Nehezen értelmezhető levelet küldött a Liga Szakszervezeteknek és négy másik szakszervezetnek a kormány válaszul a sztrájkbejelentésre, hiszen a kormány egy héttel a sztrájk után egyeztetne - közölte a Liga.
A Liga közleményében leszögezi: a kormány által megadott július 4-i időpont alkalmatlan az egyeztetés céljának elérésére, hiszen az a június 29-re meghirdetett sztrájk után napokkal lenne csak. Gaskó István, a Liga elnöke Orbán Viktornak címzett - és a sajtóközleményhez mellékelt - levelében hangsúlyozza: a szakszervezet szándéka arra irányul, hogy a sztrájkot megelőzően a felek között egyezség szülessen, s a sztrájkra ne kerüljön sor. Hozzáteszi, hogy június 29-én egyeztető tárgyalások nélkül is jogszerűen megtartható a sztrájk, ha az egyeztetés a kormánynak felróható okból nem jön létre.
A Nemzetgazdasági Minisztérium levele szerint - amelyet az Autóbusz-közlekedési Szakszervezetek Szövetsége (AKSZSZ) már szerdán feltett a honlapjára -, az öt szakszervezet külön-külön írt levelet a Miniszterelnökségnek június közepén, azt kérve, hogy a sztrájkkövetelések kérdésében a kormány öt napon belül jelölje ki az egyeztető eljárásban részt vevő képviselőjét, a sztrájktörvény megfelelő rendelkezése értelmében. A kormány a hasonló követelések miatt az ügyeket összevonta, és közös egyeztetést kezdeményezett.
Az öt szakszervezet - a Liga mellett az AKSZSZ, az Egyesült Villamosenergia-ipari Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége (EVDSZ), a Városi Tömegközlekedési Dolgozók Szakszervezeti Szövetsége, valamint a Mérnökök és Technikusok Szabad Szakszervezete - június 29-re hirdetett sztrájkot, de rajtuk kívül munkabeszüntetetést hirdetett erre a napra a Mozdonyvezetők Szakszervezete, a Bánya-, Energia és Ipari Dolgozók Szakszervezete (BDSZ), és a Vasutasok Szakszervezete is. Utóbbi három szakszervezet azonban nem kapott meghívást az egyeztetésre.
Csütörtökön a Munkástanácsok Országos Szövetsége is jelezte, hogy támogatja a LIGA Szakszervezetek által meghirdetett, a kormány munkavállaló- és szakszervezet-ellenes politikája elleni sztrájk- és tiltakozó akciókat, és azokban való részvételre szólítja fel tagságát, a vele szimpatizáló munkavállalókat.
Az MTI-hez eljuttatott közleményében a Munkástanácsok követeli, hogy kezdődjenek tárgyalások a munkavállalókat érintő kormányzati döntésekről, egyebek közt a Munka törvénykönyve átfogó módosításáról és a nyugdíjrendszer tervezett átalakításairól. A szakszervezeti szövetség követeli továbbá, hogy a kormány vonja vissza a Nemzeti Gazdasági és Társadalmi Tanácsról szóló törvényjavaslatot és állítsa helyre az érdemi, háromoldalú érdekegyeztetést.