2011. március. 01. 06:08 MTI Utolsó frissítés: 2011. március. 01. 05:38 Itthon

A szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelték el Budapesten

A Főpolgármesteri Hivatal kommunikációs igazgatósága az MTI-t kedden hajnalban közölte: a szmogriadó tájékoztatási fokozatát rendelte Tarlós István főpolgármester miután két napon keresztül, 2011.február 27-én a város négy, 2011. február 28-án pedig tizenkét mérőpontján a szálló por mennyisége elérte és meghaladta a tájékoztatási küszöbértéket.

A levegőtisztaság-védelmi jogszabályok szerint egy légszennyező anyag mennyiségének fokozatos növekedése először az egészségügyi határértéket, súlyosabb - már rendkívüli légszennyezettségi - helyzetben a tájékoztatási küszöbértéket, a legsúlyosabb esetben pedig a riasztási értéket érheti el, vagy haladhatja meg.

A tájékoztatási fokozatot akkor rendelik el, amikor a határértéket meghaladó  szálló por rövid idejű hatása veszélyt jelent a lakosság egyes különösen érzékeny (gyermekek, időskorúak, krónikus betegek) csoportjaira. Ezért a veszélyeztetett népességcsoportokba tartozók kerüljék a jelentős gépjárműforgalom által érintett tereket, útszakaszokat - áll a közleményben.

A jelenlegi légszennyezettségi szint további romlásának megelőzése érdekében Tarlós István főpolgármester a lakosságot és a légszennyezőket önkorlátozó intézkedésekre kéri fel. A közlemény ezek közül kiemeli többek között a rendszámtáblán fekete és piros színű hatszögletű környezetvédelmi plakettel ellátott gépjárművek használatának szüneteltetését, az egyéni gépjárműhasználat csökkentését, a szilárd- és olajtüzelésű berendezések használatának mérséklését, ha van más tüzelési mód. 

A közlemény emlékeztet a környezetvédelmi hatóság 2004-ben közzétett adataira, ami szerint Budapesten "az inkább közlekedési eredetű szállópor-kibocsátás több mint 75 százaléka a gépjárműforgalom eredménye".

Hirdetés
hvg360 Lőrincz Tamás 2025. január. 06. 06:30

A választás időpontjánál is fontosabb, telik-e osztogatásra a Fidesznek, miközben a kilátásoknál csak a közhangulat rosszabb

A Tiszának az előrehozott választás témájának napirenden tartása – ezzel együtt leginkább annak elkerülése – mellett a pártépítés lesz a legfőbb feladata 2025-ben, a Fidesznek pedig a gazdaság felpörgetése és saját táborának megtartása. Mi vár a magyar politikára és a választókra a most kezdődő évben?