2011. április. 13. 14:05 MTI Utolsó frissítés: 2011. április. 13. 14:03 Itthon

A Political Capital a Fidesz dominanciájáról

A Political Capital szerint a baloldal meggyengülésével és a szélsőjobboldal előretörésével még nem állt meg a tavalyi országgyűlési választásokig fennálló, kétpólusú pártrendszer átalakulása.

Juhász Attila, a Political Capital vezető elemzője, a 2010 áprilisában megtartott parlamenti voksolás évfordulójával összefüggésben az MTI-nek nyilatkozva hangsúlyozta: a 2009-es európai parlamenti, illetve az egy évvel később tartott országgyűlési választásokig a régióban a magyar pártrendszerben történt a legkisebb változás a rendszerváltozás óta. Erre utal például az új pártok hiánya, a pártelitek viszonylagos állandósága, illetve az MSZP és a Fidesz körül kialakult pólusok tartós szembenállása is - fűzte hozzá. A Political Capital munkatársa szerint ez a kép azonban mára megváltozott: a hazai pártrendszer erős jobbratolódása a szociáldemokrata pártok, Európában már évek óta megfigyelhető válságával összhangban zajlott.

Kiemelte: a Fidesz dominanciájának alapvető oka, hogy az ellenzéki pártok támogatottsága viszonylag alacsony és egymással való szövetkezésük nem reális. A kormánypárt azonban - kormányzati pozícióban nem is meglepő módon - szinte minden közvélemény-kutatás becslése szerint több százezer szavazót vesztett az elmúlt időszakban és ez az új pártok létrehozására adhat ösztönzést - fejtette ki az elemző.

Juhász Attila úgy látja, a legnagyobb tömeget ma azok a választók jelentik, akiknek nincs pártjuk, és ez szerinte még akkor is feszültséget teremt a pártrendszerben, ha ezen népes csoport legnagyobb része politikailag passzív. A Political Capital szakembere abban is feszültséget lát, hogy a politikai jobbratolódás nem járt együtt a választópolgárok átfogó értékváltozásával, vagyis a társadalom nem lett tradicionalistább, konzervatívabb vagy vallásosabb.

Hirdetés
Kult Balla István, Németh Róbert 2024. november. 30. 20:00

„Ez az első olyan lemezanyag, aminek az írása közben józan voltam” – Analog Balaton-interjú

„A leszaromság is abból jöhet, hogy csináljuk, amit szeretünk, és nem kell magunkat megerőltetni” – írja le a nemrég Repedés című albummal jelentkező Analog Balaton a hozzáállásukat a világhoz. Szomorú-e a mai popzene? Milyen volt a tagok – Zsuffa Aba és Vörös Ákos – híres Kinizsi utcai albérlete? Miben más józanul dalokat írni, mint a korábbi gyakorlat? Interjú.