GfK: csak a háziorvosok látnak kedvező változásokat az egészségügyben
A háziorvosok szerint kedvező változások indultak el az egészségügyben, a szakorvosok és a lakosság azonban borúsabban látja a helyzetet, mint a tavalyi év végén - közölte legfrissebb kutatási eredményeik alapján a GfK Hungária.
A GfK Hungária és a Szinapszis Piackutató és Tanácsadó Kft. közös felmérésében valamennyi vizsgált csoport úgy vélekedik, hogy az egészségügy helyzete egy év múlva rosszabb lesz, mint most - olvasható a közleményben. Hosszabb távra vonatkozóan ugyanakkor továbbra is egyöntetűen azt várják, hogy öt év múlva sokkal jobb lesz az egészségügy helyzete, bár valamelyest csökkent a megkérdezettek optimizmusa a tavalyi év végéhez képest.
A vizsgált csoportok közül a háziorvosok érzik azt, hogy "inkább kedvező" változások indultak el az egészségügyben. Mint írták, 2004 óta folyamatosan romlott az orvosok megítélése az egészségügyi rendszerről, ebben a negyedévben viszont megfordult ez a "hosszabb ideje tartó negatív tendencia". Véleményük megváltozását háziorvosok elsősorban azzal indokolták, hogy a kormányzat az alapellátás megerősítését határozta meg célként, és a Semmelweis Tervben foglaltak ezt alá is támasztják - emelték ki. Kedvezően ítélik meg saját praxisuk jobb finanszírozását, és helyeslik a kórházak összevonását, a kötelező kamarai tagság visszaállítását.
A szakorvosok a betegutak jobb megszervezését és a betegek felelősségének növelését tartják kedvező lépéseknek, de nem értenek egyet a kórházi ellátórendszer átalakításával, és a romló finanszírozást kiemelve továbbra is negatívan vélekednek az egészségügyi rendszerről.
Közben a lakosság egészségügyről alkotott véleménye is romlani kezdett. A piackutató cég szerint ez elsősorban annak az eredménye, hogy a megkérdezettek úgy látják, a pénzügyi megszorítások miatt jövőre rosszabb helyzetben lesz az egészségügy, mint az idén. A dohányzás szélesebb körű betiltásáról, a hamburgeradóról (kormányzati tervek szerint az egészséges életmódhoz, táplálkozáshoz nem illő ételeket, italokat fix összegű különadó sújtaná) és a kórházak átszervezéséről szóló terveket ugyanakkor kedvezően fogadta a lakosság - olvasható a felmérés összegzésében.