Itthon Dezső András (hvg.hu) 2011. április. 28. 11:01

Alátett a Jobbiknak a Véderő

Szúrja a szemét a Véderő a Jobbiknak, ugyanis a Gyöngyöspatán „táborozó” szervezet önjáró, nem úgy, mint a párttal laza szövetséget alkotó Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület. A Véderő „főparancsnoka” egyébként nem a napokban reflektorfénybe került Eszes Tamás, hanem Porubszky Zsolt, aki információink szerint szlovák állampolgár és nemrég autóbalesetet szenvedett.

Egyáltalán nem örül a Jobbik vezetése annak, hogy vasárnap éjjel tömegverekedés tört ki Gyöngyöspatán. Bár a település a Jobbiknak köszönhetően került be a hírekbe és a Vona Gábor vezette pártnak hozhat szavazatokat az immár egy hónapja tartó „cirkusz”, a vasárnap éjjeli incidens már nekik sem kedvez. Amíg ugyanis a Magyar Gárda „utódjának” számító Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület aktivistái masíroztak fel-alá a településen, nem történt ennyire durva incidens, így sokan a rend megteremtőiként tekinthettek a gárdistákra - ez pedig kifejezetten jól jött a Jobbiknak. Az így kialakult képet azonban könnyen romba döntheti a tisztázatlan körülmények között kitört tömegverekedés ténye, s ezzel információnk szerint a párt prominensei is tisztában vannak.

A Véderő maradna

Nagyítás-fotógalériánk Gyöngyöspatáról
Stiller Ákos

Korábban már az is visszatetszést keltett a pártvezetésben, hogy a Véderő parancsnoka, Eszes Tamás telket vásárolt a községben, és a helyiekkel tudatta: indulna a közelgő polgármesteri választásokon, a napokban pedig az állandó lakcímét is Gyöngyöspatára jegyzi be. A korábbi polgármester, Tábi László ugyanis egészségügyi okokra hivatkozva, de valójában a településen kialakult „cirkusz” miatt lemondott posztjáról. Márpedig ha Eszes indulna, akkor azzal megfúrná a Jobbik helyi elnökét és polgármester-jelöltjét, Juhász Oszkárt. Mindez persze akár „látszatkonfliktus” is lehet a párt és a félkatonai szervezet között, de úgy tudjuk, szó sincs erről. Nem véletlen, hogy a Jobbik a Véderő kapcsán a Fideszre mutogat, azt állítva: Eszes a fideszes támogatotással független önkormányzati képviselővé lett Maka Attila sógorától kapta meg a telket, a helyiek szerint jelképes összegért.

Ahhoz, hogy megértsük a Véderő és a Jobbik viszonyát, nem árt felelevenítenünk, milyen kapcsolatban van a politikáját a „cigánybűnözésre” építő párt a katonásdit játszó szervezetekkel. A legismertebb ezek közül természetesen a Jobbik által alapított Magyar Gárda, melynek aktivistái sokat tettek azért, hogy a parlamentbe juttassák a pártot. Ám a Jobbik vezetése képtelen volt kontroll alatt tartani az időközben betiltott és a botrányok sorozatától sem mentes szervezetet, amely így egyre kényelmetlenebbé vált számukra. A párt ekkor döntött úgy, hogy szép lassan eltávolodik a Gárdától. Ez nem volt túlságosan nehéz, ugyanis a gárdisták közötti, egyes vélemények szerint a párt irányából is gerjesztett hatalmi harcok szép lassan szétmorzsolták a „szebb jövőt”.

A gárdapótlék

Nagyítás-fotógalériánk Hajdúhadházról
Stiller Ákos

Csakhogy azáltal, hogy a Jobbik lényegében lemondott a Gárdáról, kérdésessé vált, mennyire lesznek képesek megtartani vidéki szimpatizánsaikat, akik közül nem egy éppen a Gárdának köszönhetően lett jobbikos. A Magyar Gárda után keletkezett űrt végül a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület kezdte betölteni. Utóbbi szervezet korábban a Magyar Gárda békési „mutációja” volt, vezetője, László Attila személyesen ismerte a Jobbik vezérkarát, az egyesület emberei ugyanis több jobbikos rendezvényen dolgoztak „rendfenntartóként”.

