Az MSZP szerint az elmúlt napok történései alapján elmondható: a kormányfő politikai megrendelést adott ki a "leszámolásra".
Az MSZP országgyűlési képviselőcsoportja "súlyos aggodalmát fejezi ki az elmúlt napok történéseivel kapcsolatban, amelyek alkalmasak a közvélemény bizalmának megrendítésére a nyomozati eljárások pártatlanságával és politikamentességével kapcsolatban". Az ellenzéki párt szerint a kormányfő politikai megrendelést adott ki a "leszámolásra".
A szocialisták MTI-hez eljuttatott hétfői közleménye szerint "a bizalom elsősorban azért rendülhet meg, mert korántsem bizonyos, hogy a kormányzó párt politikai érdekeitől függetlenül folyhat a nyomozás, bűnüldözés". A miniszterelnök nyilvánvaló politikai megrendelést adott ki a "leszámolásra" - írják.
Ráadásul - folytatják - az elmúlt napokban szerintük az is kiderült, hogy eszközként használják fel az ügyek átpolitizálásához az újságokat és televíziókat is. Az MSZP szerint ha "ilyen gyanút keltő módon" lehet eljárni a figyelem középpontjába kerülő ügyekben is, akkor a hasonló figyelmet kiharcolni nem tudó kisember még könnyebben párt- vagy személyi érdekektől befolyásolt, igazságtalan eljárások áldozatává válhat.
Az MSZP a közvélemény megnyugtatását, a bizalom helyreállítását, az illetékes szervek tiszta, világos, minden gyanú fölött álló eljárását és a nyilvánosság lehető leggyorsabb tájékoztatását követeli.
A Budapesti Katonai Ügyészség kedd este gyanúsítottként hallgatta ki Galambos Lajost. A polgári elhárítás kémkedéssel gyanúsított volt vezetőjét pénteken házi őrizetbe helyezte a Fővárosi Bíróság Katonai Tanácsa. Aznap Szilvásy Györgynél tartottak házkutatást, majd a volt titokminisztert is kihallgatták és őrizetbe vették. Szombaton gyanúsítottként hallgatták ki, majd szintén őrizetbe vették Laborc Sándort, a Nemzetbiztonsági Hivatal korábbi főigazgatóját.
A parlament nemzetbiztonsági bizottságának hétfői zárt ülésén sem derült ki több a kémkedési ügyről. A testület fideszes alelnöke csak annyit mondott, 2089-ig titkosított ügyről van szó. Szocialisták szerint politikai hajtóvadászat húzódik meg az állítólagos kémbotrány mögött, egy jobboldali lap viszont az oroszoknak dolgozó magyar nemzetbiztonságiakról cikkezik. Az Egymásért Alapítvány, a Mol, Apró Piroska és Gyurcsány Ferenc is szóba került.