Lefejezték a szegedi önkormányzati cégeket
Nyolc önkormányzati tulajdonú cég vezetőjét váltotta le pénteki ülésén a szegedi közgyűlés. A zárt ülésen tartott szavazásról az MSZP és a Szabad Város Egyesület képviselői kivonultak.
Vezetőváltás történt a Szegedi Vásár és Piac Kft., a Szegedi Környezetgazdálkodási Nonprofit Kft., a Szeged Pólus Nonprofit Kft., a Szegedi Közlekedési Kft., a Szegedi Városkép Kft., a Szegedi Ifjúsági Ház Nonprofit Kft.-t, az IKV Zrt. és a Városi Televízió Szeged Nonprofit Kft.élén. A cégek többségénél az év végéig kettős ügyvezetés lesz, egyedüli kivétel az IKV Zrt., ahol szombattól már csak az új vezérigazgató dolgozhat.
A szegedi közgyűlés korábban ideiglenes bizottságot hozott létre az önkormányzati cégek és a polgármesteri hivatal elmúlt nyolcéves tevékenységének átvilágítására. A Gyimesi László szegedi Fidesz-elnök vezette testület ahhoz a nyolc céghez rendelt ki jogászokból, közgazdászokból, informatikusokból és könyvvizsgálókból szakértőket, amelyeknek vezetőit a pénteki közgyűlésen leváltották, a döntést azonban szabálytalanságokra hivatkozva Botka László (MSZP) polgármester felfüggesztette.
Bohács Zsolt, a Fidesz-KDNP frakciójának vezetője az MTI-nek elmondta, az önkormányzati cégek élén alaposabb előkészítés előzte volna meg a vezetőváltást, Botka László polgármester azonban ezt lehetetlenné tette azzal, hogy "mondvacsinált indokokkal" akadályozza a vizsgálóbizottság munkáját. A politikus szerint felmerülhet annak a lehetősége, hogy a szocialista polgármester az időt húzza, az új vezetők kinevezése azonban lehetővé teszi, hogy elindulhasson az elmúlt nyolc év működésének átvilágítása.
Kozma József szocialista frakcióvezető szerint a "Fidesz-Jobbik mutyi" eredménye a cégvezetők leváltása. A politikus szerint elfogadhatatlan, hogy úgy neveztek ki új vezetőket a közfeladatokat végző cégek élére, hogy a jelölteket sem a közgyűlés, sem a szakbizottságok nem hallgatták meg.
A polgármesterrel együtt huszonkilenc tagú szegedi közgyűlésben tizennégy fideszes, egy LMP-s és egy jobbikos, valamint tizenkét, az MSZP és az Összefogás Szegedért Egyesület közös listáján bejutott képviselő dolgozik, így a testületben önmagában sem az MSZP-nek, sem a Fidesznek nincs többsége.