Amikor a Jobbikhoz tartozó Barikád Tv idén februárban filmet forgatott Gyöngyöspatáról, majd ennek hatására állandósult a jobbikos jelenlét a városban (Vona Gáborék nagygyűlést tartottak, a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület „járőrözött”), a párt vezetése úgy döntött, hogy a jövőben szorosabbá fűzi a viszonyt a László Attila vezette szervezettel. Ez jóval biztonságosabbnak is látszott a Jobbik számára, mint a Magyar Gárda újjáélesztése, hiszen ezt az egyesületet – a Gárdával ellentétben – nem a párt alapította. Ezáltal a Jobbik lényegében kiszervezte pitbulljait.

A recept egy ideig működött

AP

Úgy tudjuk, a Jobbik vezetése ekkor döntötte el: nem kontrollálni akarják a László-féle gárdistákat, csak „irányt mutatnak nekik”. Ekkor dőlt el az is, hogy a Jobbik – a László-féle egyesület „gárdistáival” - sorra fogja járni azokat a településeket, ahol olyan nagy port kavaró bűncselekmények történnek, amelyeket a helyiek (vagy a Jobbikkal szimpatizálók) a cigányoknak tulajdonítanak. Így került képbe Gyöngyöspata után Hajdúhadház, Hejőszalonta, illetve Szikszó is. A „recept” voltaképpen működött: ugyan felmérések nem készültek, de abban a legtöbb politikai elemző egyetért, hogy ezek a „haknik” növelték a Jobbik népszerűségét vidéken.

Igen ám, de ahogy a tengerbe dobott nyers hús a cápákat, a Gyöngyöspatán kialakult helyzet nemcsak az önjelölt gárdista polgárőröket, hanem más szélsőséges csoportokat is bevonzott. Így például a Véderő nevű szervezetet. Bár a Véderő nevében „parancsnokként” Eszes Tamás nyilatkozott és őt is vették őrizetbe a rendőrök, majd bocsátotta szabadlábra a bíróság, jelenleg nem ő a szervezet vezetője, hanem Porubszky Zsolt „főparancsnok”. A hvg.hu több forrásból is úgy tudja, hogy Porubszky nem magyar, hanem szlovák állampolgár. Információnk szerint nemrég autóbalesetet szenvedett, legalábbis erre hivatkozva nem utazott le Gyöngyöspatára múlt pénteken.

Hiába a közös ismerősök

Stiller Ákos

Míg Porubszky neve szinte semmit nem mond a jobbikosok körében, Eszes Tamás nem ismeretlen. Korábban ő is a Magyar Gárda tagja volt, de a szervezetből kizárták. A valójában mindössze kéttucatnyi tagból álló, erősen hierarchikus Véderő előszeretettel hangoztatja, hogy semelyik politikai párthoz, így a Jobbikhoz nincs köze, valójában a véderősök a párt legradikálisabb figuráival nincsenek rossz viszonyban. Nem véletlen, hogy a Jobbik egyik országgyűlési képviselője, Zagyva Gyula információnk szerint jelen volt a bíróságon, amikor Eszest szabadlábra helyezték.

S jóllehet a Jobbik több fórumon – így például a barikad.hu-n - is kifogásolja, hogy a Véderő azután is ott maradt Gyöngyöspatán, hogy a „gárdista polgárőrök” már elmentek, arról hallgatnak, hogy a Betyársereg emberei is ottmaradtak, illetve utóbb újfent megjelentek a településen. Ráadásul a tömegverekedés egyik sérültje a rendőröknek azt állította, hogy ő a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület tagja. S noha a Betyárseregre semmilyen befolyással nincs a Jobbik, a sereg egyik alapítója Toroczkai László, aki nemcsak a Hatvannégy Vármegye Ifjúsági Mozgalom főembereként, hanem a Jobbik Csongrád megyei közgyűlés képviselőjeként is ismert.

Ám hiába vannak kapcsolódási pontok, ha a Jobbik vezérkara sem tud befolyással bírni a legszélsőségesebb figuráira, akiket – többek szerint – amúgy is „kényszerből” fogadott be a párt. Ha ugyanis a szélső vonalról nem gyűjtötte volna be a legbefolyásosabb embereket – így Toroczkait és Zagyvát -, képtelen lett volna margóig lefedni a szélsőjobboldalt. Így viszont közvetve és közvetlenül ki van nekik szolgáltatva. Ez pedig nem a Jobbik miatt sajnálatos, hanem azért, mert azok isszák meg a levét, akiknek otthonuk a gyűlöletkeltő politika játékszerévé vált.

Hirdetés