Médiatanács: nem kért új frekvenciát a Katolikus Rádió
A rádióért - amely szombat éjfélkor eltűnik az éterből - az LMP és a Jobbik is szót emelt. A médiatanács szerint azonban a Katolikus Rádió maga sem kérte jogosultságának meghosszabbítását.
Az LMP frakcióvezető-helyettese arra kéri Szalai Annamáriát, hogy az általa vezetett médiatanács a lehető leggyorsabban találjon jogállami megoldást arra, hogy a lejáró frekvenciájú Katolikus Rádió és a Klubrádió helyzete rendeződjön, és mindkét adó folytathassa munkáját.
LMP: Ha a Klubrádió nem nyert, miért nem lett a katolikusoké?
Karácsony Gergely pénteki nyílt levelében azt írja, hogy hamarosan súlyos veszteségek érhetik a magyar közéletet, mert vasárnaptól frekvencia nélkül marad a Katolikus Rádió, februárban pedig elvesztheti budapesti frekvenciáját a Klubrádió. Az ellenzéki politikus szerint a két adó sorsa akaratukon kívül összekapcsolódott azzal, hogy ugyanarra a frekvenciára adtak be pályázatot, ám végül egyikük sem nyert.
A médiatanács elnökének írt levélben Karácsony Gergely úgy fogalmaz: "talán egyetértünk abban, hogy mindkét rádiónak fontos szerepe van a magyar nyilvánosságban. Különböző értékeket képviselnek, különböző közösséghez szólnak, ezzel járulnak hozzá a sokszínű magyar nyilvánossághoz". A frakcióvezető-helyettes arról ír, nem tudja pontosan, hogy a médiarendszer átalakítása, a korábbi ORTT és az új médiatanács "bénázása", az egymást váltó politikai garnitúrák "betartása" vagy a különböző gazdasági érdekcsoportok lobbija milyen mértékben járult hozzá ahhoz, hogy a két rádiót most az ellehetetlenülés fenyegeti.
Értetlenségének ad hangot, hogy a Klubrádiót miért kényszerítették arra, hogy új frekvenciára pályázzon. Hozzáteszi, azt sem érti, az adó miért nem kapta meg ezt a frekvenciát, ha egyszer megnyerte a pályázatot, illetve ha a Klubrádió nem nyert a pályázaton, akkor a frekvenciát miért nem kapta meg a Katolikus Rádió.
Jobbik: azonnal üljön össze a Médiatanács
A Katolikus Rádióért szót emelt a Jobbik Magyarországért Mozgalom is. Mint írták, aggodalommal tapasztalják, hogy a Magyar Katolikus Rádió középhullámú frekvenciaengedélye 2011. január 16-án megszűnik, és meghosszabbításáról még mindig nem született döntés.
"A Katolikus Rádió elviekben kereskedelmi adó, ám sokan szívesebben hallgatják a még mindig MR1-nek csúfolt Kossuth Rádiónál, hiszen a magyar, nemzeti, keresztény örök értékeket őrzi és adja tovább" - érveltek. Az adó közszolgálatiságának köszönhető a Jobbik szerint, hogy a párttal kapcsolatos hírekről is beszámolnak, "szemben a média fősodratával, amely továbbra is diszkriminálja pártunkat".
A Jobbik szerint "a Fidesz és az MSZP közötti háttéralku következtében a pusztító szellemiségű, vegytisztán balliberális Klubrádió korábban még válogathatott is a neki megítélt frekvenciák között". A Katolikus Rádió viszont "a Fidesz megalomán médiapolitikájának és a kizárólag a Fidesz által delegált tagokból álló médiatanács súlyos bakijainak köszönhetően került ilyen nehéz helyzetbe" - fogalmaztak. A párt felszólította a kormánypárti vezetésű médiatanácsot, hogy haladéktalanul üljön össze és intézkedjen a Katolikus Rádió ügyében.
Médiatanács: a Katolikus Rádió nem is kért frekvenciát
A Katolikus Rádió nem kezdeményezte a műsorszolgáltatási jogosultságának meghosszabbítását, noha ez további öt évre lehetővé tette volna az adó működését - reagált az előbbiekre a médiatanács pénteken. A médiatanács ezért hivatalból állapította meg a műsorszolgáltatási jogosultság megszűnését.
Az MKR ezentúl ugyanis nem középhullámú frekvencián, hanem - pályázatuk kedvező elbírálása esetén - ultrarövidhullámon sugározhatna adást, ám ez utóbbi csak szigetszerű lefedettséget biztosítana a rádió számára, és az eddigiekkel ellentétben nem lenne lehetőségük a határon túli magyarokhoz szólni.