Az autóbuszosok és a BKV kötöttpályás szakszervezetei és a mérnökök már biztosan nem sztrájkolnak szerdán, de már a mozdonyvezetők munkabeszüntetése is bizonytalanná vált. Vannak, akik bíznak a kormány egyeztetési szándékában, mások a munkaügyi bíróság döntése miatt kénytelenek halasztani. Július 7-én lehet komolyabb munkabeszüntetés.
A BKV kötöttpályás járműveinek vezetőit tömörítő Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége június 29-ére egy kétórás figyelmeztető sztrájkot, július 7-re pedig egy határozatlan idejű munkabeszüntetést jelentett be. A BKV-sok azt kifogásolják, hogy a kormány nem tárgyal velük a korkedvezményes és a korengedményes nyugdíjazásról.
A szakszervezeti szövetség két beadvánnyal fordult a Fővárosi Munkaügyi Bírósághoz, az elsőben annak megállapítását kérték, hogy a munkabeszüntetés célja szerint jogszerű-e. A keresetet a bíróság első fokon arra hivatkozva utasította el múlt csütörtökön, hogy amíg a vállalaton belül nincs megegyezés az elégséges szolgáltatásról, addig a kérelem idő előtti. A VTDSzSz a döntést megfellebbezi.
Csakhogy a VTDSzSz másik bírósági beadványa éppen arról szól, hogy a szakszervezet és a munkáltató nem tudott megállapodni az elégséges szolgáltatásról, és a sztrájktörvény értelmében ilyenkor épp a bíróság feladata megállapítani, hogy mennyi az a minimális szolgáltatás, amely mellett sztrájkolhatnak a BKV járművezetői.
A törvényesség keretein belül
A VTDSzSz ezért úgy döntött, elhalasztja a június 29-re meghirdetett sztrájkot. Gulyás Attila, az érdekképviselet elnöke a döntést a hvg.hu-nak azzal indokolta: már látható, hogy a bíróság június 29-ig nem hoz jogerős határozatot, a VTDSzSz pedig a törvényesség keretein belül akar maradni. Gulyás Attila bízik benne, hogy július 7-ig megszületik a jogerős határozat.
A kormány képviselője várhatóan július 4-én ül tárgyalóasztalhoz egyebek mellett a VTDSzSz vezetőjével. Gulyás Attila ezzel kapcsolatban elmondta: akkor már valószínűleg kiderül, hogy komolyan vehető-e a kormány egyeztetési hajlandósága. Ha nem, akkor július 7-én a határozatlan idejű munkabeszüntetés helyett kétórás figyelmeztető sztrájkot tartanak, a sztrájktörvény ugyanis egyetlen alkalommal lehetőséget biztosít erre az egyeztetési időszakban is.
Gulyás Attila szerint a sztrájktörvény életképtelen, mivel ha a szakszervezetek a teljes jogi procedúrán végigmennek, hónapokig tart, mire egy bejelentett sztrájkról kiderül, hogy az egyáltalán megtartható-e. A szakszervezeti elnök úgy látja, hogy a törvény ellehetetleníti a munkavállalók sztrájkhoz való alkotmányos jogának gyakorlását; mint mondta: ha kell, nemzetközi fórumokhoz is fordulnak emiatt.
Napok óta várnak
A BKV-s szakszervezetekkel ellentétben a Mozdonyvezetők Szakszervezetét személyesen hallgatták meg a Fővárosi Munkaügyi Bíróságon, a vasutasok ugyanakkor – bár napok óta várják – még nem kapták meg a bíróság határozatát – mondta lapunknak Kiss László elnök. Így a BKV-sztrájkhoz hasonlóan a mozdonyvezetők munkabeszüntetése is bizonytalanná vált.
A mozdonyvezetők június 29-re és július 7-re jelentettek be kétórás figyelmeztető sztrájkot, mindkét nap reggel 9 és 11 óra között állna le a munka. Kiss László nem akart feltételezésekbe bocsátkozni a szerdai sztrájkot illetően, mint mondta: várják a bíróság döntését.
Lefújva
A közelmúltban az Autóbusz-közlekedési Szakszervezetek Szövetsége (AKSzSz), a Liga Szakszervezetek, az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (EVDSz), a VTDSzSz, a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete, a Mozdonyvezetők Szakszervezete, a Bánya-, Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSz), és a Vasutasok Szakszervezete hirdetett sztrájkot.
A mérnökök és az autóbuszosok már a múlt héten bejelentették: mégsem sztrájkolnak szerdán. Az MTSzSz elnöksége pozitívan értékelte a kormány tárgyalási szándékát, ezért döntött a munkabeszüntetés lefújásáról. Az autóbuszos szakszervezetek azért nem sztrájkolnak, mert a munkáltatók (a Kapos, a Gemenc és a Pannon Volán) nem tárgyaltak az érdekképviseletekkel az elégséges szolgáltatásról.
Hétfőn az EVDSZ és a BDSz is bejelentette: felfüggesztik a június 29-re meghirdetett sztrájkot. A július 4-i egyeztetésre azonban a mozdonyvezetőkön kívül nem kapott meghívást a Vasutasok Szakszervezete, valamint a BDSz sem. Utóbbi azonban az EVDSz-szel közös sztrájkbizottságot alakított, így képviselőjük ott lesz a kormánnyal való tárgyaláson.