2011. január. 04. 18:00 hvg.hu Utolsó frissítés: 2011. január. 05. 11:37 Itthon

SEEMO: módosítani kellene a médiatörvényt

A Délkelet-Európai Média Szervezet vezetője bízik abban, hogy a következő hónapokban több ponton is módosítják majd a médiatörvényt. Ugyanakkor felhívják a figyerlmet, a kritizálás feltétele, hogy a bírálók valóban ismerjék a magyar médiatörvényt.

Hétfőn a Nemzetközi Sajtóintézet (IPI) is beszámolt a Tilos Rádió ellen nemrég indított médiahatósági eljárásról. A társaság honlapján (www.freemedia.at) közölt cikk szerint a Tilos Rádió által lejátszott Ice-T számok miatt kezdett vizsgálat ismét a nemzetközi érdeklődés homlokterébe sodorta a magyar médiatörvényt. Emlékeztetett az elmúlt időszakban megfogalmazott nemzetközi kritikákra, melyek szerint a média új szabályozása erősen korlátozó és túlságosan nagy hatalmat ad az NMHH-nak.

Az IPI legutóbb decemberi látogatása során hívta fel a figyelmet arra, hogy hiba volt széles körű szakmai konzultáció nélkül parlamenti vitára bocsátani a javaslatot. A helyzet pikantériáját csak növeli a szervezet szerint, hogy az EU soros elnökeként Magyarországnak a sajtószabadság védelmében példát kellene mutatnia a térség országai számára. Márpedig az elnagyolt szabályokra építő törvény alapján kilátásba helyezett bírságok, illetve az állami ellenőrzéshez való visszatérés nem éppen ezt a célt szolgálják az IPI Délkelet-Európai Médiaszervezete, a SEEMO vezetője szerint. Oliver Vujovic budapesti látogatása során a sajtóorgánumokra kiszabható bírságokra vonatkozóan kifejtette: "abban sem vagyok biztos, hogy a médiatörvénybe kell-e büntetőjogi szabályokat beemelni."

Az IPI és a SEEMO delegációjának december közepi látogatását követően a szakemberek jelezték: korábban megfogalmazott aggályaik nem teljesen megalapozatlanok. Vujovic egyúttal kifejezte abbéli reményét, hogy a következő hónapokban lesznek még módosítások a törvény szövegében.

A nem csituló kritikára végül a magyar kormányzat is reagált. Az igazságügy minisztérium Reuters által idézett közleménye szerint a médiában megjelent állásfoglalásokban közös, hogy nem ismerik elég behatóan a törvény szövegét. A megalapozatlan, időnként egyenesen abszurd vádak ellenére Magyarország továbbra is állítja, a médiatörvény nem ellenkezik az EU-s szabályozással - jelezte a kormány.

Hirdetés
hvg360 Serdült Viktória 2025. január. 07. 09:30

Laczó Adrienn, lemondott bíró: Dermesztő hatás nyomja rá a bélyegét az egész bírói szervezetre

„Az ember csak akkor veszi észre, hogy nem kapott levegőt, amikor felbukkan a víz alól” – mondja Laczó Adrienn volt bíró, aki januártól egy ügyvédi irodában dolgozik tovább. A Fővárosi Törvényszék Büntető Kollégiumának egykori tanácselnöke szerint a bírák közül egyre többen érzik, hogy olyan nyomás nehezedik rájuk, ami nem megengedhető. Hogyan nyilvánul meg ez a nyomás, és volt-e bármilyen hatása a bírák kiállásának? Miért volt szerinte mélyen sértő az új OBT-elnök nyilatkozata a „zavaró hangokról”? HVG-portré.