmazott, a Kossuth tér egy "nagy sétatérré" alakulhat. Hozzátette, a javaslat másik céljával, a kabinet költözésével a kormányfő is egyetért.
A Fidesz és a KDNP a házbizottság csütörtöki ülésén jelentette be: közös országgyűlési határozati javaslatban kezdeményezi, hogy a kormány 2014-ig költözzön ki az Országgyűlés épületéből, a Parlament előtti tér pedig kerüljön az állam kizárólagos tulajdonába és vagyonkezelésébe. Altorjai Anita, az Országgyűlés sajtófőnöke a tanácskozás után arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a javaslatot a két kormánypárti frakcióvezető, valamint a fideszes Balsai István és frakciótársa, L. Simon László jegyzi.
Balsai István az MTI érdeklődésére azt mondta, javaslatuk szerint, amelyet pénteken terjesztenek a Ház elé, a - helyrajzi számmal pontosan megjelölt - Kossuth Lajos tér az Országgyűlés kizárólagos vagyonkezelői tulajdonába kerülne, s egy ugyanolyan jelentőségű térkialakítás történhetne, amilyen 1944 végén volt. A cél a Parlament régi méltóságának visszaállítása, beleértve a zöldfelület növelését, a parkoló autók "eltüntetését" egy mélygarázsba, valamint a szobrok és az emlékművek méltó elhelyezését - sorolta. Mint fogalmazott, egy "nagy sétatérré" alakulhat a Kossuth tér a látogatók méltó fogadására, elhelyezésére.
Azzal kapcsolatban, hogy az indítvány szerint a kormány 2014-ig kiköltözne az Országház épületéből, Balsai István közölte: Orbán Viktor miniszterelnök tud a kezdeményezésről, támogatja azt, neki és Kövér László házelnöknek is ez a szándéka.
A fideszes politikus, az alkotmányügyi bizottság elnöke indoklásul elmondta, nem tud még egy olyan országról a világon, ahol a kormány, annak számos hivatala és az Országgyűlés egy épületben működik. A háború utáni szükséghelyzet egy darabig ugyan indokolta ezt a helyzetet Magyarországon, ám ez végül a mai napig így maradt - jegyezte meg. Balsai István azt nem tudta megmondani, hova költözhet a kabinet.