2011. március. 03. 19:27 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 03. 19:19 Itthon

Vissza kell fizetnie a felvett uniós támogatást a vásárosnaményi szakközépiskolának

Kamataival együtt kell visszafizetnie az új épület építésére elnyert 54 milliós uniós támogatást a vásárosnaményi Lónyay Menyhért Szakközép- és Szakképző Iskolának, illetve az intézményt fenntartó önkormányzatnak. Az ügy kapcsán öt ember ellen emelt vádat az ügyészség jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének büntette miatt.

Filep Sándor (Fidesz-KDNP), a beregi város polgármestere elmondta, hogy a 2003-ban kötött támogatási szerződés egy új tanműhely építését tette lehetővé az iskola számára, ám egy közelmúltban lezajlott igazságügyi szakértői vizsgálat szerint a 60 millió forint összértékű beruházás során új építés helyett mindössze a már meglévő épület felújítása történt meg.

Közlése szerint az oktatási intézmény igazgatója a közelmúltban levelet kapott a Nemzeti Szakképzési és Felnőttképzési Intézettől (NSZFI), amelyben arra szólították fel, hogy "támogatás helytelen felhasználása miatt" az iskola, illetve az azt fenntartó önkormányzat fizesse vissza a pályázaton elnyert 54 millió forint uniós támogatást, s annak mintegy 61 millió forintos kamatát is.

Nyolc napon belül így összesen 115 millió forintot kellene visszafizetni, ám ez az összeg sem az önkormányzatnak, sem a szakközépiskolának nem áll rendelkezésére - tette hozzá Filep Sándor. A fideszes városvezető szavai szerint az ügyben már büntetőeljárás is folyamatban van. Véleménye szerint "belátható belül kiderül majd, hogy kit és milyen mértékben terhel büntetőjogi felelősség". Mint fogalmazott, az erkölcsi értelemben vett felelősség kérdése nem szorul bizonyításra, azzal nagyon sokan tisztában vannak.

Filep Sándor információi szerint a már elkezdődött büntetőeljárásban öten ülnek a vádlottak padján, köztük a szakközépiskola igazgatója, gazdasági vezetője, az egyik kivitelező, az önkormányzat műszaki osztályának egyik munkatársa, illetve Vásárosnamény korábbi polgármestere. Az intézmény igazgatója közben levélben fordult a szakképzési intézethez, amelyben részletfizetési lehetőséget kért, illetve a kamatok méltányosságból történő elengedését.

Amennyiben nem kapnak több éves haladékot a fizetési kötelezettség alól, akkor a kamatokkal együtt visszafizetendő összeg jelentős mértékben felboríthatja a város gazdálkodását – tette hozzá Filep Sándor.

Az ügyben öt ember ellen emelt vádat jogosulatlan gazdasági előny megszerzésének büntette miatt a Nyíregyházi Városi Ügyészség - közölte az MTI érdeklődésére Szilágyi László, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Főügyészség szóvivője. A bírósági szakban lévő eljárásról Nyakó Zsuzsanna, a megyei bíróság elnökhelyettese későbbre ígért tájékoztatást.

Hirdetés
Kult Sztupa Melitta Boglárka 2025. január. 08. 19:48

„Varázslatos, de nehéz is látni, hogy valaki, akit már ennyire szeretsz, rohan be sírva az erdőbe, te meg ott vagy kamerával a kezedben”

Felépülő függőkről szól Miklós Ádám negyedik, egész estés dokumentumfilmje, a Varsói Nemzetközi Filmfesztiválon a zsűri különdíját elnyerő Mélypont érzés. A filmben megismerhetjük Borókát, a nehéz családi háttérrel rendelkező gimnazista lányt és Szilvesztert, a fiatal, szexualitásával küzdő férfit, akik a budapesti Megálló Csoport Alapítvány foglalkozásain vesznek részt. A Megálló reintegrációs közösségi házában olyan innovatív módszereket alkalmaznak terápiás céllal, mint amilyen például a sziklamászás. Erről is kérdeztük a film alkotóját, de szóba kerültek még a dokumentumfilmezés etikai dilemmái, a filmesek felelőssége, a függőség társadalmi megbélyegzettsége, valamint a mentális egészségünkkel való törődés jelentősége.