Bokros: pénz nélkül vége lesz a „magyar szocializmusnak”
„Ilyen akaratlagos, voluntarista gazdaságpolitika más országokban is van, most éppen Bolíviában és Venezuelában – előbbiben államosították a magánnyugdíjpénztári rendszert, utóbbiban pedig megszüntették a költségvetési tanácsot” – mondta Bokros Lajos, az Európai Parlament képviselője, volt pénzügyminiszter, amikor az atv.hu arról kérdezte, mihez tudná hasonlítani a jelenlegi magyar gazdaságpolitikát.
Bokros a mostani gazdaságpolitikát úgy jellemezte az atv.hu-nak, mint amikor „összetörik a tükröt, mert nem tetszik a valóság”. A volt pénzügyminiszter szerint „súlyos ellentmondások terhelik a kormány gazdaságpolitikáját. Nem lehet egyszerre előállítani pénzügyi egyensúlyt, jelentős növekedést, államadósság-csökkentést, alacsony inflációt, hozzá alacsony kamatokat, befektetői tőkét és lakossági megtakarításokat”. A sokfajta különadónak szerinte nemcsak a mértéke páratlan, hanem a tartalmuk is, hiszen veszteséges vállalatokat sújtanak, a tőkefelélést kényszerítik ki a vállalati és a banki szférában egyaránt. Bokros úgy véli ezért: „a kormány nem fogja megkapni azt a befektetői bizalmat és tőkét, ami megalapozhatná az ígért egymillió új munkahelyet”.
Bokros hozzátette azt is: „Margaret Thatcher annak idején úgy fogalmazott, hogy a szocializmusnak akkor van vége, ha elfogy a másoktól elvett pénz. A magyar szocializmus legújabb kori változatának így két-három éven belül vége lesz, ugyanis egy olyan országban, ahol magától sem a gáz, sem az olaj nem tör a felszínre, és nincsenek ingyen kisajátítható erőforrások, ott dolgozni kell. És ha a termelés hatékonyságát nem tudjuk olyan szabályokkal megalapozni, amelyek érdemessé teszik a befektetést, akkor a hárommillió magánnyugdíjpénztári tagtól most elvett pénz csak ideig-óráig elegendő az államháztartási lyuk befoltozásához.”