Alkotmány: Schmitt Pál nem vár az aláírással
Schmitt az előre megírt forgatókönyv szerint, tehát a Fidesz-KDNP választási győzelmének évfordulóján odaírja a nevét a kormánypártok alaptörvényére - írja a Népszava.
Május 5-ig lenne ideje a köztársasági elnöknek aláírni a fideszes alaptörvényt, de Schmitt Pál már húsvét hétfőn, április 25-én délelőtt 11 óra 30 perckor ünnepélyes keretek között szignálja azt - írja a Népszava. Az Országgyűlés elnöke - a hivatal honlapjára felkerült változat alapján - szerdán írta alá és továbbította az új alkotmányt, így vélhetően Schmitt kézhez is vehette a hétfőn elfogadott alkotmányszöveget.
Igaz ugyan, hogy a kétharmados többség az új alkotmány szövegébe iktatta, hogy a köztársasági elnök - a szokásos 15 napos határidővel szemben - az alaptörvényt vagy annak módosítását a kézhezvételtől számított öt napon belül aláírja, csakhogy az új alkotmány 2012. január 1-én lép hatályba, így még a mai alaptörvény rendelkezései érvényesek. Eszerint még 14 nap áll az államfő rendelkezésére, ha az Országgyűlés nem kérte a jogszabály sürgős kihirdetését - márpedig ezt nem kérte - írja a Népszava.
Mindettől függetlenül Schmitt az előre megírt forgatókönyv szerint, tehát a Fidesz-KDNP választási győzelmének évfordulóján odaírja a nevét a kormánypártok alaptörvényére - írja a lap. Ez már csak azért is biztosnak tűnik, mert a jövő heti televízió műsorban szerepel az esemény. A köztelevízió délelőtt élő adásban közvetíti az ünnepélyes aláírást a Sándor-palotából, este héttől pedig "Nemzeti Gálaest az új Magyar Alkotmány tiszteletére" címmel sugároznak két és fél órás műsort.
Nemcsak hazai, hanem komoly nemzetközi tiltakozást is kivált ugyanakkor az egypárti alkotmány. Nyílt levelet írt José Manuel Barrosonak, rajta keresztül pedig az Európai Bizottságnak Guy Verhofstadt. Az Európai Parlament liberális képviselőcsoportjának vezetője arra kérte Barrosot, vegye napirendre a magyar alkotmány ügyét, és amennyiben szükséges, késleltesse annak április 25-re tervezett aláírását.
Emlékeztetett rá, hogy a magyar ellenzéki pártok, a Velencei Bizottság és az ENSZ különleges megbízottja, a tagállamok kormányzati és parlamenti képviselői, sőt, még az ENSZ-főtitkár is felemelte szavát az alaptörvény tervezete miatt, mert úgy találták, hogy az megsértheti az alapvető jogokat, vagy azok megsértéséhez vezethet. Verhofstadt erre már többször figyelmeztette az EP-t, most pedig arra kérte Barrosot, hogy az EB elnöke tegyen meg mindent azért, hogy Schmitt ne írja alá hétfőn a szöveget.
A levél szerint a tagállamoknak meg kellene kérnie a magyar államfőt arra, hogy várjon a kihirdetéssel a Velencei Bizottság - már kezdeményezett - jelentéséig.