Az LMP megmondja, mi az igazán szánalmas
Az LMP szerint nem szabad elfelejteni, hogy többszöri "MSZP-Fidesz-összeborulás" miatt lehet ma is átláthatatlanul, háttéralkuk után, pontos hatástanulmányok nélkül dönteni nagyberuházások létesítéséről, sokmilliárdos támogatásokról.
Az LMP az egyetlen párt, amely szembeszállt ezzel a gyakorlattal - hangsúlyozza Schiffer András frakcióvezető és Szabó Rebeka országgyűlési képviselő szerdai, az MTI-hez eljuttatott közleményében. A képviselők azzal összefüggésben írták ezt, hogy Gyurcsány Ferenc volt miniszterelnök az Audi beruházást lehetővé tevő állami földeladással kapcsolatban nyolc kérdést tett fel Orbán Viktor miniszterelnöknek. Kérdéseit, hogy ki és milyen információk birtokában döntött a területvásárlás ügyében, az LMP is relevánsnak gondolja - teszik hozzá. Az LMP volt az egyetlen párt - olvasható a közleményben -, amely többször próbált választ kapni hasonló kérdésekre az Audi gyár bővítésével kapcsolatban, többnyire eredménytelenül.
Gyurcsány Ferencnek persze nagyon is tudnia kell a választ arra, hogy "milyen folyamat végén jutott el a kormány a beruházási döntés támogatásáig, milyen tárgyalásokat folytatott, milyen vizsgálatok, elemzések támasztották alá döntését". Ugyanis az ő kormányának kezdeményezésére, és a Fidesz "lelkes támogatásával" született meg az a kiemelt beruházási törvény, amely azóta is lehetővé teszi, hogy a kormányok átláthatatlanul, az állampolgárok számára ismeretlen háttéralkuk után, pontos hatástanulmányok hiányában döntsenek nagyberuházások létesítéséről, sokmilliárdos támogatások odaítéléséről. Az önkényesen kiosztott kiemelt beruházási státusz következtében szűkül a civilek részvétele és a hatósági kontroll az engedélyezés folyamatában, a környezetvédelmi ellenőrzés és hatásvizsgálat ideje pedig rövidül - írják a képviselők közleményükben.
Mint rámutatnak, az LMP számtalanszor elmondta, hogy károsnak tartja a kiemelt beruházási törvényt, akár kaszinó, akár autógyár épül a segítségével. A párt parlamentbe jutása után rögtön kezdeményezte a törvény hatályon kívül helyezését, amire a volt és a jelenlegi kormánypárt tagjai "ritka nagy egyetértésben" szavaztak nemmel. Az LMP szerint Gyurcsány és Orbán kormányának nem a színfalak mögötti földeladásokban és a nagyberuházások kritikátlan támogatásában, illetve a független hatóságok jogkörének korlátozásában kellene "egymást lepipálnia". Sokkal inkább az állampolgárok számára is átlátható, hatástanulmányok által megalapozott, a hazai kis- és középvállalkozásoknak is egyenlő esélyt biztosító gazdaságfejlesztésben kéne végre előrelépést tenni.
"Egyúttal szeretnénk leszögezni, hogy szánalmasnak tartjuk, amikor az elmúlt húsz év politikai elitje úgy gondolja: az egyik oldal szennyesét a másikéval lehet tisztára mosni" - zárul közleményük.