2010. december. 11. 15:51 MTI Utolsó frissítés: 2010. december. 11. 15:43 Itthon

Roma szövetség alakult Farkas Flórián nélkül

Szövetségbe tömörült több cigány szervezet a januári országos és területi kisebbségi választásokra Farkas Flórián fideszes országgyűlési képviselő, romaügyi miniszteri biztos és az általa vezetett Lungo Drom nélkül; az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) elnökjelöltjének Aba-Horváth Istvánt, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés fideszes képviselőjét, a megyei cigány önkormányzat elnökét választották meg.

Kolompár Orbán, a Magyarországi Cigányszervezetek Fóruma (MCF), az OCÖ elnöke a szombat hajnalban véget ért tárgyalásokról beszámolva azt mondta: az új választási szövetség új szakmai programmal, következetes politikával kívánja megvalósítani a hazai romák érdekképviseletét.

A másfél tucatnyi roma szervezet által megalakított tömörülés tagja lett az MCF mellett a Roma Polgári Tömörülés (RPT), a Roma Polgárjogi Mozgalom (RPM) Borsod megyei szervezete és a Cigány Szervezetek Országos Szövetsége (CSZOSZ) is; így több mint 3000 elektort tudnak majd felsorakoztatni maguk mögött a január 9-ei választásokra.

Az OCÖ elnöke utalt arra: bár korábban több egyeztetést is kezdeményeztek, hogy a "koalícióba" a Lungo Dromot is bevonják, ez nem valósult meg. Az új tömörülés elnökjelöltje - s így a választásokon Farkas Flórián kihívója - Aba-Horváth István, a Hajdú-Bihar Megyei Közgyűlés fideszes képviselője, a megyei cigány önkormányzat elnöke lett.

Kolompár Orbán úgy fogalmazott: "örülök annak, hogy a jobb- és a baloldali szervezetek félre tudták tenni pártpolitikai kötődésüket, és a cigányság érdekében össze tudtak fogni, de sajnálom, hogy Farkas Flórián az általa felvetett lehetőségtől elzárkózva, utólag meggondolva magát mégsem csatlakozott a nagykoalícióhoz".

Arra a kérdésre válaszolva, hogy nyolc év OCÖ-elnökség után miért nem vállalta újra az elnökjelöltséget, azt mondta: nem az a fontos, ki az elnök, hanem az, milyen szerepet tölt be a cigányság élethelyzetének javítása érdekében, milyen lépéseket tesz a kisebbségi közösség érdekében Magyarország uniós elnöksége idején, milyen elmozdulás történik-e e téren, s hogy a cigányok - a rendszerváltáshoz hasonlóan - ne legyenek a változások vesztesei. Megjegyezte, hogy már a 2009-es európai parlamenti választások idején is a fiatalok számára akart lehetőséget biztosítani, ezért egy fiatal roma értelmiségit választottak listavezetőnek.

Az új szövetséget alkotó szervezetek elnökei közös közleményükben azt írták, hogy "csak közösen és együtt lehet a cigányság érdekeit eredményesen képviselni, ezért a roma politikában újat, eredményeket, csak új szemlélettel, új hozzáállással lehet elérni". Makai István (RPT), Dógi János (CSZOSZ) és Dancs Mihály (RPT) úgy fogalmazott: a célok elérése érdekében a személyes sértődöttségeket félre kell tenni, mert a roma közösség érdeke mindennél és mindenkinél fontosabb, a cigányság mai társadalmi helyzete ezt kívánja.

Az új tömörülés várja minden cigány önkormányzati képviselő csatlakozását, támogatását, aki egyetért céljaikkal, függetlenül attól, hogy mely szervezet színeiben szerzett mandátumot. Az Országos Választási Iroda (OVI) adatai szerint a Lungo Drom 2.289, az MCF 776 mandátumot szerzett az október 3-ai kisebbségi választásokon, míg a Makai István, a Fővárosi Cigány Önkormányzat elnöke által vezetett RPT a CSZOSZ-szel és az RPT-vel mintegy 700-700 mandátumot szerzett meg.

Hirdetés
hvg360 Lenthár Balázs 2025. január. 09. 19:30

Századfordulós bűnügyek – Az országbíró titokzatos halála

Az alig tíz éve egyesült Budapest első szenzációs bűnügye volt Mailáth György országbíró meggyilkolása, hiszen a korabeli magyar állam legfőbb közjogi méltóságainak egyike vált bűncselekmény áldozatává. A minden információmorzsára éhes közérdeklődés komolyan hátráltatta a nyomozói munkát, amit a sajtó is csak nehezített, ugyanis a legvadabb feltételezéseket is tényként tálalta. Századforulós bűntényekről szóló sorozatunk első része.