A paksi erőmű egy 6,5-es erősségű földrengést is kibírna
A Paksi Atomerőmű évekkel ezelőtti biztonságnövelő programjának része volt a földrengésállóság megerősítése is; az atomerőmű egy a Richter-skála szerinti 6,5-es erősségű földrengést is kibírna - közölte Mittler István kommunikációs igazgató szerdán az MTI-vel.
Az atomerőművet az 1970-es években érvényes földrengés-biztonsági követelmények figyelembe vételével tervezték és építették. Közben a nemzetközi és a hazai előírások módosultak, ezért az atomerőmű vezetése úgy döntött, hogy a Nemzetközi Atomenergia Ügynökség szakértő támogatásával és az Országos Atomenergia Hivatal Nukleáris Biztonsági Igazgatóságának felügyelete mellett elindít egy biztonságnövelő projektet azzal a céllal, hogy növeljék a létesítmény földrengésállóságát - tájékoztatott az igazgató.
Szavai szerint a programot két szakaszban hajtották végre: 1993 és 1995 között az úgynevezett gyorsan megvalósítható megerősítések történtek meg, köztük a gépészeti és villamos berendezések, illetve a kábelcsatornák földrengésállóságának növelése. 1998 és 2002 között a nagyobb előkészítést igénylő megerősítéseket végezték el, ezek közé sorolta Mittler István a primerköri csővezetékek és a reaktorcsarnok földrengésállóságának növelését.
A földrengésállóságot megerősítő programmal párhuzamosan kiépült az atomerőműben és ötven kilométeres körzetében egy szeizmikus megfigyelőhálózat, illetve kidolgoztak egy eljárásrendet, amely azt tartalmazza, hogy nagyobb erejű földrengés esetén a személyzetnek mit kell tennie. A fejlesztések eredményeként a paksi atomerőmű egy a Richter-skála szerinti 6,5-es erősségű földrengést is kibírna - közölte a kommunikációs igazgató.
Hozzáfűzte: nagyon szigorú biztonsági előírások vonatkoznak az atomerőmű üzemeltetésére, és rendszeresek az ellenőrzések. Nemcsak a nukleáris hatóság, azaz az Országos Atomenergia Hivatal végez ciklikusan felülvizsgálatot, amelyek eredményeként megadja a paksi reaktorok üzemeltetési engedélyét, hanem rendszeresek a nemzetközi vizsgálatok is. Legközelebb, 2012-ben az atomerőművek üzemeltetői nemzetközi szervezetének, a WANO-nak a felülvizsgálatára kerül sor.