2011. február. 28. 08:54 Hírszerző/FH Utolsó frissítés: 2011. február. 28. 08:53 Itthon

Dohányzási tilalom: hamisan riogatnak a vendéglátósok?

Több civil és szakmai szervezet is támogatja a zárt közterületi dohányzás tilalmát szorgalmazó javaslatot - olvasható a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért nevű szervezet hétfői közleményében. A szakemberek azt mondják: a közterületi dohányzás ilyen mértékű korlátozása gyakorlatilag semmiféle többletköltséggel nem jár a költségvetés számára.

Nemzetközi példák azt mutatják, hogy a vendéglátó- és szórakozóhelyeken bevezetett - és betartatott - dohányzási tilalom már a bevezetés utáni első évben akár 15-20 százalékkal csökkentheti a szívinfarktus miatt kórházba kerülő betegek számát. Ez pedig jelentős költségmegtakarítást jelent az egészségügyi költségvetésnek.

Magyarországon a koszorúér eredetű halálozás aránya az Európai Unió országaiban a 65 év alatti férfiak és nők esetében egyaránt a legmagasabb. Hétszer nagyobb az esélye egy magyar férfinak arra, hogy nyugdíjas kora előtt meghal szívinfarktusban, mint egy franciának. A világ négy leggyakoribb halálokának hátterében rendkívül fontos szerepet játszik a dohányzás, hiszen a szívinfarktus és stroke - agyvérzés, agyi katasztrófa - halálozását 3-szorosára, a tüdőrák kockázatát 20-25-szörösére emeli. A krónikus obstruktív tüdőbetegségben (COPD) szenvedő betegek 90%-a is a jelenlegi vagy egykori aktív vagy passzív dohányosok közül kerül ki.

A nemzetközi tapasztalatok szerint hamisan riogatják a vendéglátósok a lakosságot és a politikusokat azzal, hogy drasztikusan csökkentené a füstmentes törvény elfogadása a vendégkörüket, amely tömeges elbocsátásokhoz is vezetne. Az angol és az ír pubok, a belga sörözők forgalmát egyaránt kedvezően befolyásolta a dohányzástilalom bevezetése, a bajor Oktoberfest vendéglátósai pedig önként vállalták, hogy egy évvel korábban, már 2010-ben füstmentessé teszik a sörsátrakat - közölte a Szövetség a Dohányzás Visszaszorításáért.

Hirdetés