2011. április. 19. 19:16 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 19. 19:03 Itthon

Iskolák összevonása ellen demonstráltak Nagykanizsán

Több száz diák, tanár és szülő vett részt a nagykanizsai Deák térre szervezett demonstráción, amelyen más, az összevonással ugyancsak érintett iskolák pedagógusai, az oda járó gyerekek szülei, továbbá ellenzéki önkormányzati képviselők is megjelentek.

A város önkormányzata által tervezett iskola-összevonások ellen tartott kedden demonstrációt Nagykanizsán a Cserháti Sándor Műszaki Szakképző Iskola és Kollégium közalkalmazotti tanácsa; a város önkormányzata szerint politikai érdek áll a megmozdulás hátterében.

Több száz diák, tanár és szülő vett részt a nagykanizsai Deák térre szervezett demonstráción, amelyen más, az összevonással ugyancsak érintett iskolák pedagógusai, az oda járó gyerekek szülei, továbbá ellenzéki önkormányzati képviselők is megjelentek. A résztvevők tábláin olvasható szövegek szerint követelik a "Cserháti" önállóságának megtartását, és nem akarnak "mamutiskolát".

Horváth Zsolt, a szervező intézmény közalkalmazotti tanácsának elnöke felszólalásában azt hangsúlyozta: a nagyarányú összevonások "szakmailag nem megalapozottak", hatásai nem ismertek, és mindez nem szolgálja a város jövőjét sem. A tantestület nyilatkozatát ismertetve szólt arról is, hogy a Köznevelés által 2010 végén közzétett eredményességi rangsorban is szerepelt az iskolájuk, míg az új anyaintézménynek szánt Zsigmondy-Széchenyi szakképző nem.

Hangsúlyozta, hogy a Cserháti végzősei, technikusai elsősorban a városban és környékén helyezkednek el, sokan felsőfokú tanulmányokra jelentkeznek, vagyis a város gazdasági boldogulása szempontjából is fontos az iskola. Politikai döntésnek nevezte az összevonás tervét, mert annak "haszonélvezője", a leendő anyaintézmény igazgatója a kormánypárt önkormányzati frakciójának vezetője is egyben.

Nagykanizsa önkormányzata a demonstrációra közleményben reagált, amely szerint "a tüntetést politikai érdek, a zavarkeltés szándéka motiválta". A város vezetése szerint érthetetlen, hogy miért, vagy mi ellen tartották a demonstrációt, mert az önkormányzat szándéka - a közoktatás sokszínűségének, minőségének megőrzése - egybeesik a követeléssel.

"A vezetői szintű ésszerűsítés a diákok szempontjából semmifajta érdeksérelemmel nem jár: ugyanabban az épületben és ugyanazt tanulhatják, mint eddig. Vagyis az iskolák értékei, hagyományai, pedagógusai, oktatói is megmaradnak" - írták a közleményben. A demográfiai folyamatok szükségessé teszik, hogy a város átalakítsa oktatási rendszerét, öt éven belül ugyanis egy iskolányi diák hiányzik majd Nagykanizsáról. Az önkormányzat mégsem hoz drasztikus intézkedést, nem zár be iskolákat, "így okkal feltételezhető, hogy a demonstrációt jól behatárolható politikai érdek mozgatta" - olvasható a dokumentumban.

Dénes Sándor (Fidesz-KDNP) alpolgármester múlt pénteken sajtótájékoztatón részletezte, hogy a jelenleg kilenc általános iskolát és öt középiskolát fenntartó önkormányzat nyolc intézmény igazgatásának összevonását tervezi. Két-két általános iskola és szintén két-két középfokú intézmény vezetői szintű összevonásáról a város közgyűlése még nem döntött, de a szeptemberi tanévkezdéstől lépnének életbe a tervezett lépések.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.