Hova tűnt Éger István ereje?
A Magyar Orvosi Kamara elnökének ereje az elmúlt években leginkább hangos megnyilvánulásaiban volt, megtámogatva azt a kormányra készülő ellenzék véleményével. Most viszont - úgy tűnik - már nincs szüksége az időközben hatalomra került Fidesznek a megmondóemberre
Dacosan – mondta egy névtelenséget kérő forrásunk arra válaszolva, miként tárgyalt Éger István a kormányváltás előtt. A Magyar Orvosi Kamara (MOK) sarkos nyilatkozatairól ismert elnöke a jelen állás szerint mind egykori politikai támogatói (értsd Fidesz-KDNP), mind az orvostársadalom egy részének szemében kegyvesztett lett.
Már tavaly – ahogy akkor a Népszava megírta - a kötelező orvosi kamarai tagság és az azt szorgalmazó Éger István MOK-elnök ellen aláírásgyűjtésbe kezdtek az orvosok. Népszerűségének vélhetően az sem tesz jót, hogy a minisztérium végül – az egyeztetések ellenére – olyan törvénytervezetet nyújtott be, amelynek szövege nem egyezik a korábban a kamarákkal (a MOK mellett a Magyar Gyógyszerészi Kamara, a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara) egyeztetett változattal. A tárca ugyanakkor azt mondja: igaztalanak a vádak, az egyeztetéseken megbeszéltek szerepelnek a tervezetben. Az már csak hab a tortán, hogy Éger ellen január elején vizsgálatot is indítottak. Egy tardi háziorvos, Keszthelyi Gyula ugyanis tudni szerette volna, hogy mennyi pénz jár az elnöknek, mint a kamara első emberének, s kifogást emelt az ellen, hogy a köztestület adatlapján nem ismerteti a MOK elnökének tiszteletdíját - bár az közérdekű adatnak számít. Ügyészségi nyomozás indult, s ennek hírére a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága is vizsgálatot indított. (Az adatvédelmi ombudsman már 2005-ben megállapította, hogy Éger bérezését nyilvánossá kell tenni.) Emiatt a közelmúltban inkább a fizetése, semmint a munkája kapcsán cikkeztek róla.
Éger István 2003-ban lett a MOK elnöke. Nevét az egészségpolitikával keveset foglalkozó hírolvasó a vizitdíj bevezetésének idején ismerhette meg. A Magyar Orvosi Kamara ezt ugyanis ellenezte – ahogy például a Fidesz is -, ugyanakkor annak megszüntetése után az így kieső bevételeket kérte számon a kormányon. A személyéről és a kamarán belüli feszültségekről 2010 októberében közölt cikket a medicalonline.hu. A lap akkor emlékeztetett, hogy Éger pozícióba kerülése annak volt köszönhető, hogy az őt támogató, a középnemzedékhez tartozó orvosok az interneten szervezkedtek, jóval nagyobb bázist mozgósítva, mint a klasszikus korteskedést választó jelölt. A MOK-elnök sokszor, számos témában hallatta a hangját, ismert lett személye és az is nyilvánvalóvá vált, hogy az ellenzékben lévő Fideszhez kötődik. A cikk ugyanakkor azt is hangsúlyozza, hogy személyének köszönhető, hogy a közbeszéd meghatározó témája lett az egészségügy reform, illetve az ehhez kapcsolódó eltérő nézetek.
Joggal számolhatott volna azzal, hogy a kormányváltás számára és az általa képviselt orvostársadalom részére is az általa megálmodott fordulatot hozza - hiszn az elmúlt években következetesen támadta a kormány egészségpolitikáját. A Népszava egyenes arról írt ősszel, hogy Éger István már a választások előtt megállapodott a mostani kormánypártokkal, hogy „sokéves lobbitevékenységéért cserébe az egészségbiztosítóval azonos értékű jogkörökkel rendelkező kamarát vezethet majd”. Ez nem jött be. A Népszabadság pedig arról írt, attól lett csalódott Éger, hogy nem kapott kormányzati pozíciót.
