Hajdúhadházon egyáltalán nem annyira feszült a hangulat, ahogyan azt a radikális jobboldal állítja, de azért azt sem mondhatjuk, hogy a béke szigete lenne. Előfordulhat, hogy a városnak még tíz napig kell elviselni hivatlan járőrök jelenlétét.
Hajdúhadház gazdag hajdúváros volt egykor. Legalábbis ez első benyomása az ideutazónak, ha lennének persze ideutazók. Mindenesetre mi most azok vagyunk. Puritán református templom uralja a városközpontot, amely leginkább monumentalitásával nyűgözi le a látogatót, és a Városháza szép épülete is jól mutat a főtéren, ahol a hajdúkat letelepítő Bocskai István szobra látható. A lova nevét nem tudni. A szabályos, tágas, négyszögletes főtér egyik oldalán manapság sötét ruhába bújt, zárt alakzatban flangáló emberek tűnnek fel - a Szebb Jövővért Polgárőr Egyesület tagjai. Az ő nevük se ismeretes, korunk névtelen hősei ők. Nem messze tőlük, a tér túloldalán talán valamilyen közmunkaprogram keretében romák dolgoznak, a közterületet rendezve. A tér harmadik oldalán pedig rendőrautók sorakoznak a kapitányság épülete előtt. Plasztikusan szemléltetve mintegy a vidéki magyar társadalom tagozódását.
Minthogy turista nincs, a városban alig van olyan hely, ahol egy idegen megszállhatna, jól megebédelhetne, annál több hely van viszont, ahol a helyi polgár legördíthet egy sört, leginkább Borsodi világost. Az önkormányzat vendégházát az elmúlt napokban azonban különös „turisták” foglalták el: feketeruhás, kopaszodó fiatalok és középkorúak nyújtóztak az erkélyeken, némelyek hátán árpádsávok. A homlokzatra magyar és piros-fehér zászlók voltak kitűzve, nem volt nehéz hát kitalálni, hogy a Városgondnokság műszaki épületében kik laknak. Új honfoglalók. Ők azok, akik magánszorgalomból járőröznek a településen néhány napja, és rendületlenül róják az utcákat.
A város északi részében lévő szállást Rubi Gergely foglalta le, jobbikos parlamenti képviselő. Hajdúhadház polgármestere, a fideszes Csáfordi Dénes szerint nem tagadhatták meg egy országgyűlési képviselőtől, hogy bérbe adják az épületet, de Rubi nem polgárőröknek, hanem országgyűlési képviselőknek kérte az elhelyezését. Rubi viszont azt állította a hvg.hu-nak: ő nem csak országgyűlési képviselőknek, hanem jobbikos képviselőknek, politikusoknak foglalt szállást, illetve a hozzájuk közelálló sajtó munkatársainak. Hamarosan idejön Vona Gábor pártelnök is.
Rubi amúgy hajdúhadházi lakos, ő mutatta meg a hvg.hu munkatársának azt az épületet, ahol januárban brutális módon gyilkoltak meg egy idős asszonyt, és összeverték a fiát. A jobbikos politikust a város déli szélén, a Dorogiás utcában felállított másik "polgárőrbázison" találtuk meg, annak a háznak a közelében, ahol a januári gyilkosság történt. Az utca vége már csak egy földút, egy erdős rész találkozik itt néhány lepusztultabb portával. A közbiztonság borzalmas errefelé Rubi szerint, aki sorolja a kisebb lopásokat, verekedéseket, késeléseket. A januári gyilkosságnak mindenesetre már rendőrkézen vannak a gyanúsítottjai.
Közben a bázisról folyamatosan mennek a terepre a feketeruhás járőregységek. Nem a romák által legsűrűbben lakott részek felé indulnak, hanem a lakatlan erdőség felé vagy a főtér környékére tartanak. Bár a jobbikos országgyűlési képviselő cáfolta, hogy ők bárkivel is megegyeztek volna, a helyi romáktól megtudtuk: gyakorlatilag megállapodtak arról a városban, hogy a Szebb Jövőért Polgárőr Egyesület nem járőrözik a város romák által sűrűn lakott utcáiban. A polgármester és a rendőrség közvetített, de annak is szerepe lehetett, hogy a hadházi romák éhségsztrájkkal akartak tiltakozni, és a vérmesebb cigány asszonyok azzal fenyegetőztek, meztelenül vonulnak a főtérre, ha az utcáikba bevonulnak a "polgárőrök". Ez a látványosság azonban alighanem elmarad.
