Átalakítanák a szociális intézményrendszer szerkezetét is
Átalakítaná a fővárosi fenntartású szociális intézmények szerkezetét az egészségügyi és szociális ügyekért felelős főpolgármester-helyettes; Szentes Tamás arra kér felhatalmazást a Fővárosi Közgyűléstől, hogy széleskörű szakmai vizsgálatot indíthasson a költséghatékonyabb működési formák és strukturális átalakítások feltérképezésére.
Szentes Tamás főpolgármester-helyettes előterjesztésében - amely pénteken került fel a www.budapest.hu oldalra - emlékeztet arra, hogy a Fővárosi önkormányzat tartja fenn és működteti az ország legnagyobb szociális intézményrendszerét: 22 intézményben és annak 41 telephelyén (ezek közül 13 intézmény a fővárostól jelentős földrajzi távolságra található) közel 9 ezer férőhelyen biztosítja az ellátást igénylők elhelyezését, ápolását, gondozását, alig 4 ezer dolgozó foglalkoztatásával.
Mint írta, a fővárosi intézményekbe felvételre 2.304 budapesti lakos várakozik, és tovább erősödik az igény a fővárosi ellátások iránt. A főpolgármester-helyettes szerint a szigorú takarékoskodási intézkedések és a fegyelmezett gazdálkodás hatására maradtak működőképesek az intézmények, ugyanakkor elmaradtak a szükséges karbantartások és fejlesztések.
Szentes Tamás szerint tehát az intézmények költségvetési helyzetének stabilizálása, a költséghatékonyabb működés és a jogszabályokban előírt minimumfeltételek biztosítása érdekében szükséges megvizsgálni az intézményrendszer optimálisabb működési rendjét és a szerkezetátalakítás lehetőségét. A szerkezetátalakítás várható kedvező hatása a költséghatékonybab működtetés, az ellátás színvonalának emelkedése valamint az, hogy az eddigieknél több rászoruló veheti igénybe a szociális szolgáltatásokat - tette hozzá a főpolgármester-helyettes.
A Fővárosi Közgyűlés január 31-i ülésén dönthet arról, hogy ezek alapján készüljön-e szakmai koncepció az átalakítás lehetséges változatairól, a költséghatékonyabb működési formák és strukturális átalakítások feltérképezésére.