Wéber Attila: az alkotmány jól tükrözi a mai jobboldal helyzetét
Az új alkotmány a jobboldali igényeket elégíti ki - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Wéber Attila.
Az új alaptörvénnyel az elmúlt húsz év lezárásáról beszélhetünk - mondta az InfoRádió Aréna című műsorában Wéber Attila, aki hozzátette: az áprilisban elfogadott alkotmány sok tekintetben kielégíti a jobboldali igényeket, és jól tükrözi a mai jobboldal helyzetét, ebben az értelemben nem csak "orbáni alkotmánynak" lehet nevezni.
A szociológus kiemelte: az alkotmány preambuluma, amelyet sajátos pátosz és érzelmi tónus jellemez, a radikálisok igényeit elégíti ki. Azokat a fogalmakat, hívószavakat tartalmazza, amelyek a jobboldali identitás alapelemeit jelentik ma Magyarországon. Az alaptörvény másik része a korábbi alkotmány és államszervezet vonásait tükrözi, vagyis nincs sok változás benne.
Ha nagyon tágak a keretek, amiből értelmezni lehet, akkor több lesz egy adott szervezet tagjainak az értelmezési lehetősége - mondta a szociológus arra a kérdésre, hogy az Alkotmánybíróság a jövőben miből fog dolgozni. Hozzátette: a kormány arra tesz kísérletet, hogy megfelelő személyi állománnyal töltse fel az Alkotmánybíróságot.
Az Alkotmánybíróság az elmúlt két évtizedben közel 30 ezer oldalas határozati anyagot és indoklást "produkált", és ezek megkerülhetetlenek. - hangsúlyozta a szociológus, aki szerint a kormány a maga eszközeivel megpróbál mindent, hogy az Ab-t bekebelezze és arra terelje a taláros testületet, hogy ne akadályozza a kormány dinamikus működését a döntéseivel és állásfoglalásaival.
Ráadásul a befolyásolás csatornáit is megnyitotta azzal, hogy megváltoztatta az Alkotmánybíróság elnökének és tagjainak a jelölésrendjét. Az elnököt nem a testület, hanem a parlament fogja választani, és ezzel a kormány arra törekszik, hogy csorbuljon a szervezet autonómiája - fűzte hozzá Wéber Attila.
Az MSZP vezetése természetesen érzékeli, hogy egyes társadalmi csoportok szembe helyezkednek a kormánnyal, ezért is kezdett a párt alternatív érdekegyeztetésekbe. Az MSZP azonban ezt kezdetleges módon, lassan reagálta le - mondta Wéber Attila, aki hozzátette: nincsenek abban az állapotban a szocialisták, hogy a társadalmi elégedetlenséget be tudják emelni a pártpolitikába.
Az MSZP toporog a tribünön. Szívesen bemenne játszani, és szívesen állna a kormánnyal szemben álló felek élére, ezt azonban valójában egyik csoport sem akarja. Vannak szakszervezetek, amelyek kapcsolatot tartanak a szocialista párttal, de nincsenek komoly integrációs kísérletek - tette hozzá a szociológus, aki úgy véli: az MSZP belső konfliktusai és a múlt feldolgozatlanságai miatt nem képes erre.