2011. február. 10. 18:43 MTI Utolsó frissítés: 2011. február. 10. 18:36 Itthon

MSZP: méltatlan az alkotmány-előkészítő eljárás

Az MSZP csütörtök esti közleményében azt írja: méltatlan az alkotmány-előkészítő eljárás, tiltakoznak az ellen, hogy a tervek szerint a kodifikált alkotmányszöveget az Országgyűlésnek egy, kormánypárti politikusokból álló, három tagú bizottság terjeszti majd be.

Szájer József fideszes európai parlamenti képviselő csütörtökön siófoki sajtótájékoztatóján közölte: a Fidesz-KNDP frakciószövetség, az ő vezetésével szövegező bizottságot hozott létre az új alkotmány tervezetének megalkotására. Mint mondta, a bizottság kereszténydemokrata tagja Salamon László, a fideszes pedig Gulyás Gergely.

Az alkotmányozás nem kormányzati feladat, hanem parlamenti - indokolta Szájer József a három fős, kétpárti testület felállítását. A kormánypárti frakciószövetség március közepéig tervezi benyújtani a Fidesz-KDNP alkotmányszövegének tervezetét.

Az MSZP közleményében úgy reagált: az, hogy négy nappal az országgyűlési ülésszak kezdete előtt álltak elő ezzel a javaslattal, azt mutatja, hogy vagy átgondolatlanság és kapkodás uralkodik a kormányon és a kormánypártokon belül, vagy szándékosan félre akarják vezetni a közvéleményt".

Néhány hét alatt ugyanis nem lehet "összedobni" a Magyar Köztársaság Alkotmányát. Ha eddig nem folyt a normaszöveggel kapcsolatban érdemi munka a szaktárcánál, akkor még nagyobb a baj, mint az eddig látszott. Mint írták, a kormányoldal által benyújtott országgyűlési határozati javaslat szerint a kormány és annak képviseletében a Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium terjeszti be a kodifikált alkotmányszöveget az Országgyűlésnek.

"A beterjesztők most kinevezett hármasa azt jelzi, hogy nem  a köztársaságunk alkotmányát akarják elkészíteni, hanem  - ahogyan ezt az MSZP korábban is mondta -  Fidesz-alkotmány készül" - fogalmaztak.

"Az MSZP tiltakozik a méltatlan eljárás ellen és felszólítja a Fidesz-KDNP-t, hogy az alkotmány-előkészítő eljárást az alkotmány súlyához és jelentőségéhez mérten alakítsa" - zárul a közlemény.

Hirdetés
hvg360 Nemes Nikolett 2024. november. 29. 12:00

„Ezeket nyilvános kivégzésnek neveztük egymás között” – így kergeti felmondásba a dolgozókat egy toxikus munkahely Magyarországon

Hogyan működik, mi mindent tesz egy bántalmazó felettes, és mit okoz ezzel a beosztottjainak? Miért volna fontos külön kezelni a vezetői és a szakmai kompetenciákat, és miként lehet maga a rendszer is bántalmazó, amelyben a szereplők töltik a mindennapjaikat? Edinger Katalin nyolc évig dolgozott egy kiadónál, ahonnan beszámolója szerint azért távozott – többedmagával együtt –, mert a főnöke súlyosan toxikus légkört teremtett. Erről is beszélgettünk vele.