Ismét biztonsági problémák Ferihegyen?
Egymás után többször is megbukott a repülőtér utasbiztonsága, mivel megint át tudtak juttatni az ellenőrzési pontokon imitált robbanóanyagot – értesült a hvg.hu. A repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt. szóvivője, Hardy Mihály nem kommentálta az információt.
Tavaly nyáron az Európai Unió leminősítette a Ferihegyi repülőteret, miután a reptér elvérzett az uniós biztonsági ellenőrzéseken, ugyanis a tesztek során hiányosságokra derült fény. A leminősítés azzal járt, hogy az utasokat Európai Unión kívülről érkezőként kezelték, és alaposabb ellenőrzésnek vetették alá őket. A repülőtér a „clear” (tiszta) besorolást tavaly novemberben kapta vissza.
Ennek ellenére a biztonságon a mai napig akadnak rések, ugyanúgy, mint minden repülőtéren, hiszen, ahogy szakemberek a hvg.hu-nak elmondták, százszázalékos biztonság nincs is. Ferihegyen az utasbiztonsági ellenőrzéseket az Alkotmányvédelmi Hivatal – volt Nemzetbiztonsági Hivatal –, a rendőrség és a Légügyi Hivatal – egykori Légiközlekedési Igazgatóság – munkatársai együttesen végzik.
Török Zoltán ezredes, a Repülőtéri Rendőr Igazgatóság (RRI) vezetője a hvg.hu-nak adott válaszában közölte, hogy az utasbiztonsági és biztonsági ellenőrök munkavégzése rendszeres ellenőrzés alá esik. „Ennek részeként tárgyak és személyek segítségével rejtett, vagy nyílt módon tesztelik az ellenőrök felkészültségét, munkavégzésük megfelelőségét” – közölte. Az igazgató által írtak azt jelentik, hogy a tesztelést végzők egyrészt kamerákon keresztül is végig kísérhetik a biztonsági ellenőrzések menetét, de megpróbálhatnak saját maguk szúró-, vágó eszközöket, illetve imitált robbanóanyagot átvinni a biztonsági pontokon.
Információink szerint ilyen „robbanóanyag” jutott át nemrég több egymást követő biztonsági vizsgálaton. A parancsnok ezzel kapcsolatban feltett kérdésünkre nem reagált, de hozzátette: a tesztelés végén az érintett személy értesül az ellenőrzésről, kérdéseket tehet fel. Amennyiben pedig az ellenőr hibázik, oktatáson kell átesnie, ami után újra megvizsgálják a felkészültségét. Esetenként vizsgát is kell tenniük, melynek eredményes elvégzéséig csak felügyelet mellett dolgozhatnak. Az RRI vezetője megjegyezte: „az ellenőrzésekről mindig értesül az érintett munkáltatója, neki kell a szükséges ismétlő képzésekre intézkedni."
A Budapest Airport (BA) Zrt. szóvivője, Hardy Mihály nem kívánta kommentálni információnkat. Mindazonáltal repülőtéri forrásaink elismerték, hogy a BA és az RRI együttműködése nem mentes a súrlódásoktól. Ez máshol is így van – tették hozzá – mondván, hogy a repülőtereken, ahol több szervezet és hatóság embereinek közösen kell dolgozniuk, előfordulnak problémák. Ezzel együtt hangsúlyozták, hogy a tavalyi leminősítés óta a Budapest Airport is jobban odafigyel az utasbiztonságra.
A szinte mindennapos teszteléseken túl egyébként az unió részéről is bármikor lecsaphatnak az ellenőrök. Úgy tudjuk, hogy az Európai Unió felé tavaly szakszervezetek jelezték, hogy az utasbiztonság terén nincs minden rendben. A Légiközlekedési Egyesület Szakszervezet (LESZ) elnöke, Csorba Attila a hvg.hu-nak azt állítja: a menedzsment vezetésének hozzáállása nem változott, továbbra is zéró toleranciával viseltetnek a dolgozókkal szemben, akik teljesen ki vannak használva, főleg, hogy jelentős létszámleépítés után kell helytállniuk a megmaradtaknak. Ilyen körülmények között pedig szerinte minden teher rajtuk csapódik le, és nem is tudnak százszázalékos teljesítményt nyújtani.
Tavaly december végén a LESZ honlapján megjelent írás szerint a szakszervezet a biztonsági aggályok egy részét levélben jelezte a Légügyi Hivatal részére. Egy hónap gondolkodás után annak vezetője, Arnold Ferenc levélben tájékoztatta az érdekképviseletet, hogy vizsgálják a jelzett problémákat. Az érdekképviselet hangsúlyozta: „ha a hatóság elfogadja ügyfélnek a szakszervezetet, a LESZ szívesen egyeztet a teljes hibalistáról. Az ajánlat egyébként természetesen a BA felé is nyitott. Azt kell mindenképp elkerülni, hogy a hiányosságok miatt újabb biztonsági botrányra kerüljön sor Ferihegyen. Ehhez viszont szembe kell nézni a problémákkal az elhallgatás helyett.”