Itthon hvg.hu 2010. december. 13. 11:22

Médiatörvény: lehet-e az APEH ellen pert nyerni?

A médiatörvényről rendeztek kerekasztal-beszélgetést az ELTE BTK Kommunikáció Tanszékén. A rendezvényre a jobboldali sajtó képviselőit is meghívták, de ők nem mentek el. A résztvevők szerint a médiatörvény nagyon sok sejtetést, általánosságot tartalmaz, s éppen ebben rejtőzhet a veszélye is.

A résztvevők arról beszélgettek, hogy mit jelent az új médiatörvény az ellenzéki sajtó számára, hogyan lehet védekezni ellene, mi vár a médiára. A jobboldali sajtó képviselőit is meghívták, de ők nem jöttek el - szögezték le már az elején a beszélgetés szervezői.

A törvény amellett, hogy rendkívül terjedelmes, nagyon sok általánosságot, sejtetést tartalmaz, ezért nem tudhatjuk, hogy mit hoz majd a gyakorlat - fejtette ki az Élet és Irodalom jogásza, Csapó Annamária. "Nem fogunk elébe menni, és nem kipróbálni, hogy hol a fal" - tette hozzá az ügyvéd.

Erre tett ígéretet Bodolai László, az Index.hu ügyvédje is, aki szerint érdekes kérdés lesz, hogy a törvény mit kezd majd a kapcsolódó szolgáltatásokkal, mint például a blogszolgáltatásokkal. A szakember szerint a szövegből nem derül ki, hogy kiterjed-e majd a blogokra a törvény hatálya, és az sem, hogy hogyan érinti majd ez a blogszolgáltatókat.

Szily László, az Index.hu újságírója szerint "egy szabadpiaci ágazatot, a bloghirdetések piacát vághatja tönkre a kormány". A törvény szövege alapján akár egy közéleti témákkal foglalkozó ember Facebook-üzenőfala is a hatálya alá tartozhat - véli Szily.

A BBC adását kínáló kábelszolgáltatókra is le lehetne csapni a törvény alapján, ha a BBC híradása nem felel meg a törvényben foglaltaknak - fejtette ki Nehéz-Pozsony Márton ügyvéd.

Rényi Pál Dániel, a Magyar Narancs újságírója is azzal kezdte mondandóját, hogy a lap tartalma nem változik majd a törvény hatására. Szerinte a médiatanács 9 évre szóló kinevezése a legaggasztóbb a törvényben.


Bayer Judit médiajogász szerint a törvény nemcsak alkotmányellenes, hanem az EU alapelveinek is ellentmond. Az eddigi szabályozás sem engedett meg mindent a sajtónak, eddig is perelhető volt bárki, aki törvényt sértett - mondta el. "Nincs arról szó, hogy a magyar sajtó itt bármit megtehetne és lábbal tiporná az emberi jogokat, ahogy a jelenlegi konzervatív törvényhozó beállítja" - hangsúlyozta a szakember.

A jogszabály azt sem teszi lehetővé, hogy a nem Magyarországon, illetve az Európai Unión kívül működő tartalomszolgáltatókat korlátozzák - tette hozzá Bayer Judit. "Csak olyan újságírókat tudnak zaklatni, akik elérhetőek, névvel vállalják, amit írnak, belföldön van a telephelyük, a székhelyük, a pénzük" - véli Bayer.

Fleck Zoltán jogász és szociológus szerint a bizonytalanságkeltés nagyon jó hatalomgyakorlási technika, a bizonytalanság, a ködös megfogalmazások pedig nagyon jellemzőek a törvényre, amelyben a sajtó és a nyilvánosság megvetése is látszik.

Nehéz-Pozsony Márton ügyvéd szerint a bíróságok szerepére érdemes még figyelni az új törvény elfogadása után. Szerinte érdekes kérdés, hogy a "gumiszabályok" alkalmazását vállalják-e majd a bíróságok. Csapó Annamária szerint a törvény egyszerre betarthatatlan és alkalmazhatatlan.

Hirdetés
hvg360 Bábel Vilmos 2025. január. 06. 13:28

1945 után először ismét szélsőjobboldali vezetője lehet Ausztriának, Herbert Kickl a kormányalakításról tárgyalhat

Az osztrák Szabadságpárt vezetője kapott felkérést a kormányalakításra a köztársasági elnöktől, miután összeomlottak a koalíciós tárgyalások a jobbközép és a szociáldemokraták között Ausztriában. A jobbközép lecserélte a vezetőjét, az új hajlandó kormányalakításról tárgyalni a választáson győztes szélsőjobboldali párttal, az FPÖ-vel. A szélsőjobbnak az ölébe hullhat a hatalom, mert a politikai elit nem tudott túllépni a saját árnyékán. Váratlan külpolitikai győzelem ez Orbán Viktornak és Vlagyimir Putyinnak. Németországnak vészjelzés az osztrák belpolitikai fordulat.