A hvg.hu munkatársait ilyen alkuk nem kötötték, és könnyedén eljutottunk az Árpád és a Viola utcába, ahol sok cigánnyal és "paraszttal" találkoztunk. Az ott lakók közül sokakat zavart a városban zajló járőrözés, jövés-menés. A legtöbb panasz arra érkezett, hogy a gyereket se tudják iskolába vinni, mert eddig biciklivel mentek, de most a polgárőrök megállítják és megbírságolják őket. Sokszor arra hivatkoznak, hogy nincs műszakilag rendben a bicikli, nincs rajta lámpa, máskor csak „beszólnak” a kerekezőknek. Ez kissé folklorisztikus túlzásnak tűnik, mert rendőr közreműködése nélkül a "polgárőr" nem bírságolhat.
Mások arra panaszkodtak, hogy a járőrözők a gyalogosoknak is beszólnak, és elsősorban a romákra „utaznak”, őket ellenőrzik. Szerintük semmi értelme sincs a járőrözésnek (és ebben már lehet valami), hiszen sem a „normál” polgárőrök, sem a „rendőrök”, sem pedig a Szebb Jövőért emberei nem tudják megakadályozni a lopásokat. Találkoztunk olyan roma családdal, akinek két libája közül már csak egy van, mert nemrégiben ellopták a másikat. Egy másik roma családban az új bicikli tűnt el. Szóval nem csak a "parasztokat" lopják meg a feltételezett "cigánybűnözők".
A legtöbben viszont azt fájlalják, hogy nincs munka a környéken. És nemcsak szakképzetlen romákról van szó: gyárakban szakmunkásként dolgozók is elveszítették állásukat. Volt, aki Debrecenbe, volt, aki a főváros környéki Szigetszentmiklósra járt fel dolgozni. Az utóbbi férfi – aki egykor csak havonta tudott hazautazni - egyedül neveli most a gyerekeit, így nem tud elmenni munkába, mert vigyáznia kell a kicsikre.
A Violában, a város talán legszegényebb utcájában a rendszeresen dolgozók sem élnek meg a nyomorúságos fizetésükből. Egy asszony elismerte: „eljár fáért”, pedig a férjének van állása. De a fizetésből a fűtésre nem telik. Ám ha a rendőrök észreveszik, azonnal beviszik, és ilyenkor 72 órán át tartják fogva, bírói határozat nélkül a lehető leghosszabb ideig... - És ki vigyáz addig a gyerekekre? – kérdezi az ötgyerekes nő. A kérdés költői. Nyilván a választ ő jobban tudja, mint mi.
De azért akadt jobb példa is: a hajdúsági gépgyárban dolgozó asszony elégedett a munkájával: még Pestre is eljutottak a kiállításra a hét végén, büszkélkedett. Az általa összeszerelt merülő forralók melengethetik a posztgárdisták teáit is. Hideg van, mindenki egy kis melegségre vágyik. Még Hajdúhadházon is.
A romák szerint nem olyan rossz a helyzet a városban, mint ahogy azt a jobbikosok mondják, érdekes, hogy a térség fideszes vezetői is hasonlóan vélekednek. Szerintük sincs annyi probléma, és a bűnözés is csökkenőben van a településen. A statisztikák szerint – ezt a helyi országgyűlési képviselő, a fideszes Tasó László mondta szerdai sajtótájékoztatóján – a bűnözés nem nőtt jelentősen 2009-ről 2010-re: 703 tavalyelőtti esettel szemben 706 volt tavaly. Ugyanakkor idén az első három hónapban jelentősen, 19 százalékkal esett vissza a bűncselekmények száma. Tasó erre hivatkozva is szólította fel a "polgárőröket", hogy távozzanak a városból.
Amikor persze megláttunk néhány készenléti rendőrt Nyírbátorról, és megkérdeztük őket, hogy most vannak-e itt először, ingatták a fejüket: – Most éppen tizenhatórázunk, amit azért nem szoktunk, de amúgy rendszeresen hívnak ide minket.