„Olyan tárgyalópartner volt, aki egy adott elképzeléssel jött a megbeszélésre, és igazából attól eltérő álláspontra gyakorlatilag egyáltalán nem volt nyitott. Így elég nehéz volt közös álláspontot találni bármivel kapcsolatban is” – meséli forrásunk a kormányváltás előtti időket idézve, amikor közelről láthatta Éget tárgyalástechnikáját . Ez az alapállás – ha nem is ezzel a vehemenciával – valószínűleg a mostani kormánypártnál nem válik már be. Az egyetértés hiánya, a számonkérés valószínűleg pozícióvesztést hoz Égernek. Konfrontálódó személyisége, amely nyilván jobban feküdt, amikor valamivel, valakiknek az érdekében tudott szembe menni, s most visszaüt, amikor éppen az egykori támogatóiról van szó.
Akár csalódottság, akár szakmai elkötelezettség mondatta vele, de szeptemberben igen határozottan úgy fogalmazott: jelenleg "kegyelmi állapot" van az egészségügyben, de ennek messze-messze a vége felé járunk. Néhány hónappal később, január 3-án pedig már azt mondta: lejárt a kegyelmi időszak. Sőt azt is hozzátette: nem érzékelik a döntéshozóknál a fogékonyságot a problémák megoldására.
Mindeközben pedig a kamarán belül is forrnak az indulatok: az orvosok erős jogosítványokkal, vétójoggal bíró kamarát szeretnének, miközben jelenleg úgy áll a helyzet, hogy a kormányzat a kötelező kamarai tagsággal és véleményezési joggal, független etikai rendszerrel „kedveskedne” csupán az érintetteknek. Ráadásul a jelenlegi állás szerint az is kérdéses, hogy mennyi pénz jut majd az orvosok bérének emelésére, s az egészségügyre.
„Égert megtanították egy folyamatra, hogyan kell kiabálni, ha valamit el akarunk érni. Csak az a gond, hogy most azokra kiabál, akik erre tanították. Valószínűleg keresnek majd helyette mást”- fogalmazott forrásunk azzal kapcsolatban, miért is eshetett ki a pixisből az egykori ellenzék kormányra kerülésével Éger. Véleménye szerint könnyen lehet, hogy a MOK első emberének pozíciója esetén sem a szakmaiság, inkább a politikai hovatartozás dönt majd. „A kamarában vannak Égertől jobbra álló figurák is”- teszi hozzá. Ugyanakkor úgy véli, hogy a szakma követelése sem feltétlenül következetes. „Összemossák egy erős szakszervezet és a kamara feladatait, utóbbinak például semmi szüksége egy törvénytervezettel kapcsolatos vétójogra”- mondja.
Éger persze minél látványosabb eredményt szeretett volna felmutatni, de a jelenlegi helyzet szerint ez nem nagyon fog sikerülni. Ráadásul – ahogy a medicalonline.hu is emlékezetett – éppen az egykori bázisa sokallt be tőle. „Valószínűleg egy politika által favorizált ember kerül a kamara élére. A szervezet vélhetően a kötelező tagság mellett gyenge jogosítványokkal kell, hogy majd beérje. Ráadásul az a Kánaán sem fog eljönni, ami ígértek a szakmának. Ennek ellenére nem gondolom, hogy egy emberként felhördülnek majd ez ellen az orvosok. Az orvostársadalom nem egységes, akik most a legelégedetlenebbek, azok például a házi orvosok, de még így sem hiszem, hogy utcára vonulnának emiatt. A kormány pedig néhány havonta egy szakmai egyeztetésen belengetett ígérettel elevickél valahogy”- sommáz a tűzközelben lévő forrásunk.
A lapunk által megkérdezett orvosok véleménye is erősen megoszlott a kérdésben. Volt, aki azt mondta, Éger a figyelemfelkeltésben jó volt, de most valóban kicsit erőtlennek tűnik, volt aki viszont úgy fogalmazott: sosem kedvelte Égert, bár a 2003-as megválasztása fordulatot hozott a kamara életében. Kérdés, ez mire elég.